Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Masă populară cu 15.000 de porții pentru participanții la sărbătoarea de 1 Decembrie, de la Alba Iulia

Publicat

Participanții la evenimentele organizate de 1 Devembrie la Alba Iulia primesc și în acest an mâncare gratuit de la autoritățile locale și județene. Au fost pregătite 15.000 de porții de mâncare, la masa populară de 1 Decembrie.

La ”Festival de România – 1 Decembrie 2019 – Primul an din noul secol”, este și Marea Unire a Bucătarilor: Gust de România, adică Masa populară care este servită la Cazarma 415, în Piața Cetății din Alba Iulia, de la ora 14.00, după ceremonia și defilarea militară, scrie Alba24.ro.

O armată de bucătari iscusiți au gătit, de la primele ore ale dimineții, în cazane, unul dintre preparatele tradiționale preferate de români: fasole cu cârnați.

Reamintim că anul trecut, de Centenar, au fost servite peste 35.000 de porții de fasole cu ciolan, varză cu cârnați, mămăligă cu brânză, în trei locații din Cetate.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Tarife mai mari pentru transport cu autobuzul pe mai multe trasee din Alba. Care vor fi noile prețuri la bilete și abonamente

Publicat

tarife mai mari pentru transport cu autobuzul pe mai multe

Transportul cu autobuzul va fi mai scump pe mai multe trasee din județul Alba. Sunt propuse noi prețuri la bilete și abonamente.

Este vorba despre trasee operate de firma Excelent Trans, în zonele Aiud, Ocna Mureș și Blaj.

Propunerea intră la aprobare în ședința Consiliului Județean Alba din 7 iulie.

Sunt vizate traseele:

  • cod 11: Aiud-Ponor-Geogel
  • cod 13: Aiud-Hopârta-Turdaș
  • cod 14: Aiud-Beța
  • cod 18: Aiud-Mirăslău-Lopadea Veche
  • cod 22: Ocna Mureș-Noșlac-Găbud
  • cod 23: Ocna…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Începe întâlnirea Tinerilor Catolici de la Cluj-Napoca. O zi dedicată curajului de a fi lumină. Spectacol cu un preot DJ

Publicat

iiet25cov.jpg

Cluj-Napoca devine, joi, inima tineretului greco-catolic din Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș și Eparhia de Cluj-Gherla. Sute de adolescenți și tineri vor participa la acest eveniment din cadrul Anului național dedicat ,,Cardinalului Iuliu Hossu”, organizat de Birourile de Pastorația Tinerilor și Copiilor în parteneriat cu Liceul Greco-Catolic „Inochentie Micu”, ASTRU Cluj și Zileos România. 

Întregul program se desfășoară în două locații-cheie: sediul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Rezultate EVALUARE NAȚIONALĂ 2025: notele la examen, publicate astăzi. Elevii află rezultatele pentru admiterea la liceu

Publicat

rezultate evaluare naȚionalĂ 2025: notele la examen, publicate astăzi. elevii

Rezultate EVALUARE NAȚIONALĂ 2025: Ministerul Educației publică joi, 3 iulie, notele și mediile elevilor la examen. Rezultatele vor fi comunicate până cel târziu la ora 12.00.

Pe baza mediilor de la Evaluare Națională, elevii se vor putea înscrie la liceu.

Notele și mediile absolvenților de gimnaziu vor fi publicate anonimizat, cu codul acestora și școala de proveniență.

Joi, 3 iulie, în intervalul orar 14.00-18.00, dar și în 4-5 iulie, elevii pot cere să-și vadă…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cod galben de caniculă în jumătatea de vest a țării. Temperaturile sar de 35 de grade Celsius

Publicat

apa canicula facebook 4.jpg

Meteorologii au emis o atenționare Cod galben de caniculă pentru ziua de joi, 3 iulie, valabilă între orele 12:00 și 21:00. Jumătatea de vest a țării se va confrunta cu temperaturi extreme, între 33 și 37 de grade Celsius.

Joi, în Maramureș, Crisana, Banat, Oltenia și vestul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, va fi caniculă și disconfort termic ridicat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade….

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe