ACTUALITATE
VIDEO: Părintele Ovidiu Panaite din Alba Iulia, explicații despre importanța Postului Mare. Care sunt zilele cu dezlegare la pește
![ovidiu panaite preot ortodox e1678885875588 1000x600.jpeg](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2023/03/ovidiu-panaite-preot-ortodox-e1678885875588-1000x600.jpeg)
Părintele Ovidiu Panaite, conferențiar universitar doctor și prorector al Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, a explicat pentru cititori Alba24 însemnătatea Postului Mare și a vorbit despre cele două zile de dezlegare la pește.
Postul Mare este o perioadă de postire care precede Praznicul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, serbat anul acesta în data de 16 aprilie.
”Suntem într-o perioadă foarte frumoasă a anului liturgic, respectiv anul bisericesc. Este perioada Postului Mare sau a Triodului, căreia Postul Mare îi aparține. Perioada…
Citește mai mult pe Alba24.ro