EVENIMENT
VIDEO: Prima livrare de legume de la producătorii români, intermediată de Casa de Comerţ Agroalimentar Unirea

Prima livrare de legume de la producătorii români către magazinele Carrefour din țară, intermediată de Casa de Comerţ Agroalimentar Unirea, a avut loc vineri.
Astfel că o cantitate de 12 tone de legume (cartofi, varză albă, varză roşie şi dovleac plăcintar) a ajuns direct la unul dintre depozitele retailerului francez din comuna Chiajna, judeţul Ilfov, pentru a fi introduse în circuitul comercial, informează sâmbătă un comunicat al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale.
„Am demarat acest proces amplu, după ce săptămâna trecută am asistat la primul contract semnat între un producător român şi conducerea Casei de Comerţ Unirea, iată că vedem astăzi, concret, cum sunt livrate legume româneşti către un mare retailer din România. Se încheie contracte, pentru a fi furnizată marfă fără sincope, astfel încât fluxul comercial să se poată desfăşura în cele mai bune condiţii.
Casa de Comerţ merge către producători, preia produsele disponibile şi le duce în reţele de magazine. Salut faptul că retailerii îşi îndreaptă atenţia către produsele româneşti şi sunt deschişi la colaborare.
Toată lumea are de câştigat prin valorificarea producţiei pe care o obţin bravii noştri agricultori. Vom folosi toate mijloacele pentru promovarea şi valorificarea produselor româneşti”, a afirmat ministrul de resort, Petre Daea.
La rândul său, Alina Gamauf, membru în Comitetul Executiv Carrefour România, a subliniat că retailerul francez susţine producătorii, cu scopul de a le oferi clienţilor produse proaspete, sănătoase şi crescute local.
„Carrefour, prin filosofia Act for Food, susţine producătorii, cu scopul de a le oferi clienţilor produse proaspete, sănătoase şi crescute local.
La nivel naţional, echipele noastre de achiziţii, programe şi responsabilitate socială lucrează integrat pentru a crea un ecosistem sustenabil de parteneriate cu producătorii locali.
În acest moment, eforturile noastre ne-au confirmat poziţia de lideri pe segmentul fresh, cu peste 1.300 de fermieri români, dintre care peste 600 producători sunt ultra locali. Ne bucurăm să oferim sprijin Casei de Comerţ Unirea şi vom continua să susţinem antreprenoriatul local românesc prin alegeri responsabile, care fac bine comunităţilor din jur”, a spus ea.
Directorul general al Casei de Comerţ Agroalimentar Unirea, Mariana Cotoi, a subliniat că acesta este „un prim pas pe care îl facem în crearea unui mecanism comercial funcţional care să ducă la valorificarea superioară a resurselor şi a producţiei agricole naţionale”.
„Avem deja un portofoliu substanţial de producători şi fermieri români cărora, pe bază de contract, le recepţionăm marfa şi le virăm imediat plăţile pentru marfa distribuită, iar mai departe ne ocupăm de tot ce înseamnă relaţia cu lanţurile de retail.
Astfel, producătorii au siguranţa financiară atât de necesară pentru continuarea activităţii, iar marile lanţuri de magazine au asigurat fluxul de stocuri fără sincope”, a explicat Mariana Cotoi.
Livrările de produse agroalimentare se vor desfăşura cu o frecvenţă săptămânală, reprezentanţii Casei de Comerţ Agroalimentar Unirea continuând discuţiile şi cu alte lanţuri de magazine din România pentru a se încheia contracte de colaborare, în beneficiul tuturor părţilor implicate, mai spune MADR. Agerpres

Dr. Sulyok Tamás, președintele Republicii Ungare, va participa luni, 18 august, la gala de deschidere a celei de-a 16-a ediții a Zilelor Culturale Maghiare din Cluj-Napoca. Evenimentul va începe la ora 19:00, în sala mare a Operei Maghiare din Cluj, iar șeful statului maghiar va susține și un discurs.
O vizită importantă
Dr. Sulyok Tamás a acceptat invitația de a participa la deschiderea oficială a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Lovitură pentru proprietarii care închiriază locuințe prin Booking și Airbnb. În zonele turistice, impozitul s-ar putea va dubla

Lovitură pentru proprietarii care închiriază locuințe prin Booking și Airbnb. Regimul fiscal privind veniturile din activități independente obținute ca urmare a prestării de servicii de cazare, precum și din închirierea pe termen scurt a unui număr de 1-7 camere situate în locuințe proprietate personală, va fi modificat, potrivit unui proiect de lege publicat de Ministerul Finanțelor.
Astfel, urmează să fie eliminată posibilitatea utilizării sistemului real sau a celui de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Peste 130 de persoane au primit îngrijiri medicale la Nicula. Un copil pierdut de bunica sa, găsit de jandarmi

Peste 130 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale din partea echipajelor SMURD și SAJ Cluj prezente la pelerinajul de la Mănăstirea Nicula, 4 dintre acestea fiind transportate la spital pentru investigații suplimentare.
În perioada 13–15 august 2025, Gruparea de Jandarmi Mobilă Cluj-Napoca a asigurat ordinea publică și siguranța celor aproximativ 80.000 de pelerini care au participat la manifestările…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Intervenție Salvamont Alba pentru o fată de 11 ani, din Germania, care a suferit o căzătură în zona Cheilor Râmețului

O fată în vârstă de 11 ani, rezidentă în Germania, a fost evacuată vineri din zona mediană a Cheilor Râmețului, după ce a suferit o căzătură, au transmis reprezentanții Salvamont Alba.
Echipajul Salvamont Alba, aflat în patrulare în zonă, a fost solicitat de urgență pentru intervenție. Operațiunea de salvare a fost una dificilă, din cauza accesului îngreunat și a fluxului mare de turiști care se deplasau pe firul văii.
După stabilizarea fetei, aceasta a fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro