EVENIMENT
VIDEO: Percheziții în județele Ilfov și Vaslui la persoane bănuite de înşelăciune. Prejudiciu de peste 31.500 de lei
Poliţişti de la IPJ Prahova – Serviciul de Investigaţii Criminale pun în executare, marţi dimineaţa, trei mandate de percheziţie domiciliară în judeţele Ilfov şi Vaslui, la locuinţele unor persoane bănuite de înşelăciune.
Potrivit unui comunicat al IGPR, din cercetări a reieşit faptul că, în perioada august 2021 – aprilie 2022, persoanele bănuite ar fi oferit spre vânzare, prin licitaţie, autovehicule, prin intermediul unui site de anunţuri. Ulterior primirii sumelor de bani solicitate prin transfer bancar, aceştia nu mai puteau fi contactaţi de către cumpărători.
Două persoane vor fi conduse la sediul unităţii de poliţie, pentru audieri.
Prejudiciul cauzat este de peste 31.500 de lei.
Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcţia Operaţiuni Speciale din cadrul Poliţiei Române.
Activităţile beneficiază de sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Prahova. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Destine frânte. Tinerii din Maramureș care au murit în accidentul din Câțcău erau studenți la Cluj. Se întorceau la facultate

Tragedie fără margini. Cei doi tineri din care au murit în accidentul de duminică de la Câțcău sunt studenți din Maramureș.
Ei se întorceau la Cluj pentru a merge la cursuri.
Cei doi tineri au murit pe loc în urma impactului.
Tudor avea 21 de ani și era cel care conducea mașina. Simona avea doar 24 de ani. Din primele informații, el era student la UTCN, iar ea era masterandă la Universitatea Babeș-Bolyai….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu, senator AUR: „Experimentele nepricepuților pe economie ne costă. Și ne costă dureros de scump”

Politicienii nu înțeleg realitățile economice, spune senatorul AUR, Petrișor Peiu.
Acesta face o analiza cu privire la creșterea economică adusă de „investițiile” coaliției PSD-PNL-USR-UDMR
“Pentru a face aceste investiții au împrumutat din stânga și din dreapta cu zece mâini”
„Politicienii care conduc România nu sunt capabili să înțeleagă nici măcar realitățile. Teoria, propagată atât…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Sondaj Avangarde: Armata Română, percepută ca nepregătită pentru un conflict major. Românii cred că nu ar rezista unui atac rusesc

Un sondaj realizat de Avangarde, la începutul lunii octombrie 2025, arată că românii privesc cu prudență capacitatea de apărare a țării, însă susțin în majoritate creșterea investițiilor în domeniul militar.
Armata Română, percepută ca nepregătită pentru un conflict major
Doar 35% dintre români cred că Armata Română ar putea rezista 48 de ore în cazul unui atac — standardul de reacție stabilit de NATO.
În schimb, 49% consideră că armata nu ar reuși să facă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ANALIZĂ. Leul recâștigă teren. Vești bune pentru economie după confirmarea ratingului de către S&P, dar presiunea rămâne

Vineri seară, după închiderea pieței locale, agenția Standard & Poor’s a confirmat ratingul de credit pentru România la BBB-/Negative/A-3, ultimul nivel înainte de intrarea în categoria nerecomandată investițiilor.
Această decizie, arată economistul clujean Radu Georgescu, va permite guvernului să se împrumute în condiții mai bune din piețele internaționale, la costuri mai mici. Ultima ieșire a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro