EVENIMENT
VIDEO: ”În numele lor, ne cerem scuze, Mihaela!” Flori și aplauze pentru asistenta medicală din Galați, umilită de vecini
Asistenta medicală de la Spitalul de Boli Infecțioase din Galați care a povestit pe facebook cum a fost umilită de vecinii care i-au aruncat clor pe ușă sau cum a fost dată afară dintr-un magazin pentru că lucrează într-un spital care primește bolnavi de COVID-19 a fost așteptată de către militari, în fața blocului, la finalul turei de muncă, cu flori și aplauze.
Citește și: Asistentă de la Spitalul de Boli Infecțioase Galați, hărțuită de vecini: ”Mi-au aruncat clor pe ușă. M-au dat afară din magazinul blocului”
„Fetelor este foarte grav ce mi s-a putut întâmpla doar pentru simplul fapt că lucrez la Spitalul Boli Infecţioase Galaţi. Vecinii din scara blocului unde am locuit mai bine de 20 de ani… Mi-au aruncat cu clor pe uşa apartamentului… Mi-au trimis poliţia acasă… M-au dat afară din magazinul blocului doar pentru că lucrez la Spitalul Boli Infecţioase.!!!! Ce să înţeleg…. E discriminare????”, a scris Mihaela Moga Pal pe pagina ei de Facebook.
„Eu unul personal nu credeam că voi trăi vremurile în care dumneavoastră mă veți apăra pe mine”, i-a spus un militar din cadrul Batalionului 284 Tancuri.
„Nu putem șterge experiența prin care a trecut Mihaela, dar putem să îi amintim că eforturile ei chiar sunt apreciate. Așa că, colegii noștri din Batalionului 284 Tancuri/Brigada 282 Blindată “Unirea Principatelor” au așteptat-o în fața blocului la finalul turei și au întâmpinat-o cu aplauze și flori, așa cum merită. Sperăm ca gestul nostru să îi dea putere să lupte mai departe”, se arată într-un video publicat pe Facebook de către MApN cu titlul „În numele lor, ne cerem scuze, Mihaela”.
„Povestea Mihaelei trage un semnal de alarmă. Cu toții suntem afectați de ceea ce se întâmplă. Dar cel mai afectat este personalul medical. De ce să le facem viața și mai grea decât este? În numele lor, ne cerem scuze, Mihaela. Și îți mulțumim pentru tot ce faci pentru orașul tău și pentru România. Fii puternică!”, se arată în postarea MApN.
EVENIMENT
Meteorologii anunță un nou val de caniculă la jumătatea lunii august. Prognoza pe următoarele 4 săptămâni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo pentru luna august, iar temperaturile vor avea fluctuații majore. La începutul lunii august vom avea temperaturi sub nivelul perioadei, în timp de ce la jumătatea lunii august vom avea un nou val de căldură, cu temperaturi peste media obișnuită.
De asemenea, în luna august vom avea parte mai puține de ploi, mai ales în vest și sud-vest, scrie Mediafax.
Săptămâna 4 – 11 august
Valorile termice vor fi mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
16-17 august: Târgul Lemnarilor din Munții Apuseni 2025, pe Vârful Petreasa și la Horea. PROGRAM

Târgul Lemnarilor din Munții Apuseni 2025, Ediția a XXX-a, se desfășoară în acest an în perioada 16-17 august, pe Vârful Petreasa (cota 1600) și la Horea.
Evenimentul oferă participanților două zile pline de activități culturale, religioase, sportive și artistice.
Este ”o sărbătoare cu profunde rădăcini istorice și culturale, dedicată tradițiilor meșteșugărești, spiritului montan și memoriei eroilor din inima Țării Moților”, transmit organizatorii.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Trafic în creștere pe Aeroportul Cluj după intrarea în Schengen. David Ciceo: În 2040 vom depăși 7 milioane de pasageri

La un an de la aderarea României la spațiul Schengen aerian și maritim, Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca înregistrează o creștere semnificativă a numărului de pasageri.
Potrivit directorului general, David Ciceo, peste trei sferturi dintre pasagerii care tranzitează aeroportul provin din state Schengen, iar traficul general este într-o continuă ascensiune. Pe termen lung, aeroportul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un bărbat din Teiuș și-a bătut mama, iar apoi a amenințat că se va sinucide. Polițiștii au emis ordin de protecție

Un bărbat de 44 de ani din Teiuș s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu după ce și-a agresat fizic mama. Femeia a rămas cu vânătăi la nivelul capului, iar ulterior bărbatul a amenințat că se va sinucide. Soția acestuia a sunat la 112.
Potrivit IPJ Alba, în seara zilei de 31 iulie 2025, polițiștii din Teiuș au fost sesizați de către o femeie de 40 de ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că soțul său amenință că se va sinucide.
Polițiștii s-au deplasat la…
Citește mai mult pe Alba24.ro