Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Patru cetăţeni din Bangladesh şi unul din India, ascunși într-un camion plin cu utilaje agricole, la Vama Calafat

Publicat

YouTube video

Polițiștii de frontieră din cadrul P.T.F. Calafat - I.T.P.F. Giurgiu au depistat patru cetăţeni din Bangladesh si unul din India, care au încercat să intre ilegal în ţară, ascunși într-un camion încărcat cu utilaje agricole, care era condus de un cetăţean maghiar.

calafat

În data de 23.08.2019, ora 18.00, în Punctul de Trecere al Frontierei Calafat, județul Dolj, s-a prezentat pe sensul de intrare în ţară, un cetăţean maghiar la volanul unui camion, înmatriculat în Ungaria. Acesta transporta utilaje agricole din Turcia, cu destinaţia Ungaria.

În baza analizei de risc, polițiștii de frontieră au efectuat un control amănunţit asupra mijlocului de transport, în urma căruia au descoperit ascunse, în compartimentul marfă, cinci persoane de sex masculin.

În cadrul cercetărilor preliminare, poliţiştii de frontieră au stabilit că patru bărbaţi sunt din Bangladesh şi unul din India, cu vârste cuprinse între 19 şi 31 de ani. Aceştia au declarat că s-au urcat în remorca camionului în Turcia, fiind ajutaţi de un cetăţean turc, fără ştirea şoferului, cu intenţia de a ajunge într-un stat din vestul Europei.

De asemenea, șoferul camionului a susţinut că nu avea cunoştinţă despre persoanele ascunse în compartimentul marfă.

Polițiștii de frontieră au procedat la întreruperea călătoriei persoanelor în cauză, iar conform protocolului româno-bulgar, şoferul maghiar şi cei cinci bărbaţi, au fost preluaţi de Poliţia de Frontiera Bulgară, în vederea continuării cercetărilor şi dispunerii măsurilor legale ce se impun.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Drama unei tinere căsătorite cu un deținut care a ucis-o după eliberarea din pușcărie. Caz judecat la Curtea de Apel Alba Iulia

Publicat

drama unei tinere căsătorite cu un deținut care a ucis o

59 de femicide au avut loc în România, în anul 2025. Unul dintre ele este greu de descris în cuvinte. Este cazul unei tinere din Hunedoara, Adriana, care a fost ucisă de soțul său în bătaie. A lovit-o timp de 15 minute cu un scaun, a rupt o mătură de ea și a lovit-o cu pumnii și picioarele. În timp ce femeia se văita de durere, acesta s-a culcat lângă ea. Când s-a trezit, a văzut că Adriana era moartă.

După o condamnare la Tribunalul Hunedoara, criminalul, Augustin Lucian...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

11 ianuarie: Ziua Națională a Artei Fotografice în România. A fost aleasă în onoarea lui Carol Popp de Szathmáry

Publicat

11 ianuarie: ziua națională a artei fotografice în românia. a

Ziua Națională a Artei Fotografice în România este marcată anual la data de 11 ianuarie, fiind dedicată recunoașterii rolului esențial pe care fotografia îl are în documentarea istoriei, în exprimarea artistică și în viața cotidiană.

Această zi reprezintă un prilej de omagiere a fotografilor români, profesioniști sau amatori, care contribuie la păstrarea memoriei vizuale a societății.

Vezi și FOTO: Alba Iulia în anii 80, într-o fotografie inedită. Cum arăta zona...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CNAS: Fără bilet de trimitere și fără costuri. Reguli noi pentru pacienții din Programele Naționale de Sănătate

Publicat

doctor g8b2bcdcd2 640.jpg






Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat vineri lista actualizată a serviciilor medicale incluse în pachetul de bază care completează Programele Naționale de Sănătate. Noile reguli explică clar cum se acordă și cum se decontează spitalizările de zi, precum și modul în care se fac investigațiile paraclinice de tip „Monitor”.

Măsurile se aplică atât pacienților asigurați, cât și anumitor...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministrul Justiției, despre vârsta de pensionare a magistraților: „La 50 de ani ești în deplinătatea intelectuală”

Publicat

560756449 25198261343112705 8918858382427508940 n.jpg






Ministrul Justiției, Radu Marinescu, afirmă sâmbătă că magistrații aflați în jurul vârstei de 50 de ani se află în plină capacitate intelectuală și profesională, în contextul dezbaterilor privind vârsta de pensionare din sistemul judiciar.

Oficialul subliniază în cadrul unei emisiuni că stabilirea vârstei de pensionare trebuie analizată în raport cu standardele constituționale și europene, iar o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe