EVENIMENT
VIDEO: Persoanele care vin din ţări cu risc scăzut de răspândire a infecţiilor, EXCEPTATE de la măsura IZOLĂRII

Persoanele care vin din ţări cu un coeficient mai mic de cinci cazuri noi de COVID-19, în ultimele 14 zile, la un milion de locuitori vor putea fi exceptate, începând din 15 iunie, de la obligativitatea instituirii măsurii de carantină sau izolare la domiciliu, a anunţat, vineri, şeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă.
El a menţionat că măsura a fost adoptată în şedinţa de joi a Executivului, în cadrul Hotărârii de Guvern care instituie noi măsuri de relaxare pentru perioada următoare, în contextul epidemiei cu noul coronavirus.
Potrivit lui Dancă, în şedinţa de Guvern, la propunerea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, a fost adoptată Hotărârea de Guvern care modifică anexele prevăzute la HG privind starea de alertă în ceea ce priveşte desfăşurarea unor activităţi pe perioada stării de alertă.
„Astfel, a fost introdusă posibilitatea exceptării de la măsura izolării sau carantinării a persoanelor care se întorc din ţările exceptate de la această măsură. În baza unor criterii de evaluare recomandate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii şi recomandate, de asemenea, de oficiile europene în acest sens, Institutul Naţional de Sănătate Publică va face o evaluare cu privire la riscurile de răspândire a infecţiilor cu coronavirus în mai multe ţări şi, în funcţie de rezultatul acestei evaluări, o parte dintre ţările care au un coeficient mai mic de cinci cazuri noi în medie în ultimele 14 zile la un milion de locuitori vor putea fi exceptate de la obligativitatea instituirii măsurii de carantină sau izolare la domiciliu pentru persoanele care vin din aceste ţări”, a arătat el, în cadrul unei declaraţii de presă susţinute la Palatul Victoria.
Dancă a menţionat că persoanele care au stat mai mult de 14 zile cumulativ într-una dintre aceste ţări vor fi, la rândul lor, exceptate de măsura carantinării şi izolării la domiciliu. El a adăugat că această măsură va permite românilor să călătorească „în ţări considerate cu un risc scăzut de răspândire a infecţiilor cu coronavirus”, precum Grecia, Bulgaria, Austria.
„De asemenea, vor fi reluate zborurile spre şi dinspre statele respective în măsura în care aceste zone nu mai prezintă un risc de răspândire a infecţiilor cu coronavirus”, a precizat Dancă.
El a completat că, începând cu 15 iunie, vor putea fi desfăşurate activităţile recreative şi sportive cu un număr de cel mult şase de persoane, în condiţiile în care anterior era permisă participarea a trei. Evenimentele private în spaţii închise se vor putea desfăşura cu participarea a cel mult a 20 de persoane, iar în spaţii deschise cu cel mult 50 de persoane.
Tot din 15 iunie se vor relua activităţile în centre comerciale, în mall-uri, cu excepţia restaurantelor, cafenelelor, sălilor de joc sau cinematografelor.
„Vor fi reluate activităţile de administrare a ştrandurilor şi piscinelor exterioare, precum şi activităţile în sălile de sport şi fitness şi tratament balnear. Nu în ultimul rând, potrivit acestui nou cadru de reglementare, începând cu 15 iunie, ca urmare a faptului că perioada cursurilor şcolare se încheie, practic, astăzi, părinţii vor avea posibilitatea să ducă copiii la creşe, grădiniţe şi after school-uri, indiferent că acestea sunt de stat sau privat. Sigur că în cazul creşelor, grădiniţelor de stat acestea sunt la nivelul deciziei autorităţilor locale, iar recomandarea noastră este ca aceste activităţi să fie reluate cu păstrarea regulilor de protecţie sanitară, distanţare socială”, a spus şeful Cancelariei premierului. AGERPRES

CFR Cluj a întâlnit în această seară, în Giulești, echipa Rapid București, în ultima partidă a etapei a noua din play-off-ul Superligii. Acesta a fost ultimul meci pentru jucătorul Rapidului Cristian Săpunaru.
CFR Cluj a făcut deplasarea la Rapid fără tehnicianul principal. Dan Petrescu se confruntă cu probleme de sănătate și nu va fi prezent pe banca tehnică nici la ultimul meci din campionat.
Cu toate acestea, elevii lui Dan Petrescu au făcut un joc bun și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Despre emoții, nervi și ”Mobilă și durere” pe scenă la Alba Iulia: Parveniții simbol național, iar textul lui Mazilu imn al țării

Un spectacol de teatru trebuie să trezească în spectatori emoții. Să te enerveze, să te calce pe bătături, să te facă să te scarpini cu putere cu degetele în cap. Dar să te și provoace să realizezi că ești într-o sală de spectacole și în același timp să răscolească totul în tine.
Iar un spectacol despre parveniți, inculți, oameni care citează din ”prietenul lor Seneca” poate răscoli foarte mulți nervi în tine. Dacă muți acțiunea de pe scenă, în contextul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Jazz in the Park aduce o mostră de festival în Piața Muzeului din Cluj-Napoca: concert JazzyBIT LIVE, la cafeaua de dimineață

Publicul din Cluj este invitat la un moment muzical special marți dimineața, 20 mai, începând cu ora 09:00, la Olivo Coffee Culture, în Piața Muzeului.
Trupa românească JazzyBIT va susține un concert live cu acces liber, de 30 de minute, într-un cadru intim, chiar înainte de începerea zilei de lucru. Evenimentul este o avanpremieră a concertelor pe care trupa le va susține în cadrul Jazz in the Park Festival 2025, în perioada 6–8 iunie, în Parcul Etnografic din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Proiect de anvergură la Blaj: Investiție de peste 19 milioane lei pentru transformarea zonei lacului Chereteu într-un parc tematic

Transformarea zonei lacului Chereteu într-un parc tematic. Administrația locală din municipiul Blaj a făcut un pas important pentru transformarea unei zone din municipiu într-un spațiu urban multifuncțional modern. Este vorba despre zona lacului Chereteu, care urmează să fie transformată într-un spațiu public adaptat nevoilor contemporane, care va îmbina armonios funcțiile culturale, recreative și ecologice.
Transformarea lacului Chereteu reprezintă o inițiativă importantă…
Citește mai mult pe Alba24.ro