Connect with us

ACTUALITATE

VIDEO. Imagini ȘOCANTE. O stradă întreagă din Cluj-Napoca, plină de fecalele animalelor. Primăria să intervinăde companie

Publicat

caca cane.jpg

Un clujean care locuiește în cartierul Zorilor a reclamat faptul că o stradă este plină de fecalele animalelor de companie și a sesizat Primăria Cluj-Napoca pentru a interveni și a lua măsuri.

”O strada intreaga din Cluj-Napoca este afectata de fecalele animalelor de companie. Șocant, anormal si ilegal! In data de 7 februarie 2022, in timp ce mergeam pe strada Gheorghe Dima din Cluj-Napoca, am calcat in fecalele unor animale de companie.  Nervos fiind, m-am uitat mai atent si am observat ca erau foarte multe fecale pe spatiul verde apartinand strazii.

Mi-a venit ideea sa le filmez si sa le fac poza, cu gandul sa ma adresez primariei pentru a lua masurile necesare.

Unii locatari m-au strigat de la balcon si m-au intrebat ce filmez, iar eu le-am spus, ei s-au aratat suparati si indignati spunand ca toata strada este afectata de fecalele animalelor de companie.

O femeie, care isi plimba copilul intr-un carucior, a intervenit pe strada spunad ca si ea are un catel, dar ca ea strange fecalele dupa el, in timp ce alti oameni nu fac la fel”, a spus Vasile Sămărtinean.

Acesta a precizat că amenda pentru cei care nu strag dupa animalele de companie este intre 200 si 500 de lei și crede că ar trebui camere de filmat pe strada pentru a-i descuraja pe cei care nu respecta legea.

”Cand vremea este mai calda se simpte un miros neplacut, iar atunci cred ca exista riscul mai mare de a se transmite la om si la alte animale de companie unele bacterii cum ar fi Giardia, Salmonella, E. Coli si viermii intestinali.  Azi 3 martie 2022, trecand prin zona si observand ca situatia este tot asa, astfel ca am trimis sesizare pe site-ul primariei:
https://mycluj.e-primariaclujnapoca.ro .

Incurajez si pe altii sa trimita sesizare la…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Investiție la Darabani: Două milioane de euro pentru modernizarea clădirii Primăriei

Publicat

investiție la darabani: două milioane de euro pentru modernizarea clădirii

Publicitate

Primăria orașului Darabani a lansat licitația pentru modernizarea și reabilitarea sediului administrativ, valoarea totală estimată a lucrărilor fiind de aproximativ 10,33 milioane lei, aproximativ 2 milioane de euro.

Proiectul beneficiază de finanțare prin Programul Operațional Regional (POR), completată cu resurse proprii ale bugetului local al orașului Darabani.

Conform anunțului publicat pe platforma electronică de achiziții publice (SEAP),…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doi bărbați reținuți pentru furturi cu fețele acoperite în stațiile peco din Botoșani: Percheziții în județul Suceava

Publicat

doi bărbați reținuți pentru furturi cu fețele acoperite în stațiile

Publicitate

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reținut doi bărbați, în vârstă de 37 și 39 de ani, din județul Suceava, cercetați pentru furt calificat și tentativă la furt calificat.

Aceștia sunt acuzați că, în perioada 1-5 august 2024, au pătruns ilegal în două stații peco din comuna Hudești și comuna Vârfu Câmpului, având fețele acoperite.

Din incinta acestora, suspecții ar fi sustras peste 300 de pachete de țigarete…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Simularea Evaluării Naționale 2025: Luni, 17 martie, proba de Limba și literatura română. Modele de subiecte pentru elevi

Publicat

de ce nu sunt plătiți profesorii pentru simulările examenelor naționale

Publicitate

Elevii de clasa a VIII-a vor susține, începând de luni, 17 martie, simularea Evaluării Naționale 2025, prima probă fiind cea la Limba și literatura română. Conform calendarului stabilit de Ministerul Educației, testările se vor desfășura până miercuri, 19 martie, iar rezultatele vor fi comunicate pe 31 martie.

Simularea Evaluării Naționale 2025 se va desfășura conform unor programe specifice, publicete de Ministerul Educației pe 4 februarie….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune de amploare pentru prevenirea violenței stradale și menținerea ordinii publice în Botoșani

Publicat

acțiune de amploare pentru prevenirea violenței stradale și menținerea ordinii

Publicitate

Polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică și Serviciului Rutier, alături de jandarmi, au desfășurat o acțiune amplă pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență, vizând menținerea siguranței publice în județul Botoșani.

Operațiunea a avut loc în intervalul orar 19:00-22:00, acoperind zonele cu aglomerări de persoane, localurile publice și arterele rutiere din apropierea acestora. În cadrul verificărilor, au fost…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe