Connect with us

ACTUALITATE

VIDEO FOTO. Protestul STUDENȚILOR în fața UBB. „2 luni de chirie cât 2 ani de pandemie”. Nu vor acum învățământ față în față

Publicat

stud zero.jpg

Peste 200 de studenți au protestat luni în fața sediului central al Universității „Babeș-Bolyai” (UBB) din Cluj-Napoca împotriva deciziei Ministerului Educației de a-i aduce la cursuri față în față.

„Speranța noastră este să putem duce protestul și la nivelul altor centre universitare pentru a deveni cunoscută poziția noastră.

Vrem respectarea OUG nr. 99 de anul trecut și să se păstreze activitatea didactică așa cum a stabilit fiecare universitate de la începutul anului universitar. Asta cerem ministrului Educației”, a spus Unghianu, președintele Organizației Studenților din UBB (OSUBB), pentru Cluj24.

La protest au participat studenți de la facultățile universității clujene.

Ei au scandat „Guvernanți, nu uitați, și noi suntem importanți”, „Fizic în teorie, dar fără bani de chirie”, „Noi nu vrem ipocrizie, slavă ție studenție”, „Cîmpeanu nu uita, UBB nu te vrea”.

stud 3

Un student a adus un afiș în care apare poza ministrului Sorin Cîmpeanu și un text referitor la celebra garsonieră de 11 mp din Cluj-Napoca: „Chiria pentru 11 metri pătrați tot voi ne-o achitați?”.

Citește și UBB Cluj propune o perioadă de TRANZIȚIE pentru revenirea cu prezență fizică la cursuri

stud 4

Protestatarii au avut banderole roșii pe braț și pancarte cu mesaje precum: „Ziceți că ajutați, dar voi ne abandonați”, „2 luni de chirie cât 2 ani de pandemie”, „Vrem să stăm în amfiteatre, prin decizii calculate”, „Voi doar promovați abandonul universitar” , „Fizic în teorie, dar fără bani de chirie”, „Două luni de chirie, aproape tâlhărie”, „În martie se iau flori, nu chirii”.

OSUBB a pregătit un memoriu pe care îl va trimite…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Daniel Câșlariu, numit și „îngerul sărmanilor”, nominalizat la prestigiosul titlu „Omul Anului în România”

Publicat

daniel câșlariu, numit și „îngerul sărmanilor”, nominalizat la prestigiosul titlu

Publicitate

Într-un colț al României unde speranța se clădește cu greu, un om a reușit să aducă lumină și sprijin pentru comunitatea sa. După șase ani de muncă neobosită în județul Botoșani, acesta a fost nominalizat la prestigiosul titlu „Omul Anului în România”, o recunoaștere a dedicării sale pentru cei mai vulnerabili dintre noi.

„Este o onoare să fiu nominalizat, dar această distincție nu este doar a mea”, mărturisește cu emoție omul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Expoziția personală CALIGRAFII PE STICLÃ. SEVA ÎNTREGULUI, cu lucrări semnate de artista Elena Oana Agapie, la Galeriile de Artă Botoșani

Publicat

expoziția personală caligrafii pe sticlÃ. seva Întregului, cu lucrări semnate

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani găzduiește, în perioada 2 -16 octombrie 2025, în spațiul Galeriei ‘Colecția de Artă’, expoziția personală CALIGRAFII PE STICLÃ. SEVA ÎNTREGULUI, cu lucrări semnate de artista Elena Oana Agapie.

Expoziția cuprinde un număr de 33 de icoane și 33 de desene laice și încununează o viață de creație și trăire spirituală. Referindu-se la icoanele pe care le creează, artista menționează: ‘Pictez icoane din respect…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Vrei să fii pompier? 300 de locuri pentru tinerii care vor să devină salvatori

Publicat

vrei să fii pompier? 300 de locuri pentru tinerii care

Publicitate

300 de locuri sunt puse la dispoziția tinerilor care își doresc să urmeze cursurile Școlii de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” din Boldești.

În sesiunea septembrie – decembrie 2025, au fost scoase la concurs 275 de locuri de subofițer de pompieri și protecție civilă și 25 de locuri de subofițer administrativ.

Calendarul concursului de admitere este următorul:

– până pe 17 octombrie 2025 (inclusiv în zilele de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (391)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (391)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist

 DIN CAIETUL MEU DE ÎNSEMNĂRI

(DICȚIONAR SPECIAL)

DIN CAIETUL MEU DE ÎNSEMNĂRI

(DICȚIONAR SPECIAL)

 

Publicitate

REGULILE (VERSIFICATE) ALE CHIBIŢULUI DE ŞAH: Aparţin scriitorului Mihail Sadoveanu, cunoscut şi ca un mare iubitor al jocului de şah. Le-am întâlnit redate de Ştefan Bolea în

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe