ACTUALITATE
VIDEO FOTO. Sergey și Ludmila, refugiați la Cluj. El face dializă, cântă și scrie poezii. Lumea, prin ochi de nevăzător

Asociația Cluj24 și Fundația Comunitară Cluj, cu sprijinul OXFAM, lansează de la 1 iunie campania ”Cluj pentru Ucraina”, al cărei scop este prezentarea refugiaților ucraineni stabiliți în județul nostru prin articole în limbile română și ucraineană.
Sergey este un ucrainean ce s-a refugiat la Cluj cu soția sa, Ludmila, din data de 28 martie. Pentru ei, războiul a început acum 8 ani. Locuiau în Donbas, regiunea atacată de ruși în 2014, după care s-au mutat în Harkov, iar viața i-a purtat până în Ardeal.
„Nu știam unde vom veni. Voluntarii din Ucraina ne-au sugerat să venim în România,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Cardul de energie. Când vor fi distribuite voucherele pentru plata facturilor și care sunt condițiile. Ce spune ministrul Energiei

Citește mai mult pe Botosani24.ro