EVENIMENT
VIDEO Imagini revoltătoare: Pacient lovit în bătaie de joc, cu un parizer peste cap, în timp ce era înconștient în Ambulanță
Imagini de neînvhipuit au stârnit revoltă, după ce pe rețele de socializare a fost făcut public un filmuleț în care se vede cum un pacient este pur și simplu bătaia de joc a personalului medical.
Pacientul zace inconștient pe o targă într-o ambulanță, iar personalul medical despre care se crede că ar trebui să aibă grijă de pacient îți bate joc de acesta, lovindu-l cu un baton de parizer, într-o vădită batjocură. Se pare că aceștia ar încerca, într-un mod ciudat, să îl trezească pe om, care nu reacționează în niciun fel, având masca de oxigen pe față.
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a cerut măsuri urgente din partea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) şi Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) pe fondul imaginilor.
"Am urmărit cu indignare imaginile apărute în spaţiul public din care se observă cum un membru al unui echipaj de intervenţie de urgenţă batjocoreşte un pacient care avea nevoie de ajutor", a scris ministul pe pagina sa de facebook.
Aceasta a adăugat că "acţiunea unui singur om poate arunca stigmatul asupra unei întregi instituţii şi asupra a zeci, sute sau mii de oameni care îşi fac datoria în cel mai onorabil şi profesionist mod cu putinţă".
"Ştiu că Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă a demarat verificări în acest caz şi cer IGSU şi DSU să ia măsuri urgente! Acest personaj nu mai poate fi parte a echipei de elită numită SMURD. Acest personaj afectează grav o echipă valoroasă, tocmai pentru că valoarea sa, ca om, nu depăşeşte preţul unui baton de parizer", a mai scris ministrul. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, realizate după noua metodă austriacă
O serie de imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, au fost publicate de un pasionat de infrastructură.
O serie de imagini filmate în ultimele zile de Raducu P Drum, un pasionat de infrastructură, prezintă modul în care arată în prezent tunelurile realizate de Porr Construct SRL, prin noua metoda austriacă.

Ambele galerii ale primului tunel (cel scurt) se construiesc exclusiv prin excavare –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Guvernul adoptă săptămâna viitoare al treilea pachet fiscal-bugetar. Reforma și relansarea economică, miza noului pachet
Guvernul României se pregătește să adopte săptămâna viitoare al treilea pachet de măsuri fiscal-bugetare, un plan ambițios care combină reforma administrației publice cu măsuri de relansare economică, urmând ca acesta să fie promovat în Parlament prin angajarea răspunderii.
Potrivit premierului Ilie Bolojan, cele două proiecte vor fi aplicate simultan, deoarece reformele în administrație vor crea spațiul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De ce trebuie să dezactivezi WI-FI-ul și Bluetooth-ul de pe mobil, când pleci de acasă. Aceste funcții par inofensive, dar nu sunt
De ce trebuie să dezactivezi WI-FI-ul și Bluetooth-ul de pe telefon, atunci când pleci de acasă: De cele mai multe ori, când plecăm de acasă, ne asigurăm că am încuiat ușa, că avem cheile și telefonul, dar uităm un detaliu aparent minor: Wi-Fi-ul și Bluetooth-ul rămase pornite.
Deși par inofensive, aceste funcții pot avea consecințe reale asupra securității, autonomiei bateriei și chiar a confidențialității noastre digitale.
Atunci când Wi-Fi-ul este activ, telefonul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
