EVENIMENT
VIDEO: Urs văzut în apropierea unei benzinării din Gheorgheni. Animalul, care se îndrepta spre oraș, a fost alungat de jandarmi
Jandarmii harghiteni au intervenit, în noaptea de luni spre marţi, pentru îndepărtarea unui urs care a fost văzut în municipiul Gheorgheni, locuitorii din zonă fiind avertizaţi de existenţa pericolului printr-un mesaj RO-ALERT.
Potrivit Biroului de Presă al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Harghita, prezenţa ursului a fost anunţată la 112 de un bărbat care a spus că l-a văzut în apropierea unui benzinării de la marginea municipiului Gheorgheni.
La sosirea jandarmilor, ursul nu mai era în zonă, dar bărbatul a spus că animalul se îndrepta spre oraş, jandarmii reuşind să-l găsească pe o stradă din municipiu şi să-l alunge în afara localităţii.
"La faţa locului a fost trimis un echipaj de jandarmerie din cadrul Detaşamentului 4 Jandarmi Gheorgheni care a constatat că ursul nu se mai află în zonă. Apelantul le-a spus că acesta s-ar fi îndreptat înspre oraş, motiv pentru care jandarmii au procedat la căutarea animalului sălbatic. Acesta a fost zărit pe o stradă din municipiu, echipajul de jandarmi trecând la îndepărtarea acestuia din zona locuită, reuşindu-se scoaterea lui în afara municipiului, la ieşirea spre comuna Valea Strâmbă, într-o zonă nelocuită", a precizat Biroul de Presă al IJJ.
Jandarmii au rămas în zonă pentru o perioadă de timp, pentru a se asigura că ursul nu se întoarce.
Acţiunea a durat aproximativ o oră şi s-a încheiat fără alte incidente.
La faţa locului s-au aflat şi un echipaj SMURD şi un echipaj de poliţie, iar Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Harghita a trimis locuitorilor din zonă un mesaj RO-ALERT pentru a-i avertiza despre existenţa pericolului.
Este pentru a doua oară, în acest an, când jandarmii harghiteni sunt solicitaţi să alunge un urs din zonele locuite, dar este prima intervenţie de acest fel în municipiul Gheorgheni.
Jandarmii le reamintesc oamenilor că este recomandat ca, de fiecare dată când sunt martori ai unor astfel de situaţii, să sune la 112, să nu încerce să intervină, să nu hrănească animalele sălbatice, să aibă grijă unde depozitează resturile menajere şi să evite, pe cât posibil, contactul direct cu vieţuitoarele sălbatice. AGERPRES
sursa video: Jandarmeria Harghita
EVENIMENT
Societatea CUPRU MIN S.A. organizează licitație deschisă pentru: explozivi minieri și sisteme de inițiere
EVENIMENT
Alertă alimentară în magazinele Profi din țară, inclusiv Cluj. Loturi de lapte praf, retrase din cauza unei toxine periculoase
O nouă alertă alimentară a fost emisă în România, după ce autoritățile și compania Nestlé au confirmat retragerea mai multor loturi de lapte praf pentru sugari.
Produsele sunt suspectate de contaminare cu cereulidă, o toxină produsă de bacteria Bacillus cereus, responsabilă de episoade acute de greață și vărsături.
ANSVSA a anunțat că inițiază o rechemare voluntară, ca măsură preventivă, după ce...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Primark va deschide un magazin la Sibiu, în 2026. Retailerul de modă din segmentul value a anunțat dublarea numărului de magazine din țară.
Până în acest moment, au fost confirmate patru noi deschideri în Sibiu și Bacău, care se vor alătura celor deja anunțate în Iași și Craiova.
Odată finalizat acest plan, Primark va ajunge la opt magazine în România, iar extinderea va genera peste 450 de noi locuri de muncă, scrie Fashion Network.
Noul magazin va fi amplasat în Sibiu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Incendiu în cartierul Pâclișa din Alba Iulia. Focul a cuprins o magazie de lemne și un garaj
Un incendiu a izbucnit în noaptea de joi spre vineri în cartierul Pâclișa din Alba Iulia. Focul a cuprins o magazie de lemne și un garaj.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit în jurul orei 01:50 pentru stingerea unui incendiu pe strada Carpenului, în cartierul Pâclișa din municipiul Alba Iulia.
Pompierii au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta la...
Citește mai mult pe Alba24.ro

