Connect with us

ACTUALITATE

VIDEO Marea Britanie: Un ultim omagiu pentru Captain Tom, eroul centenar din pandemie

Publicat

YouTube video

Marea Britanie i-a adus sâmbătă un ultim omagiu, cu onoruri militare, eroului său Captain Tom, veteran de război decedat la vârsta de 100 de ani, după ce a reuşit să strângă o sumă record pentru serviciul de sănătate în timpul epidemiei de COVID-19, relatează France Presse.

Sicriul lui Tom Moore, învelit în drapelul britanic, pe care erau aşezate medaliile primite, a fost purtat la crematoriul din Bedford (centrul Angliei) de şase soldaţi ai Yorkshire Regiment, care a succedat regimentului în care veteranul a servit în Al Doilea Război Mondial.

Înainte de începerea ceremoniei, transmisă în direct la televiziune, un avion care a participat în război a survolat locul, sub un soare de primăvară, în timp ce au fost trase trei salve de onoare.

sursa foto Facebook/ Toby Carvery (Cocket Hat, Aberdeen)

Din cauza lockdown-ului în vigoare, la ceremonie au asistat doar opt membri ai familiei: cele două fiice şi soţii lor, alături de cei patru nepoţi ai lui Moore.

Serviciul funebru a fost deschis cu cântecul înregistrat de Captain Tom împreună cu starul Michael Ball, imnul echipei de fotbal Liverpool FC, ‘You’ll Never Walk Alone’, devenit simbol al întrajutorării în timpul epidemiei.

Tom Moore, care avea 99 de ani când a fost instituit primul lockdown în primăvara trecută, îşi stabilise iniţial obiectivul modest de a strânge 1.000 de lire pentru a ajuta serviciul naţional de sănătate, copleşit de numărul bolnavilor de COVID-19. Pentru aceasta, el s-a angajat să parcurgă, înainte de a împlini centenarul, de 100 de ori lungimea grădinii sale.

Imaginea veteranului aplecat asupra cadrului său şi avansând cu orice preţ i-a emoţionat pe britanici şi le-a întărit sentimentul de recunoştinţă faţă de cadrele medicale din prima linie.

În cele din urmă, donaţiile au ajuns la aproape 33 milioane de lire, iar Captain Tom a devenit o celebritate. La împlinirea a 100 de ani, a primit onoruri militare şi a fost înnobilat de regina Elisabeta a II-a, ieşită special din izolare pentru această ocazie.

Moartea lui Captain Tom în ziua de 2 februarie, la spital, după ce contractase coronavirusul şi o pneumonie, a declanşat o avalanşă de omagii, inclusiv din partea reginei, a Casei Albe şi a ONU.

Conform dorinţei sale, melodia ‘My Way’ interpretată de Frank Sinatra a închis ceremonia, înainte de ultimul sunet de trompetă, ‘The Last Post’, urmat de un minut de tăcere.

Mesajele de simpatie au curs cu miile într-o carte de condoleanţe deschisă online de familie, care a rugat publicul să rămână acasă, respectând consemnele oficiale.

Într-o carte pe care a scris-o şi din care familia a dezvăluit ultimul capitol, înainte de publicarea pe 2 aprilie, Captain Tom spunea că i se pare ‘curios şi mai degrabă emoţionant’ ca decesul său să facă să plângă mai mulţi oameni decât cei pe care i-a cunoscut. ‘Înainte, funeraliile mele n-ar fi făcut decât un mic anunţ în ziarul local’, scria el.

Atunci când relaxarea restricţiilor o va permite, cenuşa sa va fi depusă în cavoul din Yorkshire al familiei, alături de rămăşiţele părinţilor şi bunicilor săi. Agerpres

sursa foto: Facebook/Toby Carvery (Cocket Hat, Aberdeen)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Ministrul Finanțelor prezintă noile măsuri de reformă fiscală

Publicat

video: ministrul finanțelor prezintă noile măsuri de reformă fiscală

Publicitate

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, prezintă miercuri un nou set de măsuri din „Pachetul 2” de reformă fiscală, cu impact direct asupra companiilor și activității ANAF.

Principalele declarații făcute de ministrul Finanțelor:

 

  • Măsurile sunt foarte importante ca și impact economic, în principal în zona de investiții. Vom schimba paradigma asupra modului în care tratăm companiile multinaționale. Despre companiile multinaționale…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Depistat la volanul unui autoturism neînmatriculat și fără permis de conducere

Publicat

fără permis, la volan prin comuna corni: bărbat de 48

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Mihăileni au oprit pentru control, pe un drum public din comuna Mihăileni, un autoturism condus de un tânăr de 18 ani, din județul Suceava.

În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat că tânărul nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. De asemenea, s-a stabilit că autoturismul nu era înmatriculat în circulația rutieră.

În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MODERN CALOR S.A – ANUNȚ DE INTERES PUBLIC: LICITAŢIE CU STRIGARE

Publicat

modern calor s.a – anunȚ de interes public: licitaŢie cu

Publicitate

S.C. MODERN CALOR S.A. Botoşani, cu sediul în str. Pacea nr.43, organizează la sediul societăţii, procedura de LICITAŢIE CU STRIGARE, pentru închirierea spaţiului din punctul termic  PALAT, –  Stada Teatrului – lângă sediul  ACR, suprafaţă de închiriat – 179,93 mp. Spaţiul este racordat la următoarele utilităţi: apa rece / canalizare, energie electrică.

            Preţul minimal de pornire este de  23 lei/mp/lună fără…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pregătire militară pentru zeci de copii și adolescenți români. Tabăra inedită din România unde tinerii fac cunoștință cu viața cazonă și tacticile militare

Publicat

pregătire militară pentru zeci de copii și adolescenți români. tabăra

Publicitate

Pregătire militară pentru zeci de copii din 9 județe ale României într-o tabără unicat din nordul extrem al României. Este vorba despre tabăra militară airsoft de la „Codrii de Aramă” din localitatea botoșăneană Agafton, acolo unde participanții trăiesc pe pielea lor viața cazonă, scrie ADEVĂRUL

Zorii zilei se ridică peste tabăra școlară „Codrii de Aramă” din satul Agafton, la aproximativ 10 kilometri de municipiul Botoșani. La…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe