Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Imagini de la perchezițiile la Oficiul Poștal din Sebeș, județul Alba. Suspecți: poștași și foști poștași

Publicat

YouTube video

Poliţiştii din Alba au descins în această dimineață la 23 de locații, pentru percheziții. Au fost vizate două dintre punctele de lucru ale unei Poștei Române, iar restul perchezițiilor au loc la domiciliile a 21 de actuali sau foști angajați ai oficiului Poștal din Sebeș, care sunt bănuiți că nu ar fi livrat destinatarilor corespondența expediată de instanțele de judecată.

Potrivit IPJ Alba, la data de 27 iunie 2019, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, efectuează 16 percheziţii pe raza municipiului Sebeș și 7 pe raza a 5 comune arondate municipiului Sebeș.

Activitățile se desfășoară la două puncte de lucru ale unei firme de curierat și la domiciliile a 21 de actuali sau fost angajați ai acestora, care sunt bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu și fals intelectual.

Din cercetări a rezultat faptul că, în perioada ianuarie 2018 – iunie 2019, aceștia nu ar fi înmânat destinatarilor corespondența expediată de către instanțele de judecată din municipiul Alba Iulia și ar fi semnat, în fals, în numele destinatarilor, dovezi și borderouri de livrare, primele fiind expediate ulterior instanțelor de judecată.

Persoanele vizate de anchetă vor fi conduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, pentru audieri şi dispunerea măsurilor legale.

La percheziţii, poliţiştii de investigare a criminalităţii economice sunt sprijiniţi de poliţiştii Serviciului pentru Acţiuni Speciale din I.P.J. Alba și de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sebeș și ai Poliției Orașului Cugir.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Reforma sistemului de gărzi în spitale, în 2026: Plăți diferențiate pentru trei tipuri de gardă. Anunțul ministrului Rogobete

Publicat

schimbări majore în ambulatoriile de specialitate: ministrul sănătății: devin puncte

Reforma sistemului de gărzi în spitale: Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat că, în acest an, se va face o reformă structurală a sistemului de gărzi din spitale.

Astfel, ar urma să fie introduse trei tipuri de gărzi: la domiciliu, de monitorizare şi de urgenţă. Acestea vor fi plătite diferenţiat, în funcţie de responsabilitate şi efort, transmite RADOR.

Totodată, oficialul a mai precizat că împreună cu sindicatele şi profesioniştii din sănătate...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câți bani are România în rezervele valutare ale BNR. Date oficiale

Publicat

câți bani are românia în rezervele valutare ale bnr. date

Rezervele valutare ale României administrate de Banca Naţională a României (BNR) au scăzut în luna decembrie 2025, ajungând la 64,8 miliarde de euro, potrivit datelor publicate de banca centrală.

Comparativ, la finalul lunii noiembrie 2025, rezervele se situau la 65,408 miliarde de euro.

Cu toate acestea, nivelul rezervelor valutare rămâne semnificativ mai ridicat față de cel consemnat la finalul anului 2024, când acestea se ridicau la 62,135 miliarde de euro, potrivit Digi24.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Bătaie cu scaune în Iulius Mall

Publicat

bataie tigani.jpg






O bătaie cu scaune în Iulius Mall a avut loc aseară, în Foud Court. Protagoniştii au fost conlocuitori de ai noştri. Nu ştim încă cine a câştigat bătălia şi nici care au fost consecinţele acesteia. Vom reveni.

 


Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atenționări ANPC pentru românii care fac cumpărături online pe anumite site-uri. Ce trebuie să știe

Publicat

programul ”euro 200”: când primesc elevii și studenții bonuri valorice

Românii care fac cumpărături online de pe anumite site-uri sunt atenționați de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) privind anumite situații.

Directorul Direcţiei Generale de Control şi Supraveghere a Pieţei din cadrul ANPC, Paul Anghel, spune că în cazul site-urilor din afara UE, capacitatea de sancționare este limitată.

„Atenție la magazinele din afara UE – Dacă operatorul economic care administrează site-ul de pe care achiziționați produsele...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe