EVENIMENT
VIDEO. Mitropolitul Clujului, mesaj la Nicula: Oamenii, tot mai indiferenți, nepăsători, îndepărtați de biserică și de Dumnezeu
Mitropolitul Clujului, IPS Andrei, a deplâns, marți, în cuvântul de învățătură, rostit în cadrul slujbei de Liturghie de la Mănăstirea Nicula, lipsa faptelor milei creștine din cauza indiferenței lumii în care trăim, a oamenilor care sunt nepăsători, mai îndepărtați de biserică, de Dumnezeu și de cele sfinte, și i-a îndemnat pe credincioși să se întoarcă la credință și la faptele milei creștine.
În fața miilor de credincioși prezenți, veniți să se roage la Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, mitropolitul Clujului a spus că oamenii pot fi fericiți împlinind cuvântul lui Dumnezeu.
”Nu e suficient să declarăm că îi iubim pe cei din jurul nostru, pe cei din țara noastră sau din lume. Declarația verbală nu are valoare, ci trebuie să se concretizeze prin fapte. Dragostea este motorul faptelor creștine.
Faptele milei creștine au consecințe eterne pentru fiecare dintre noi. Maica Domnului ne învață să facem ceea ce ne spune Domnul Isus Hristos. Faptele milei creștine nu ar trebui să le uităm: să dăm de mâncare celui flămând, să-l adăpăm pe cel însetat, să-l primim pe cel străin, să-l îmbrăcăm pe cel gol, să-l cercetăm pe cel bolnav și să-l vizităm pe cel din închisoare.
Mitropolitul Clujului, IPS Andrei, a deplâns, marți, în cuvântul de învățătură, rostit în cadrul slujbei de Liturghie de la Mănăstirea Nicula, lipsa faptelor milei creștine din cauza indiferenței lumii în care trăim, a oamenilor care sunt nepăsători, mai îndepărtați de biserică, de Dumnezeu și de cele sfinte, și i-a îndemnat pe credincioși să se întoarcă la credință și la faptele milei creștine.
În fața miilor de credincioși prezenți,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
O tamponare între două mașini a avut loc marți la capătul străzii Oașului, la intersecția cu strada Valea Chintăului.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, incidentul nu s-a soldat cu victime.
Deși nimeni nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, una dintre mașini a fost grav avariată, iar imaginile de la fața locului arată un vehicul serios șifonat.
ISU Cluj a intervenit...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Decembrie, luna odihnei plătite. Președintele CJ Cluj, Alin Tișe, mesaj dur către bugetari
România a încheiat anul trecut într-o aparentă „hibernare administrativă”, iar președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a comentat ironic fenomenul într-un pamflet publicat recent.
Acesta descrie ultima lună a anului drept un „experiment național” în care statul ia vacanță, lăsând impresia că viața administrativă poate supraviețui și fără ședințe și hârtii.
„Nu a nins...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ilie Bolojan, ministru interimar al Educației și Cercetării, după demisia lui Daniel David
Guvernul a anunțat marți seara că premierul Ilie Bolojan va prelua interimatul la Ministerul Educației și Cercetării, după demisia lui Daniel David, survenită înainte de sărbătorile de Crăciun.
Decizia vine într-un context tensionat, marcat de nemulțumiri legate de bugetul alocat educației și cercetării, în special de reducerea fondurilor destinate universităților, potrivit MediaFax.
Propunerea de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Dacia va lansa un nou model electric, vândut în paralel cu Spring. Cât va costa noua mașină
Dacia va lansa un nou model electric, vândut în paralel cu Spring. Dacia își intensifică planurile de dezvoltare în 2026, cu o strategie duală pe segmentul electric.
Potrivit informațiilor publicate de Autocar.co.uk, producătorul auto va menține în ofertă actualul Dacia Sprig și va introduce un nou model urban electric. De asemenea, producătorul pregătește lansarea unui autoturism compact din clasa C, care va fi fabricat în România.
Dacia va lansa un nou model electric,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
