EVENIMENT
VIDEO FOTO. Prima ploaie la Bonțida, cu o zi înainte de Electric Castle. Prognoza meteo. Pădure de corturi în camping
Prima ploaie a căzut, marți, în comuna clujeană Bonțida înainte cu o zi de începerea Festivalului Electric Castle. Pentru miercuri, prognoza meteo anunță temperaturi între 14 – 24 de grade, cu 87% șanse de ploaie, iar joi vor fi între 12 – 22 de grade, cu 70% șanse de ploaie. Căci, nu-i așa, cum să cânte Justin Timberlake la EC și să nu prindă și el marca înregistrată a festivalului?
Meteorologii nu au vești prea bune pentru zecile de mii de spectatori care sunt așteptați la festival, și asta pentru că, vineri, se anunță averse cu 97 % șanse de ploaie.
Dar vremea își va reveni în ultimele două zile ale Electric Castle, când se va încălzi – sâmbătă la 26 de grade, iar duminică temperatura va ajunge la 29 de grade, șansele de ploate fiind reduse.
Pădure de corturi în camping
Deja în zona de campig a răsărit o pădure de corturi, organizatorii pregătind totul în cele mai mici detalii, astel încât condițiile oferite – dușuri, de exemplu, să fie mai mult decât decente.
Campingul EC Village s-a deschis luni la ora 12:00, și va rămâne la dispoziția festivalierilor până luni, 21 iulie, ora 10:00. Până miercuri, ora 14:00, când festivalul se va deschide, oficial, cei cazați în camping au timp să se instaleze, să își facă programul pentru fiecare zi și să cunoască mai bine împrejurimile.
De unde se pot ridica brățările
Pentru ca primul acces în festival să fie făcut în cel mai scurt timp, participanții din Cluj și București își pot ridica brățările din Iulius Mall, respectiv AFI Cotroceni și Promenada Mall, sau le pot comanda direct acasă, prin Wolt.
Punctele de swap din mall-uri rămân deschise până joi, 17 iulie, ulterior preschimbarea biletelor poate fi făcută doar la intrarea în festival. Brățara va deveni și „portofelul” utilizat pentru achiziții în festival, odată cu alimentarea online sau la unul dintre punctele speciale.
Există și puncte de plată cu cardul dar organizatorii recomandă utilizarea sistemului cashless, cu brățară, pentru mai puțin stres.
Transport de la Cluj la Bonțida
Primul autobuz EC pe ruta Cluj-Bonțida va pleca miercuri, ora 11:00, de la Iulius Mall și Expo Transilvania, iar primul tren miercuri, la ora 17:55, din Gara Mică.
Pentru tren, biletele se vând exclusiv online, pentru autobuze ele sunt disponibile și în stațiile menționate, dar achiziția online este recomandată.
Există peste 100 de autobuze care vor circula non stop între Cluj și castel, iar numărul trenurilor poate fi suplimentat dacă va exista cerere.
Organizatorii au publicat și o listă a orelor de trafic maxim, de evitat pentru a nu pierde prea mult timp cu transportul. Exclusiv pentru probleme legate de transport, organizatorii pot fi contactați pe whatsapp, la numărul +40752653049
Numere utile de telefon
De salvat în agendă și numărul pentru Safety Line – +40741069443, linia dedicată pentru cei care se află în situații vulnerabile. La această ediție, linia este gestionată de către specialiștii de la paginadepsihologie.ro, care vor oferi consiliere imediată și vor implica, după caz, și alți membri ai echipei sau autorități.
Codul „Angel Shot” rămâne în vigoare, poate fi folosit la orice bar din festival de către cei ce au nevoie de intervenție imediată și nu au posibilitatea de a apela Safety Line sau nu găsesc în imediata vecinătate un membru al echipei de securitate.
O noutate în Electric Castle – „echipa roșie” se alătură celor 500 de oameni care se ocupă de siguranța în festival. Echipa va fi prezentă în teren, va putea acorda primul ajutor, va putea sesiza situații care pot afecta siguranța și va facilita accesul la ajutor suplimentar.
Zona de food-court
De la Lidl Royal Market și un grătar făcut după bunul plac, la delicatese asiatice, restaurant fine dining, beer garden cu bere artizanală sau baruri cu cocktailuri, participanții pot explora toate opțiunile gastronomice, dar e important să evite risipa.
De la această ediție, Electric Castle introduce și paharele reutilizabile, pentru a susține eforturile de reducere a deșeurilor de plastic și continuă inițiativa de a recupera uleiul de gătit folosit în food court, la gătit, pentru prelucrare ulterioară.
Cu zeci de branduri de fashion și beauty prezente în Electric Castle, bagajul festivalierilor ar trebui să fie foarte ușor. Important de verificat lista obiectelor ce pot fi aduse în festival și camping și de lăsat loc pentru eventuale suveniruri și premii câștigate de la partenerii evenimentului.
Detalii despre transport, bilete, cazare, acces în festival și multe altele pot fi consultate aici https://electriccastle.ro/fyi
Festivalul Electric Castle de la Castelul Bonțida are loc în perioada 16-20 iulie.
Foto&video: Vlad Pîrîu
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
Prima ploaie a căzut, marți, în comuna clujeană Bonțida înainte cu o zi de începerea Festivalului Electric Castle. Pentru miercuri, prognoza meteo anunță temperaturi între 14 – 24 de grade, cu 87% șanse de ploaie, iar joi vor fi între 12 – 22 de grade, cu 70% șanse de ploaie. Căci, nu-i așa, cum să cânte Justin Timberlake la EC și să nu prindă și el marca înregistrată a festivalului?
Meteorologii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

CTP Cluj-Napoca și Primăria Florești anunță publicul călător că o nouă linie de transport în comun, M27, va deservi locuitorii UAT Florești, începând de marți, 15.07.2025, ca urmare a solicitărilor primite.
Implementarea acestei linii are ca scop facilitarea accesului locuitorilor str. Răzoare/Valea Gârboului spre punctele de interes – serviciu, școală și zone comerciale.
Traseul liniei M27 cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Traficul greu de tranzit devine istorie în Cluj-Napoca, de vineri. 1.800 de TIR-uri/zi, scoase din oraș

Începând de vineri, 18 iulie, traficul greu de tranzit va fi eliminat din municipiul Cluj-Napoca, anunță primarul Emil Boc.
Măsura vine odată cu darea în folosință a drumului expres DN1-A3 de la Tureni, care leagă orașul de autostradă și va permite camioanelor și TIR-urilor deplasarea în afara orașului.
„Am convocat ședința de astăzi pentru a putea elimina traficul greu de tranzit din municipiul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Percheziții DNA la Direcția Regională a Finanțelor Publice Cluj. Sunt vizate fapte de corupție ale unor funcționari publici

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție (DNA) – Serviciul Teritorial Cluj efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea, de către funcționari publici, a unor infracțiuni de corupție și asimilate, în perioada decembrie 2024 – martie 2025.
Reprezemtanții DNA au precizat pentru Cluj24 că în cursul zilei de marți, ca urmare a obținerii autorizărilor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
AUR a atacat la CCR Legea austerității: „Guvernul Bolojan sapă temelia democrației și a statului de drept”

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a depus, astăzi, o sesizare de neconstituționalitate împotriva Legii austerității (PL-x 230/2025), adoptată prin angajarea răspunderii de către Guvernul Bolojan. Este o lege toxică, profund nedreaptă și profund neconstituțională, care reprezintă un abuz de putere comis cu cinism și dispreț față de români și față de principiile care guvernează o democrație autentică.
Citește mai mult pe Cluj24.ro