Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Iarnă în toată regula la Bâlea Lac. Strat de zăpadă de 22 centimetri

Publicat

YouTube video

Cel mai mare strat de zăpadă din ţară, de 22 de centimetri, a fost măsurat vineri dimineaţa, la staţia meteo de la Bâlea Lac, situată la peste 2.000 de metri altitudine, în munţii Făgăraş, potrivit hărţii Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), privind grosimea stratului de zăpadă.

Meteorologii de la Sibiu confirmă că, la Bâlea Lac, zăpada măsoară 22 de centimetri şi spun că este posibil să mai ningă în următoarele ore.

Accesul în zona respectivă se poate face doar cu telecabina. Transportul pe cablu de la Bâlea se face doar când condiţiile meteo sunt bune şi nu sunt probleme tehnice, pe o distanţă de 3.700 de metri. Un turist adult trebuie să plătească 70 de lei pentru un drum dus-întors cu telecabina, la Bâlea.

Turiştii pot ajunge cu maşina doar până la Bâlea Cascadă.

Circulaţia rutieră este închisă pe DN 7C (Transfăgărăşan), de la kilometrul 104 (Piscu Negru, judeţul Argeş) până la kilometrul 130+800 de metri (Cabana Bâlea Cascadă, judeţul Sibiu). AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CNAIR: Emiterea rovinietei și peajului se suspendă temporar, în noaptea de duminică spre luni

Publicat

programul ”euro 200”: când primesc elevii și studenții bonuri valorice

Emiterea rovinietei și peajului se suspendă temporar, în noaptea de duminică spre luni. CNAIR a făcut precizări.

Emiterea rovinietelor în punctele de distribuție, prin intermediul portalurilor web/aplicațiilor dezvoltate pentru sistemele de operare ale telefoanelor mobile, SMS și a dispozitivelor de procesare a plăților numerar/electronice (terminale) va fi suspendată timp de o oră, în noaptea de duminică spre luni.

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Daniel David, către profesori: „Dincolo de nemulțumiri, aveți datoria morală față de elevi”

Publicat

daniel david ministru e1738063477837.jpg






Cu o zi înaintea deschiderii oficiale a noului an școlar, ministrul Educației, Daniel David, transmite un mesaj ferm către profesori, părinți și elevi: școala începe luni, indiferent de nemulțumirile și protestele sindicale în desfășurare.

Ministrul a subliniat că, în pofida tensiunilor create de mișcările sindicale, școala trebuie să rămână un spațiu dedicat copiilor.

„Cred că școala este în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câți beneficiari de pensii de serviciu sunt în România

Publicat

o nouă emisiune fidelis de titluri de stat a fost

Câți beneficiari de pensii de serviciu sunt în România: Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost de 11.713 persoane în august 2025, în creştere cu trei persoane, comparativ cu luna anterioară.

Dintre acestea, 7.852 sunt beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat – BASS (contributivitate), conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP) citate de Agerpres.

Cei mai mulţi pensionari care primeau pensie de serviciu erau…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Acesul la internet, întrerupt în țări din Asia și Orientul Mijlociu din cauza unor cabluri tăiate în Marea Roșie

Publicat

acesul la internet, întrerupt în țări din asia și orientul

Acesul la internet, întrerupt în țări din Asia și Orientul Mijlociu: Microsoft a anunțat că Orientul Mijlociu „poate înregistra o latență crescută din cauza întreruperilor cablurilor submarine din Marea Roșie”.

Compania cu sediul în Redmond, Washington, nu a dat imediat detalii, deși a afirmat că traficul de internet care nu trece prin Orientul Mijlociu „nu este afectat”, a transmis Mediafax.

NetBlocks, care monitorizează accesul la internet, a declarat că „o serie…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe