EVENIMENT
VIDEO: Ploaia torențială a făcut ravagii în județul Botoșani: O hală de păsări şi mai multe curţi au fost inundate
O hală de păsări şi mai multe curţi au fost inundate în urma ploilor torenţiale care au afectat, marţi seară, judeţul Botoşani, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
Precipitaţii însemnate cantitativ au căzut în localitatea Bădiuţi, oraşul Ştefăneşti, acolo unde o hală de creştere a puilor şi o curte au fost inundate.
De asemenea, pe raza localităţii Bădiuţi a fost inundată şi platforma drumului naţional DN 24C.
Citește și Cod portocaliu de inundaţii pentru râuri din judeţele Botoşani şi Iaşi, până miercuri dimineaţa
Curţi inundate au fost semnalate prin 112 şi în localităţile Ripiceni, Dracşani (Suliţa) şi în oraşul Săveni.
UPDATE: Potrivit ISU Botoșani, până la ora 19.00, la dispeceratul integrat ISU – SAJ Botoșani s-au înregistrat șapte apeluri din partea cetățenilor din Ștefănești, Botoșani, Zăicești, Trușești, Ripiceni, Dracșani și Săveni, care solicitau sprijin pentru înlăturarea efectelor inundațiilor. La Ștefănești, Trușești, Ripiceni , Dracșani și Săveni, pompierii voluntari și militari au intervenit pentru evacuarea apei din cinci curți, iar la Zăicești și Botoșani, s-a intervenit pentru degajarea unor copaci rupți de vânt, căzuți pe partea carosabilă.
La Vorona și Dracșani, doi stâlpi electrici au luat foc. Pentru stingerea acestora au intervenit pompierii voluntari din cele două comune.

Pe raza comunei Drăgușeni, în urma unei ploi torențiale, care a durat mai puțin de oră, mai multe gospodării au afectate și mai multe drumuri comunale și sătești avariate. Din informațiile furnizate de către autoritățile locale, șase gospodării au fost inundate. Apa a intrat și în două locuințe. Cele două familii, formate din patru adulți și cinci copii au fost evacuate de membri Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență. Acestea vor locui la rude.
În Flondora, Loturi și Monoleasa, au fost avariate mai multe drumuri sătești, iar drumul național DN 29 a fost acoperit de aluviuni, stratul măsurând aproximativ 30 cm. Aceastea au fost înlăturate de către Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Manoleasa. În Flondora, au fost inundate șase gospodării, însă apa s-a retras imediat.
Autoritățile locale din Drăgușeni și Manoleasa, împreună cu primarii comunelor, sunt în teren pentru evaluarea pagubelor.
Județul Botoşani rămâne sub atenționare de Cod Galben de ploi până maine seară, la ora 23.00
Hidrologii au instituit Cod Portocaliu de inundații până mâine, la ora 09.00, pe Prut, Miletin și Jijia. Sunt prognozate scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte severe de inundaţii locale şi creşteri rapide de debite şi niveluri cu posibile depășiri ale cotelor de inundație.
EVENIMENT
FOTO: Competiția de șah rapid „Memorialul Mihail Breaz” și-a desemnat câștigătorii, la Alba Iulia. LISTA premianților
Sâmbătă, 25 octombrie, Hotel Cetate din Alba Iulia a fost gazda competiției de șah rapid „Memorialul Mihail Breaz”. Competiția s-a desfășurat pe două secțiuni: jucători legitimați și jucători nelegitimați, reunind la start un total de 136 de participanți.
Turneul este organizat în fiecare an în memoria regretatului maestru albaiulian, care a fost peste trei decenii sufletul mişcării şahiste din judeţul Alba.
Evenimentul a adus la Alba Iulia concurenți din multe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Incendiu la un balcon din Florești! O pisică a murit, flăcările pornind de la o lumânare nesupravegheată
Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca au fost solicitați, duminică, să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la balconul unui apartament situat pe strada Eroilor din comuna Florești.
Potrivit primelor informații furnizate de ISU Cluj, flăcările se manifestă pe o suprafață de aproximativ 10 metri pătrați, afectând balconul locuinței. La fața locului au fost trimise două autospeciale…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un medicament revoluţionar reduce tumorile pulmonare. 77% dintre pacienţi au avut rezultate pozitive. STUDIU
Un nou medicament experimental, Zongertinib, are rezultate spectaculoase în tratarea cancerului pulmonar avansat cu mutație genetică HER2, potrivit unui studiu prezentat la Congresul Societății Europene de Oncologie Medicală (ESMO) din Berlin.
Aproximativ 77% dintre pacienți au observat o reducere a tumorilor, 8% au văzut dispariția completă a acestora, iar 69% au experimentat o reducere parțială, scrie Mediafax.ro.
Studiul, realizat în 85 de locații din întreaga lume și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Razie de noapte la Turda. Amenzi de peste 87.000 de lei și un restaurant închis temporar
În noaptea de 25 octombrie, între orele 22:00 și 01:00, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Turda, împreună cu reprezentanți ai mai multor instituții județene, au desfășurat o amplă acțiune de control ce a vizat siguranța rutieră, ordinea publică și respectarea legislației economice.
Zeci de mașini și persoane verificate în trafic
Potrivit IPJ Cluj, pe parcursul celor trei ore de razie,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


