Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Grindina a lovit în mai multe localități din județele Galați, Bacău, Prahova și Iași. Culturi distruse de gheață și ploi torențiale

Publicat

grindina inundatie

Un covor de gheață s-a așternut peste culturile oamenilor, după ce a plouat cu gheață în mai multe localități, punând în pericol munca oamenilor. Și ploile torențiale au provocat inundații semnaficative în zonele mai joase din județele Bacău, Galați și Prahova

După o secetă de mai bine de două luni, natura s-a dezlănțuit în mai multe județe din țară. Locuitorii din zonele afectate au postat pe rețelele de socializare imagini cu dezastrul.

În localitatea Corod din județul Galați, apele au inundat culturile oamenilor, iar drumul din zonă a fost și el acoperit de ape.

De asemenea, în localitatea Matca din județul Galați a plouat torențial, iar în doar câteva minute toată munca oamenilor a fost acoperită de un strat de gheață.

sursa foto/ video: Facebook Meteoplus

UPDATE: Și în Iași, în urma ploilor torențiale au fost afectate mai multe drumuri, angajații DRDP Iași intervenind pentru degajarea carosabilului

inundatie drum iasi

Reamintim că meteorologii au emis cod portocaliu de vreme rea în localități din județele Bacu, Neamț, Iași și Vaslui, până la ora 19.00, fiind anunțate averse torenţiale, strat de grindină de mici dimensiuni, frecvente descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului.

De asemenea, mai mult de jumătate din țară este sub cod galben până luni seara.

În Muntenia, Moldova și local în Transilvania, Oltenia și Dobrogea vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă ce vor depăși local 25...30 l/mp și pe arii restrânse, mai ales în Muntenia și în zona de munte, 40...60 l/mp.
Vor fi
frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului cu viteze, în general, de 60...70 km/h, vijelii și, izolat, grindină

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO FOTO. Mii de persoane în Piața Unirii, de Revelion 2026. Concerte și spectacol de drone și lumini

Publicat

whatsapp image 2026 01 01 at 00.07.13.jpeg






Mii de persoane, printre care nulți lucrători asiatici, au asistat în noaptea de miercuri spre joi la programul de Revelion organizat în Piața Unirii din Cluj-Napoca. 

Înainte de miezul nopții, pe scenă a urcat trupa clujeană Hara, concert urmat de spectacolul de drone și lumini, pe cerul  Clujului fiind proiectat mesajul ”La mulți ani 2026”.

După show a urmat concertul trupei Score Band.

Citește mai departe

EVENIMENT

La mulți ani 2026! LIVE VIDEO: Revelion în Piața Cetății din Alba Iulia

Publicat

la mulți ani 2026! live video: revelion în piața cetății

La mulți ani 2026! LIVE VIDEO: Revelion în Piața Cetății din Alba Iulia. Municipalitatea a organizat, ca în fiecare an, un foc de artificii în noaptea de Revelion, în Cetatea Alba Carolina.

Din zona Palatului Copiilor este lansat un foc de artificii exact la ora 00:00. Ca de obicei, focul de artificii este acompaniat de o coloană sonoră.

De asemenea, cei care vor fi prezenți de Revelion în Cetate vor putea primi din partea Primăriei un calendar pe 2026.

La eveniment participă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO. Revelion la Cluj-Napoca. Concerte și spectacol de drone și lumini în Piața Unirii

Publicat

reve.jpg






Mii de clujeni participă miercuri noaptea la programul de Revelion pregătit de Primăria Cluj-Napoca în Piața Unirii.

Programul a debutat la ora 22:00 cu grupul vocal de pop-operă Anatholis. Formația îmbină tehnica muzicii clasice cu influențe moderne de pop și crossover, fiind apreciată pentru armoniile vocale puternice și interpretările spectaculoase.

De la 23:00, pe scenă a urcat trupa Hara, una dintre cele...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Programul autobuzului A1 spre Aeroportul Cluj, corelat cu orele de sosire ale avioanelor. Clujenii au noi propuneri pentru CTP

Publicat

bus aero e1767175426171.jpg






Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca anunță că, din 5 ianuarie 2026, mijloacele de transport ce deservesc linia de autobuz A1 vor circula după un program experimental care va fi diferit pe zile și adaptat fluxului și orelor de sosire a zborurilor pe Aeroportul International ”Avram Iancu”, care variază de la o zi la alta.

Scopul acestui demers este facilitarea unui transfer rapid, predictibil și...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe