EVENIMENT
VIDEO: Incendiu într-un bloc cu 10 etaje din orașul Moldova Nouă. 25 de persoane au fost evacuate

Un număr de 25 de locatari ai unui bloc cu 10 etaje din oraşul Moldova Nouă au fost evacuaţi, duminică seara, în urma unui incendiu izbucnit la un apartament situat la etajul opt, fără a fi însă înregistrate victime sau persoane care să fi necesitat îngrijiri medicale.
"Pompierii militari au intervenit la un incendiu anunţat prin apel 112, la ora 18:18, la un imobil de locuinţe tip bloc turn cu zece etaje, din Moldova Nouă. Au intervenit de urgenţă două echipaje de pompieri cu două autospeciale de stingere cu apa şi spumă, din cadrul Secţiei de Pompieri Moldova Nouă, care în cel mai scurt timp au reuşit să localizeze şi să lichideze incendiul, astfel că la ora 18,50, acesta a fost stins în totalitate. Incendiul a izbucnit la un apartament de la etajul opt al blocului, având ca şi cauză un scurt circuit al tabloului electric de la apartamentul respectiv. Au fost evacuaţi 25 de locatari de la apartamentele situate la etajele şapte, opt şi nouă ale blocului", a declarat purtătorul de cuvânt al ISU "Semenic" al judeţului Caraş-Severin, Adrian Manofu.
Din fericire, nu au fost înregistrate victime, nicio persoană nu a fost rănită şi nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, a precizat reprezentantul ISU Caraş-Severin.
În urma incendiului, au ars câteva lucruri din apartamentul respectiv şi au fost afectaţi pereţii din apropierea tabloului electric.
Sursa video: stirilecs.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Explozie puternică la o plăcintărie din Gherla. O butelie a sărit în aer și a făcut prăpăd în zonă
Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au fost solicitați de urgență, duminică dimineața, pe strada Dragoș Vodă din municipiul Gherla, după ce un incendiu urmat de o explozie a distrus complet o plăcintărie de aproximativ 10 metri pătrați.
Deflagrația puternică a fost provocată de o butelie aflată în interior, iar suflul a afectat și geamurile unor imobile din vecinătate.
Din fericire, nimeni nu a fost...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
ANAF vinde bijuterii și fragmente din aur și argint. Agenția Națională de Administrare Fiscală scoate la vânzare bijuterii și fragmente din aur și argint. Mai multe licitații vor avea loc săptămâna viitoare, la sediile din Cluj-Napoca și Târgu Jiu. Este vorba despre o cantitate de peste 540 de grame de aur și 117 grame de argint.
Prețul de pornire este de 353 lei/gr pentru fragmentele din aur de 14k și 450 lei/gr pentru bijuteriile din aur de 14k.
Potrivit ANAF, bunurile...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
RebelDOT intră în al doilea sezon tehnologic cu Visa Cash App Racing Bulls. CEO: A fost o confirmare a valorii pe care o aducem
Visa Cash App Racing Bulls și-a prezentat noul monopost pentru sezonul 2026 într-un eveniment spectaculos găzduit la Michigan Central Station din Detroit, un reper arhitectural recent restaurat și transformat într-un hub de inovație. Printre cei 1.500 de invitați s-au numărat oficiali ai echipei, parteneri, jurnaliști și fani, momentul marcând și debutul primului motor Red Bull Ford Powertrains, o colaborare ce deschide...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șofer din Alba, trimis în judecată după ce s-a urcat beat la volan și a provocat un accident rutier. A lovit un biciclist
Un șofer din Alba a fost trimis în judecată după ce în urmă cu mai bine de un an și jumătate a accidentat un biciclist. În data de 15 ianuarie 2026, dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară, pe rolul Judecătoriei Aiud.
Mai pe scurt acesta va fi judecat de magistrații din Aiud. Situația este mult amplă deoarece bărbatul a condus beat la volan.
Accidentul rutier s-a produs în seara de 14 septembrie 2024. Atunci potrivit motivării instanței,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
