Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Nemulțumit de aglomerație, un șofer de TIR a făcut scandal la Vama Nădlac II

Publicat

Un şofer de TIR a provocat scandal în Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, pe unde a intrat în ţară, nemulţumit de aglomeraţie şi timpii mari de aşteptare pentru formalităţi, el fiind amendat de jandarmi după ce le-ar fi înjurat pe angajatele Agenţiei de Control şi Încasare.

Bărbatul are 45 de ani şi este din Sibiu, iar când a intrat în ţară le-a reproşat angajaţilor de la frontieră că a aşteptat prea mult pentru formalităţi.

"Fiind nemulţumit cu privire la timpii de aşteptare necesari pentru efectuarea formalităţilor de control şi încasare la rampa de cântărire a gabaritului, a devenit agresiv şi a început să aducă injurii şi expresii jignitoare angajatelor instituţiei respective.

Echipajul de la Jandarmerie aflat în serviciul de ordine publică în zona punctului de trecere a frontierei a fost sesizat cu privire la acest fapt şi a acţionat pentru aplanarea conflictului şi luarea măsurilor legale.

Bărbatul a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 200 de lei, pentru proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, împotriva persoanelor, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora", a informat, miercuri, Jandarmeria Arad.

Jandarmii au intervenit în cel puţin 20 de cazuri similare petrecute la frontieră de la începutul anului

Conform sursei citate, jandarmii au intervenit în cel puţin 20 de cazuri similare petrecute la frontieră de la începutul anului. În majoritatea cazurilor, scandalurile erau provocate de şoferi de TIR care aşteptau efectuarea procedurilor legale de intrare în ţară, fiind aplicate amenzi în valoare totală de 7.000 de lei.

La frontiera cu Ungaria se înregistrează frecvent coloane de camioane, mai ales pe sensul de ieşire din România. Miercuri este din nou aglomeraţie pe arterele dedicate traficului greu din Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II. Conform aplicaţiei online de monitorizare a timpilor de aşteptare, de pe site-ul Poliţiei de Frontieră, aici se aşteaptă cel puţin 80 de minute pe cele două artere de intrare în ţară a camioanelor. Pe sensul de ieşire în România se aşteaptă 120 de minute, fiind deschise trei artere.

Aplicaţia informează că timpii mari de aşteptare sunt cauzaţi de "lipsa personalului din partea autorităţilor maghiare" şi de numărul mare de automarfare prezente la frontieră. Agerpres

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Universitatea Cluj l-a transferat pe sârbul Jug Stanojev (Kairat Almatî)

Publicat

foto articol 29.01.2026.jpg






Echipa de fotbal Universitatea Cluj l-a transferat pe jucător sârb Jug Stanojev (26 de ani) de la echipa kazahă Kairat Almatî, a anunţat clubul ardelean, vineri, pe site-ul său oficial.

 

Jucător de UEFA Champions League

 

Jucătorul de bandă dreaptă a evoluat în ultimele două sezoane pentru formaţia kazahă, cu care a câştigat două titluri de campion şi a ajuns în faza principală din UEFA...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Raed Arafat cere Parlamentului să inițieze un proiect de lege prin care să se interzică accesul minorilor la rețelele sociale

Publicat

raed arafat cere parlamentului să inițieze un proiect de lege

Raed Arafat, șeful Departamentului Pentru Situații de Urgență, cere Parlamentului României să ”facă un pas curajos”. Mai exact să inițieze un proiect de lege prin care minorii sub 15 - 16 ani să nu mai aibă acces la rețelele sociale (Tik Tok, Instagram).

Arafat spune că nu este o dezbatere ideologică ci, mai degrabă o problemă de sănătate publică. Asta în condițiile în care pompierii militari sunt printre primii care ajung la tragediile comise de minori. 

Mai mult de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Eurodeputatul de Cluj, Daniel Buda, responsabil al PPE pentru schema UE pentru fructe, legume și lapte în școli

Publicat

daniel buda.jpg






Eurodeputatul de Cluj, Daniel Buda (PNL/PPE), a fost numit responsabil, din partea Grupului PPE, pentru dosarul privind organizarea comună a piețelor (CMO), inclusiv Schema UE pentru fructe, legume și lapte în școli 2028-2034.

”Prioritatea mea este să mă asigur că există finanțare adecvată și predictibilă, astfel încât acest program esențial să ajungă în fiecare școală, fără inegalități între state...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un pensionar din Cugir care a distrus ecranul unui aparat de jocuri de noroc a ajuns în fața instanței. Ce pedeapsă a primit

Publicat

un pensionar din cugir care a distrus ecranul unui aparat

Un pensionar din Cugir a fost recent condamnat după ce în urmă cu mai bine de doi ani a spart ecranul unui aparat de jocuri de noroc. Deși fapta s-a petrecut în data de 21 iunie 2023, o primă condamnare a venit abia pe 29 ianuarie 2026, la Judecătoria Alba Iulia. 

Fapta, una întâlnită frecvent în localurile care au și jocuri de noroc a fost descrisă în motivarea instanței.

În ziua respectivă, bărbatul se afla în interiorul sălii de jocuri, iar în timp ce juca la un aparat...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe