Mai multe decizii în ceea ce privește beneficiarii cardului de energie și decontarea lemnelor de foc au fost luate miercuri, 11 ianuarie, de Guvern.
Potrivit ministrului Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, sunt peste 550.000 de beneficiari ai cardului de energie care nu au nomenclator stradal. Este vorba despre situații întâlnite în mediul rural, în care locuitorii apar la aceeași adresă.
Ca urmare, beneficiarii vor fi stabiliți printr-un sistem de declarații pe propria răspundere și cu ajutorul informațiilor culese pe teren de angajații Poștei Române.
„De luni, 16 ianuarie, până pe 1 februarie, vor fi distribuite aceste declarații în localitățile rurale (…) Astfel reușim să clarificăm calitatea de beneficiar al cardului de energie”, a spus Marcel Boloș.
În cazul beneficiarilor care au colocatari, aceștia se vor adresa Primăriei din raza de domiciliu pentru întocmirea unei anchete sociale.
„Dacă are colocatari, fie îi radiază din evidențe, fie se adresează Primăriei. (…) Este o modalitate pe care am găsit-o pentru cei care situația locativă este neclară sau locuiesc la adresă împreună cu alți co-locatari”, a mai explicat ministrul.
În ceea ce privește lemnele de foc cumpărate pentru sezonul de frig, a fost stabilit un sistem de decontare.
„Dacă au documente justificative, respectiv factură și documentul de plată, intră în sistemul de decontare și pot ridica în numerar de la poștaș sau de la oficiile poștale sumele pe care le-au cheltuit. Un mecanism în favoarea beneficiarilor care permite decontarea sumelor achitate în numerar”, a precizat ministrul Boloș.
Toate modificările au fost făcute prin decizii ale Guvernului în urma ședinței de miercuri.
sursa: mediafax.ro
Ultimele articole pe alba24
Mai multe decizii în ceea ce privește beneficiarii cardului de energie și decontarea lemnelor de foc au fost luate miercuri, 11 ianuarie, de Guvern.
Potrivit ministrului Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, sunt peste 550.000 de beneficiari ai cardului de energie care nu au nomenclator stradal. Este vorba despre situații întâlnite în mediul rural, în care locuitorii apar la aceeași adresă.
Vezi și Ghidul cardurilor de energie: Tot ce trebuie să știi despre ajutorul de 1400 de lei pentru plata facturilor
Ca urmare, beneficiarii vor fi stabiliți printr-un sistem de declarații pe propria răspundere și cu ajutorul informațiilor culese pe teren de angajații Poștei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Ultimele articole pe romania24
Dacă ți-a plăcut articolul:
-
Gerul revine în România. Meteorologii anunță că vremea se va răci accentuat în următoarele zile. Recomandări pentru populație
-
Intervenție de urgență pe DN 29A, între Darabani și Păltiniș. Drumarii acționează din cauza ghețușului și a zloatei
-
Autostrăzile A7 și A8, contra cronometru: Finanțarea SAFE impune termene-limită clare pentru lucrările din Moldova
-
Noi reguli pentru concediul medical, în vigoare de la 1 februarie: Ce schimbări importante vor limita concediile fictive
-
Horoscopul lunii februarie. Ce schimbări aduc astrele pentru fiecare zodie
-
”U” Cluj, victorie mare în Giulești cu Rapid. Mendy și Nistor, eroii meciului
-
Veste bună pentru Jaqueline Cristian. Prima adversară la Transylvania Open nu ajunge la Cluj. A câștigat un turneu în Filipine
-
Închisoare cu executare pentru un bărbat care a avut parte de o ”aventură cu iz penal” pe o stradă din Alba Iulia. Ce a făcut
-
Fost ofițer, de 68 de ani, arestat la domiciliu în Gârbău, pentru agresiune sexuală asupra unei fete de 17 ani. Ce i-a făcut
-
Numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidențiale, în creștere. Unde se construiesc cele mai multe case și blocuri
-
PSD Cluj-Napoca: Suspendarea contractului pentru realizarea Centurii Metropolitane, vulnerabilități în gestionarea proiectului
-
Eurodeputatul de Cluj, Daniel Buda, responsabil al PPE pentru schema UE pentru fructe, legume și lapte în școli
Publicat
acum 32 de minute
01.02.2026
Meteorologii au actualizat prognoza și au decis prelungirea Codului Galben de ger pentru județul Botoșani, avertizarea fiind valabilă până marți, la ora 10:00. Potrivit specialiștilor, temperaturile minime vor coborî până la –20 de grade Celsius, iar maximele diurne se vor menține negative, cu valori cuprinse între –8 și –10 grade, menținând gerul persistent inclusiv pe timpul zilei.
În acest context, pentru a gestiona operativ eventualele...
Citește mai mult pe Botosani24.ro
Publicat
acum O oră
01.02.2026
Lucrătorii Secția Drumuri Naționale Botoșani intervin în aceste momente pentru asigurarea circulației rutiere pe DN 29A, la kilometrul 79–80, pe sectorul de drum dintre Darabani și Păltiniș.
Intervenția a fost necesară după ce, pe fondul temperaturilor extrem de scăzute, dispozitivul de scurgere a apelor și canalul podețului din zonă s-au colmatat. În urma acestui fenomen, pe partea carosabilă s-au acumulat cantități semnificative de zloată...
Citește mai mult pe Botosani24.ro
Publicat
acum 2 ore
01.02.2026
Finalizarea unor tronsoane esențiale din Autostrada Moldovei (A7) și Autostrada Unirii (A8) este condiționată strict de respectarea termenelor impuse de finanțarea europeană SAFE – Security Action for Europe. Potrivit deciziei Comisia Europeană, acest program se va încheia la data de 31 decembrie 2030, ceea ce înseamnă că lucrările finanțate prin SAFE trebuie să fie finalizate până la acel termen-limită.
Finanțarea SAFE reprezintă un împrumut...
Citește mai mult pe Botosani24.ro
Publicat
acum 2 ore
01.02.2026
În perioada 30 ianuarie – 8 februarie 2026, Muzeul Județean Botoșani găzduiește, în spațiul Galeriile de Artă Ștefan Luchian, expoziția Concursului Interjudețean de Arte Plastice „Omagiu Ștefan Luchian”, ajunsă la ediția a XIX-a.
Expoziția-concurs este parte a manifestărilor dedicate Zilelor Liceul de Artă Ștefan Luchian și reprezintă un eveniment cultural de tradiție pentru comunitatea artistică locală și regională.
Evenimentul este...
Citește mai mult pe Botosani24.ro