EVENIMENT
VIDEO: MEGA PERCHEZIȚII în 12 județe la traficanți de droguri
O amplă operațiune contra traficanților de droguri se desfășoară miercuri în România. În 12 județe au loc peste 80 de percheziții domiciliare, iar la final cel puțin 150 de oameni vor fi duși la audieri.
Potrivit anchetatorilor, procurorii DIICOT și polițiști din 12 județe efectuează 82 de percheziții domiciliare. Peste 150 de persoane vor fi conduse la audieri.
VIDEO: MEGA PERCHEZIȚII în 12 județe la traficanți de droguri: acuzații
Dosarele instrumentate de Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciile Teritoriale Alba, Cluj și Galați și Biroul Teritorial Sibiu vizează comiterea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și mare risc și efectuarea de operațiuni cu produse știind că acestea sunt susceptibile a avea efecte psihoactive, fără a deține autorizație eliberată în condițiile legii.
Activitățile judiciare sunt realizate împreună cu BCCO și efective din cadrul Jandarmeriei Române. MEDIAFAX
O tamponare între două mașini a avut loc marți la capătul străzii Oașului, la intersecția cu strada Valea Chintăului.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, incidentul nu s-a soldat cu victime.
Deși nimeni nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, una dintre mașini a fost grav avariată, iar imaginile de la fața locului arată un vehicul serios șifonat.
ISU Cluj a intervenit...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Decembrie, luna odihnei plătite. Președintele CJ Cluj, Alin Tișe, mesaj dur către bugetari
România a încheiat anul trecut într-o aparentă „hibernare administrativă”, iar președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a comentat ironic fenomenul într-un pamflet publicat recent.
Acesta descrie ultima lună a anului drept un „experiment național” în care statul ia vacanță, lăsând impresia că viața administrativă poate supraviețui și fără ședințe și hârtii.
„Nu a nins...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ilie Bolojan, ministru interimar al Educației și Cercetării, după demisia lui Daniel David
Guvernul a anunțat marți seara că premierul Ilie Bolojan va prelua interimatul la Ministerul Educației și Cercetării, după demisia lui Daniel David, survenită înainte de sărbătorile de Crăciun.
Decizia vine într-un context tensionat, marcat de nemulțumiri legate de bugetul alocat educației și cercetării, în special de reducerea fondurilor destinate universităților, potrivit MediaFax.
Propunerea de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Dacia va lansa un nou model electric, vândut în paralel cu Spring. Cât va costa noua mașină
Dacia va lansa un nou model electric, vândut în paralel cu Spring. Dacia își intensifică planurile de dezvoltare în 2026, cu o strategie duală pe segmentul electric.
Potrivit informațiilor publicate de Autocar.co.uk, producătorul auto va menține în ofertă actualul Dacia Sprig și va introduce un nou model urban electric. De asemenea, producătorul pregătește lansarea unui autoturism compact din clasa C, care va fi fabricat în România.
Dacia va lansa un nou model electric,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
