EVENIMENT
VIDEO: Klaus Iohannis și-a anunțat demisia din funcția de președinte al României

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, luni, într-o declarație de presă la Palatul Cotroceni, că demisionează din funcția de președinte al României, miercuri, 12 februarie.
Acesta a spus că cererea de suspendare este un demers inutil și că a preferat să își dea demisia deoarece, oricum peste câteva luni ar fi plecat din funcție.
”Bună ziua! Astăzi, în Parlamentul României s-a pus în mișcare procedura de suspendarea președintelui. Este un demers inutil pentru că,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Încă două biserici din Alba Iulia vor fi iluminate arhitectural. Primăria pregătește documentațiile de investiții

Încă două biserici din Alba Iulia vor fi puse în valoare prin iluminat arhitectural. Primăria pregătește documentațiile de investiții. Este vorba despre achiziția serviciilor de elaborare a studiilor de fezabilitate.
Primul obiectiv vizat pentru investiție de iluminat arhitectural este Catedrala Unității Naționale Platoul Romanilor din Alba Iulia. Celălalt este biserica ortodoxă ”Sfânta Cuvioasa Paraschiva”.
Pentru ambele, studiile de fezabilitate sunt estimate să coste…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Papa Francisc a murit în urma unui accident vascular cerebral. Cauza decesului, anunțată de Vatican

Papa Francisc a murit în urma unui accident vascular cerebral și a unei insuficiențe cardiace ulterioare. Este anunțul făcut de Vatican. Atacul cerebral a dus la comă și la insuficiență cardiacă ireversibilă.
Raportul privind cauza morții Papei Francisc vine la aproximativ 12 ore după decesul pontifului, notează Mediafax.
Francisc suferea de o boală pulmonară cronică și, în tinerețe, i s-a extirpat o parte dintr-unul dintre plămâni.
Problemele de sănătate l-au afectat…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un incendiu a izbucnit pe un teren în apropierea autostrăzii A10 lângă Teiuș, luni seara. Imagini din zonă au fost transmise de un cititor Alba24.
Din primele date, ardeau cu putere porțiuni de vegetație.
Fumul putea fi observat de la mare distanță, de pe autostradă.
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un clujean de 57 de ani a murit în Zaragoza, Spania, în noaptea de Înviere.
Alexandru Mihalca a fost ucis în urma unui scandal cu un bărbat din Republica Dominicană.
Un clujean a fost ucis în Spania cu lovituri de cuțit
Bărbatul, care este din Dej, a ieșit sâmbătă noaptea la un bar din Zaragoza pentru a se întâlni cu un prieten, scrie Dejeanul.ro.
Acolo, după o partidă de skandenberg cu dominicanul de 42 de ani, s-a iscat o certă între cei doi. Au ieșit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro