EVENIMENT
VIDEO Imagini din avionul Cluj-Dublin care a aterizat de urgență în Slovacia. Momente de panică surprinse de un pasager
Panică într-un avion al companiei Blue Air care a plecat miercuri de pe aeroportul din Cluj-Napoca, spre Dublin. În timp ce se afla deasupra Slovaciei, avionul s-a depresurizat și, potrivit oamenilor aflaţi în avion, ar fi început să miroasă a ars. Compania aeriană a precizat ulterior că aeronava a aterizat în siguranță în Slovacia, iar pasagerii urmau să fie preluați de un alt avion.
Măștile de oxigen au căzut, ceea ce a creat panică în rândul pasagerilor. De asemenea, a început să se simtă miros de ars. Copiii mai mici au început să plângă în timp ce mai mulți oameni din avion se plângeau că nu primesc oxigen.
Alba24 vă prezintă imaginile panicii iscate din avion, care au fost postate pe facebook de unul dintre pasagerii cursei, din Bistrița Năsăud.
În avion erau însă și pasageri din județul Alba.
În urma incidentului, compania a făcut mai multe precizări.
„Aeronava tip Boeing 737-800 ce opera zborul 0B3755, pe ruta Cluj – Dublin, a decolat conform orarului de zbor la ora 10.10 (ora României), iar după aproximativ o oră de zbor comandantul a solicitat aterizarea pe cel mai apropiat aeroport, pentru efectuarea de verificări suplimentare. Astfel, în jurul orei 11.40, aeronava a aterizat în condiții normale pe Aeroportul Bratislava (Slovacia)”, a precizat compania într-un comunicat.
Blue Air a anunțat că decizia comandantului a fost luată ca măsură de precauție, în urma activării unor senzori la bordul avionului, care au indicat o posibilă depresurizare a cabinei.
EVENIMENT
Cum au reușit două femei din Alba să-și recupereze bani pierduți prin țepe prin telefon. Patru polițiste au rezolvat cazul
Două femei din Alba au reușit să-și recupereze sume de bani mari pierdute prin țepe prin telefon. Cazurile au fost rezolvate de patru polițiste de la Serviciul de Investigații Criminale din IPJ Alba, care au făcut posibilă recuperarea prejudiciilor.
Potrivit IPJ Alba, o femeie în vârstă de 68 de ani a fost abordată de presupuși reprezentanți ai Bursei de Valori București. Sub pretextul că trebuie să încaseze dividente din acțiuni, au determinat-o să-și instaleze o aplicație…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Veste uriașă pentru studenții clujeni. Daniel David: De anul viitor putem da mai multe burse de performanță
Ministrul Educației, clujeanul Daniel David, a anunțat schimbări majore pentru studenții din România, inclusiv pentru cei din Cluj, care au protestat în stradă împotriva tăierii burselor.
David a declarat că bursele sociale ar putea fi susținute, de anul viitor, din fonduri europene, ceea ce ar permite universităților și ministerului să direcționeze mai mulți bani către burse de performanță, de excelență…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cu cine va juca România barajul pentru Cupa Mondială 2026: Patru adversare puternice așteaptă tragerea la sorți
Cu cine va juca România barajul pentru Cupa Mondială 2026: Naționala României mai are o șansă de a se califica la Cupa Mondială de anul viitor prin intermediul meciurilor de baraj. Pentru a ajunge la turneul final, tricolorii trebuie să câștige două meciuri, semifinală și finală, ambele disputate într-o singură manșă.
Tragerea la sorți a play-off-ului are loc joi, 20 noiembrie, începând cu ora 14:00, la sediul FIFA din Zurich.
Urnele pentru tragerea la sorți vor fi…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Criza de profesori de științe în școli: unele ore sunt ținute de pensionari sau studenți. Ce soluții propune ministrul Educației
Criza de profesori de științe în școli. Ministrul Educației, Daniel David, explică de ce nu mai vin tinerii în sistem și identifică și unele soluții. Acestea se referă la un statut mai bun, salarii atractive și dublă specializare.
Lipsa profesorilor de științe, mai ales a celor de fizică, se resimte tot mai puternic în școli. Daniel David a explicat miercuri că, deși orele sunt acoperite, acest lucru nu se întâmplă întotdeauna cu titulari, notează Mediafax.
„Sigur…
Citește mai mult pe Alba24.ro


