Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Maratonistul Tibi Ușeriu, din nou la Yukon Arctic Ultra. Este în fruntea clasamentului, depășit de un singur concurent

Published

on

În aceste zile maratonistul Tibi Ușeriu concurează din nou la Yukon Arctic Ultra, una dintre cele mai dure competiții din lume.

Sportivul român a anunțat duminică, într-o convorbire telefonică purtată cu susținătorii din România, că se află pe locul al doilea, după un elvețian și a trecut cu bine de zona în care anul trecut a fost nevoit să abandoneze din cauza problemelor cauzate de frig.

După 48 de ore de la start în competiție au mai rămas doar 15 concurenți, după cum a anunțat Asociația Tăsuleasa Social în jurnalul cu informații primite de la Tibi Ușeriu:

”După 48 ore de cursa au mai rămas 15 concurenți în proba lungă.

Temperaturile scad treptat pe măsură ce merg spre nord. Ziua sunt cam -20 grade iar noaptea scade sub -30, iar organizatorii spun că temperaturile vor scădea și mai mult.

După incidentul din 2018 cand unui sportiv italian i-au degerat membrele (în final i-au fost amputate), regulile sunt extrem de dure în această cursă: la cel mai mic semn de degeratură ești scos din cursă.

Concurenții știu asta, sunt foarte atenți, dar totuși se mai întâmplă. Au fost deja 3 cazuri, deși deocamdată temperaturile nu sunt foarte scăzute.

În primele 24 ore Tibi a parcurs 100 km, depășind cu mare bucurie locul în care anul trecut a fost oprit. Merge calculat, nu forțează deloc. După 40 ore a ajuns la Braeburn (km 150), iar după un somn bun a plecat mai departe.

În fruntea clasamentului s-a format un pluton de trei atleți: Tibi al nostru și încă doi din Elveția. Locul în clasament se schimbă deocamdată funcție de orele de somn.

Tibi doarme atunci când simte nevoia, nu așteaptă să ajungă în punctele de control. Este obișnuit cu frigul așa că își poate gestiona cursa așa cum dorește, ceea ce este un mare avantaj.

Elvețianul Fabian e coleg de suferință cu Tibi, anul trecut a fost oprit și el pentru degerături. Se deplasează cu viteză mare între punctele de control, dar nu doarme pe traseu, preferă să doarmă în punctele de control, așa că stă mult în puncte.

În acest moment Fabian și Tibi sunt singurii care au plecat din Braeburn, iar Fabian are un avans de aproximativ 3 ore. Tibi este bine odihnit și cu moralul ridicat.

Suntem surprinși și noi cât de calculat merge Tibi, este pentru prima dată când nu sare la luptă din start. Așteptăm în orele care urmează un nou telefon de la Tibi, așa că revenim cu informații de îndată ce le avem.

Oameni dragi, oameni frumoși, vă mulțumim că sunteți alături de Tibi și de noi”, au scris, sâmbătă, reprezentanții asociației.

Anul trecut, Tibi Ușeriu a fost oprit la Yukon Arctic Ultra după 24 de ore de la start și aproape 100 de kilometri parcurși pentru că, în timpul somnului, i-au degerat degetele de la picioare.

El a fost transportat cu elicopterul la Whitehorse General Hospital, unde a fost tratat timp de o săptămână.

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CFR Cluj scoate trei puncte la Hermannstadt. Victorie la limită în deplasare la Sibiu

Published

on

cfr cluj boc e1771260027685.jpg






CFR Cluj a învins, luni, cu scorul de 1-0 pe Hermannstadt într-un meci din Superligă desfășurat în deplasare la Sibiu. 

Gazdele au ratat un penalty în minutul 45+4 prin Florescu, după care CFR Cluj a deschis scorul în minutul 53 prin Biliboc și a reușit să mențină acest avantaj minim până la final.

În minutul 85, Korenica a ratat și el un penalty astfel că jucătorii oaspeți nu au reușit să se...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Bărbat de 73 de ani, dispărut din Cluj-Napoca, găsit mort sub un pod din Gherla. Ce spun polițiștii

Published

on

doliu.jpg






Poliția Municipiului Gherla a fost sesizată, luni, de către o femeie, prin apel 112, cu privire la faptul ca în zona canalului Morii, sub un pod, ar fi găsit o persoană decedată.

Un echipaj de poliție s-a deplasat la fața locului, constatând că cele sesizate se confirmă. În contextul verificărilor, s-a stabilit identitatea persoanei, fiind vorba de un bărbat de 73 de ani, care ar fi plecat voluntar în urmă cu o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

OPINIE. Radu Nicosevici: Cazul Grindeanu: inconsecvență sau strategie?

Published

on

nicosevici.jpg






În politica românească, ipocrizia nu mai este doar o abatere morală. A devenit strategie. Iar unul dintre cei mai vizibili exponenți ai acestei transformări este astăzi Sorin Grindeanu.

Există politicieni oportuniști. Există politicieni versatili. Și există politicieni care reușesc performanța de a poza simultan în reformatori, garanți ai stabilității și critici ai sistemului din care provin. Nu doar că...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Șoferii care rămân fără permis ar putea conduce din nou, doar după decizie definitivă în instanță. Propunere CSM

Published

on

Șoferii care rămân fără permis ar putea conduce din nou,

Șoferii care rămân fără permis și contestă măsura prin acțiune în instanță ar putea avea dreptul de a conduce din nou abia după decizie definitivă a acesteia. Este o propunere a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), care ar viza reducerea proceselor civile privind amenzile rutiere sau permisele.

Inițiativa face parte dintr-un set de măsuri propuse de CSM și aduse în atenția Ministerului Justiției.

Propunerea ar urma să conducă la degrevarea instanțelor de miile de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading