EVENIMENT
VIDEO: Nu au limite: Au intrat mișelește în casa unui bătrân din Cluj-Napoca și l-au bătut ca să fure
Polițiștii din Cluj au descins, joi, la locuințele a patru persoane bănuite de tentativă la tâlhărie calificată.
În data de 13 mai a.c., doi bărbați, prin atribuirea unor calități false, ar fi pătruns în locuința unui bărbat de 82 de ani din municipiul Cluj-Napoca. Agresându-l fizic pe proprietarul locuinței, cei doi ar fi încercat să sutragă bunuri din interior, însă, la strigătele bărbatului, aceștia au părăsit imobilul la scurt timp.
În urma perchezițiilor, au fost reținuți pentru 24 de ore doi bărbați de 34, respectiv 37 de ani, din Cluj-Napoca și comuna Cojocna, județul Cluj.
Au fost ridicate arme albe și bunuri despre care există indicii că ar fi fost folosite la săvârșirea faptei.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Serviciului Criminalistic, Serviciului pentru Acțiuni Speciale și Brigăzii de Operațiuni Speciale Cluj.
La activitate au participat jandarmi din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi Cluj.
EVENIMENT
Echipamente de ultimă generație, cumpărate din bani europeni de Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia a cumpărat două echipamente medicale de ultimă generație, din bani europeni. Cu acest prilej, instituția a organizat o întâlnire în format hibrid, la care au participat reprezentanți ai Ministerului Sănătății, dar și ai instituțiilor relevante la nivel local: Consiliul Județean Alba, ADR Centru, Casa de Asigurări de Sănătate Alba, DSP și altele.
În cadrul proiectului „Îmbunătățirea dotării tehnice la nivelul SJU Alba Iulia...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Ministrul Dezvoltării, Attila Cseke, prezent la Aiud, la inaugurarea unei creșe. Construcția ridicată în trei ani
Ministrul Dezvoltării, Attila Cseke, a fost prezent marți, 16 decembrie, la Aiud, la inaugurarea unei noi creșe în oraș.
Este vorba despre o investiție începută fix în urmă cu trei ani, în anul 2022. Atunci fosta administrație din Aiud, a predat în data de 17 decembrie 2022 spațiul pe care urma să se ridice creșa, printr-o investiție prin CNI.

Deși durata de construcție a fost estimată la 12 luni, la momentul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Studiu: Circa 60% dintre români folosesc cel puțin o soluție smart pentru gestionarea energiei în gospodărie
Peste 57% dintre români folosesc cel puțin un sistem smart pentru gestionarea energiei în locuință, cel mai utilizat dispozitiv fiind termostatul inteligent, prezent în casele a 43% dintre respondenți, urmat de aplicațiile de monitorizare a consumului pe telefonul mobil (19,5%) și prizele smart (16,9%), reiese dintr-o cercetare sociologică realizată pentru platforma despre-energie.ro, un proiect al companiilor E.ON și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Ion Dumitrel, șeful CJ Alba, prima reacție despre „mega-afacerea microbuzelor școlare”: Procedura a fost strict verificată
Achiziția microbuzelor școlare electrice pentru transportul elevilor din județul Alba a revenit recent în atenția publică, după ce la nivel național, Dragoș Pîslaru- ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene a anunțat că a sesizat Parchetul European pentru verificarea unor posibile fapte de corupție cu privire la procedurile de achiziție, în urma cărora au apărut diferențe semnificative de preț între județe, pentru vehicule aparent similare.
Subiectul a fost abordat...
Citește mai mult pe Alba24.ro


