Connect with us

EVENIMENT

Video Ludovic Orban: ”Suntem într-un moment de cumpănă. Am încredere că parlamentul va înțelege că avem nevoie de măsurile de carantină de care toate țările europene dispun”

Publicat

Premierul Ludovic Orban a susținut o declarație de presă, în contextul în care astăzi s-a înregistrat cel mai mare număr de cazuri de coronavirus. Consideră că cauza principală a creșterii numărului de cazuri este nerespectarea regulilor de protecție sanitară. „Suntem într-un moment de cumpănă, există riscul unei creșteri în continuare a numărului de cazuri”, a adăugat acesta. 

Ludovic Orban a făcut un apel către parlamentari: „Astăzi transmit un mesaj de încredere că Parlamentul va înțelege și va adopta legea care să ne permită să dispunem de toate instrumentele, respectiv instituirea carantinei și izolării, posibilitatea tratării persoanelor infectate”.

Șeful Executivului susține că nu doar Guvernul poate să asigure stăvilirea răspândirii epidemiei și că este nevoie de implicarea tuturor instituțiilor, companiilor.

Orban acuză și campaniile de dezinformare din ultima perioadă, „care au avut ca scop să determine românii să nu creadă în virus, să ignore pericolul”. A mai precizat că guvernul nu dorește să reinstituie nicio restricție, nu dorește să ia nicio măsură care să afecteze negativ economia, dar a avertizat că dacă va fi nevoie Executivul va lua orice măsură necesară pentru a proteja sănătatea cetățenilor.

Azi am înregistrat cel mai mare număr de persoane diagnosticate cu Covid-19. 555 de cetățeni. În ultimele 4 săptămâni am avut o creștere a cazurilor de la o săptămână la alta.

Față de alte țări România a avut o abordare graduală a măsurilor de relaxare, o dată cu deschiderea activităților care au fost sub restricție în diferitele etape, ca urmare a creșterii interacțiunii între oameni am avut această creștere.

Cauza principală este nerespectarea regulilor de protecție sanitară! Portul măștii, păstrarea distanței fizice, evitarea contactului apropiat, nerespectarea regulilor de igienă și toate celelalte.

Premierul a încheiat prin a transmite un mesaj către fiecare român! Virusul nu iartă pe nimeni, nici pe cei care nu cred în existența sa. Dacă cineva ignoră regulile, neglijează și se expune, când se îmbolnăvește nu se pune în pericol doar pe el ci și pe cei dragi.

Dacă nu vă pasă de sănătatea voastră vă rog să vă pese de frate, de mama, de tată, de copil, de prieteni, de colegii dumneavoastră! Doar împreună solidari și respectând reguli simple, stabilite de specialiști, doar împreună putem readuce lucrurile la normal și să luptăm eficient cu epidemia. Am încredere că fiecare român va înțelege acest moment de cumpănă și că de comportamentul său responsabil și corect depinde succesul nostru în lupta contra epidemiei.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

120 milioane de euro pentru ambulatoriile de specialitate. Rogobete: „Pacienții vor avea acces rapid la diagnostic și tratament”

Publicat

rmn spital infectioase 2 bun.jpg






„Nu mai așteptăm alți 35 de ani – dezvoltăm acum ambulatoriile de specialitate pentru ca pacienții să aibă acces rapid la diagnostic și tratament, fără internări inutile”, a declarat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, care a anunțat lansarea unui nou proiect de investiții în valoare de 120 de milioane de euro, finanțat integral din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Operațional…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Show cu foc: Povestea Medusei, care transforma în piatră pe oricine o privea

Publicat

video: festivalul roman apulum de la alba iulia. show cu

Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Spectacol cu foc: Povestea Medusei, monstrul cu păr de șerpi care transforma în piatră pe oricine îi privea ochii.

Potrivit mitologiei, Medusa, una dintre cele trei Gorgone era o creatură cu păr de șerpi și un aspect înfricoșător, iar oricine îi privea ochii se transforma în piatră.

Totuși, inițial, Medusa a fost o femeie frumoasă. Potrivit legendei, după ce a fost violată de Poseidon într-un templu al zeiței Atena, aceasta a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO: Parada cu torțe, printre cele mai așteptate momente ale Festivalului Roman Apulum de la Alba Iulia

Publicat

live video: parada cu torțe, printre cele mai așteptate momente

Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia: Parada cu torțe cu peste 300 de reenactori, printre cele mai așteptate momente din ziua a doua. 

Momentul de încheiere a celei de a doua zi a festivalului are loc pe Strada Mihai Viteazul.

Totuși, Festivalului Roman Apulum continuă și duminică, 17 august cu mai multe momente speciale, după următorul program:

Program. Duminică, 17 august

10:30 – 17:00 Tabăra antică 

  • ateliere militare și meșteșugărești (Medicină antică,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident grav la Aghireșu. Tânăr în stare critică după ce mașina în care se afla s-a izbit de un copac

Publicat

accident aghiresu.jpg






Pompierii din cadrul Gărzii Aghireșu au intervenit sâmbătă  seară la un accident rutier grav produs în localitatea Aghireșu.

La fața locului au ajuns o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj SMURD. La locul accidentului au găsit un autoturism avariat, ieșit în afara părții carosabile. Ocupanții fuseseră scoși din mașină de localnici înainte de sosirea salvatorilor.

Un tânăr a fost grav…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe