EVENIMENT
VIDEO FOTO. Mașină solară construită de studenții UTCN. Poate atinge 100 km/h. Va participa la un concurs în Australia
O echipă de studenți de la Facultatea de Inginerie Electrică a Universității Tehnice Cluj-Napoca (UTCN) construiește o mașină solară care va participa în luna august la un concurs în Australia.
Managerul tehnic al echipei Solis, Nemeth Raymond, a declarat că mașina va fi gata în luna aprilie, după care va începe partea de testare în teren, pe diverse circuite.
”Suntem echipa Solis a UTCN și construim vehicule solare, scopul principal al proiectului fiind de a implica studenții să lucreze pe un proiect practic și să poate pune în practică ceea ce învață la cursuri. Ultimul nostru vehicul a fost construit anul trecut, iar proiectarea și construcția au durat 9 luni, inclusiv noaptea uneori.
Pentru actualul prototip, cu care vom participa în august la un concurs în Australia, ne-am apucat de proiectare în toamna anului trecut, iar construcția este 90% gata, mai ales de partea de caroserie.
O echipă de studenți de la Facultatea de Inginerie Electrică a Universității Tehnice Cluj-Napoca (UTCN) construiește o mașină solară care va participa în luna august la un concurs în Australia.
Managerul tehnic al echipei Solis, Nemeth Raymond, a declarat că mașina va fi gata în luna aprilie, după care va începe partea de testare în teren, pe diverse circuite.
”Suntem echipa Solis a UTCN și construim vehicule solare, scopul principal al proiectului fiind de a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. O nouă fabrică Sonaca la Cluj produce componente pentru avioane Airbus. Investiție de 40 de milioane de euro
Compania Sonaca, lider mondial în proiectarea, fabricarea, asamblarea şi furnizarea de componente pentru aeronave, a inaugurat, joi, a doua fabrică din România, în comuna clujeană Moldovenești, în urma unei investiții de 40 de milioane de euro.
În noua fabrică vor fi angajate 160 de persoane, astfel că numărul total al angajaților Sonaca România va ajunge la sfârșitul anul viitor la 300.
Yves Delatte, CEO…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
11 ambulanțe vechi, retrase din circulație la Cluj. SAJ își modernizează flota cu vehicule noi prin programul DSU
Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Cluj trece printr-un proces amplu de modernizare, odată cu sosirea unor ambulanțe noi în cadrul programului național de dotare derulat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).
Managerul general al instituției, Horia Simu, a confirmat că în prezent SAJ Cluj dispune de 89 de ambulanțe, însă o treime dintre acestea se află la limita duratei de exploatare.
„La…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ANAF pornește ofensiva. Peste 500 de mari contribuabili, inclusiv de la Cluj, verificați în perioada următoare
Controale ample pentru verificarea corectitudinii obligațiilor fiscale la Cluj și în intreaga țară. Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță lansarea unei ample campanii de inspecții fiscale ce va viza peste 500 de mari contribuabili din mai multe domenii economice.
Acțiunile vor fi derulate în perioada imediat următoare de către structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Încă patru autobuze electrice au sosit la Alba Iulia. Pași spre un transport public modern și eficient
La Alba Iulia au sosit joi, 13 noiembrie, încă patru autobuze electrice, parte din proiectul „Dezvoltarea sistemului de transport public ecologic prin achiziționarea de vehicule nepoluante și stații de încărcare” finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), depus în parteneriat cu comuna Ciugud.
Potrivit reprezentanților Primăriei Alba Iulia, acestea se adaugă primului autobuz livrat luna trecută, care a finalizat cu succes perioada de testare tehnică.

Alba24.ro

