Connect with us

ACTUALITATE

VIDEO. PROPRIETAR ÎN CLUJ. Ioan Pugna: Încă e o utopie proiectul metroului la Cluj. Nu o să înceapă, cel puțin în viața noastră

Publicat

pugna 1 e1651121338100.jpg

Cluj 24 împreună cu InfoCluj.eu au lansat emisiunea TV online ”Proprietar în Cluj”, invitatul ediției de joi realizată de Eugen Olariu fiind Ioan Pugna, vicepresedinte Asociația Taximetriștilor Cluj.

  • Luna trecută CL a aprobat majorarea tarifelor de taximetrie. Se va simți acest lucru în buzunarul clujenilor?

I.P: Nici nu știu dacă îi putem spune majorare sau ajustare de tarif, conform legii, de 5,36 %. Adică 16 bănuți pe km. Majorarea doar în ultimul an la combustibil, majorarea de la ultima moificare de tarif care a fost în octombrie 2019 și până astăzi, modificarea la carburant care este să îi spunem așa cea mai substanțială din costurile de exploatare, e undeva la 40-45%. Noi am ajustat tarifele cu 5,36%. Nu cred că e un efort. Un exemplu. O cursă care a fost inițial 10 lei e foarte probabil acuma să fie 11,10 lei. În ideea în care cursele medii, cam asta este cursa medie în Cluj, 12-15 lei.

Nu cred că e un efort financiar pentru clujean modificarea sau ajustarea aceasta de tarife. Era un efort dacă scumpeam și noi cum s-a făcut la Panemar un pateu cu caramel de la 3 lei la 4 lei. Acolo e altfel de majorare.

Tocmai pentru a nu amplifica majorările de costuri și pentru ca impactul să nu fie simțit de consumatori, de clienții noștri mai bine să mergem cu ajustări de câțiva bănuți. 10-15 bănuți undeva la 6-7 luni.

Cred că e o politică mult mai bună asta având în vedere faptul că e un serviciu destul de utilizat în Cluj, Clujul fiind un oraș în care se consumă serviciile de taximetrie.

 

  • Această ajustare pe 6-7 luni. Să înțeleg că vom vedea la sfârșitul anului o nouă majorare?

 

I.P: Nu anul acesta, conform legii nu mai putem să ajustăm. Tarifele se...

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Recomandări ale Ministerului Sănătății pentru perioadele cu temperaturi extrem de scăzute

Publicat

ministerul sănătății lansează noi măsuri de prevenție: trei programe naționale

Publicitate

Ministerul Sănătății recomandă, în perioadele cu temperaturi extrem de scăzute, ca populația să asculte sfatul medicilor, să evite deplasările în spații deschise și expunerea la frig, să respecte regulile de igienă pentru prevenirea îmbolnăvirilor și să consume alimente bogate în proteine, fructe și legume.

Ministerul recomandă limitarea deplasărilor în aer liber și a expunerii prelungite la frig, în special a mâinilor și picioarelor,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Patriarhia română ia atitudine: „Legalizarea prostituției – o inițiativă incompatibilă cu învățătura de credință ortodoxă”

Publicat

patriarhia română ia atitudine: „legalizarea prostituției – o inițiativă incompatibilă

Publicitate

Patriarhia Română își exprimă îngrijorarea profundă și dezaprobarea față de inițiativa care vizează legalizarea prostituției, considerând că un asemenea demers este incompatibil cu învățătura de credință ortodoxă și cu respectarea demnității persoanei umane.

Prostituția reprezintă o formă gravă de exploatare și tranzacționare a trupului omenesc în scop financiar, având consecințe negative profunde asupra persoanei și asupra...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Piața auto din România accelerează în 2025: Peste 182.000 de mașini noi, electrificarea devine dominantă

Publicat

piața auto din românia accelerează în 2025: peste 182.000 de

Publicitate

Numărul înmatriculărilor de autoturisme noi a crescut în 2025 cu 1,6% față de anul 2024, până la 182.518 de unități. Autoturismele electrificate au avut o pondere de 55,2% din total, arată datele Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), analizate de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA), scrie alba24.ro.

„Datele finale pentru anul 2025 indică o piață auto relativ stabilă, cu 182.518 de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Matei Vișniec, printre nominalizații ediției din acest an a Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu”

Publicat

botoșani: matei vișniec, printre nominalizații ediției din acest an a

Publicitate

Poetul și dramaturgul Matei Vișniec se află printre nominalizații ediției din acest an a Premiului Național de Poezie ‘Mihai Eminescu’ pentru Opera Omnia, informează Primăria municipiului Botoșani.

Alături de Vișniec, pentru cel mai mare premiu de poezie au mai fost nominalizați poeții Nichita Danilov, Marian Drăghici, Arcadie Suceveanu, Doina Uricariu, Călin Vlasie și George Vulturescu.

Premiul, care este acordat de Primăria Botoșani și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe