Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Reţinut după ce a încercat să introducă ilegal în țară, prin metoda ”capac”, ţigări de două milioane de euro

Publicat

YouTube video

Un român a fost reţinut de poliţişti după ce a încercat să introducă ilegal în România aproximativ 500.000 de pachete cu ţigări în valoare totală de peste două milioane de euro. Bărbatul a folosit metoda ”capac”, ascunzând ‘ig[rile în spatele unor cutii cu portocale, pe care le transporta pe ruta Bulgaria – Ungaria.

„În noaptea de miercuri spre joi, în Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu s-a prezentat pentru a intra în ţară, la volanul unui autocamion, un cetăţean român, în vârstă de 40 de ani. Şoferul transporta, conform documentelor prezentate, portocale pe ruta Bulgaria – Ungaria. În baza analizei de risc, poliţiştii de frontieră giurgiuveni au efectuat un control amănunţit asupra mijlocului de transport. Astfel, în compartimentul pentru marfă, au fost descoperite ascunse, în spatele cutiilor cu portocale, metoda capac, 968 de baxuri ce conţineau 484.000 de pachete cu ţigări de diferite mărci”, se arată într-un comunicat de presă, emis joi, de ITPF Giurgiu.

Ţigările, în valoare totală de peste două milioane de euro, au fost indisponibilizate în vederea continuării cercetărilor, iar în cauză poliţiştii de frontieră, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Giurgiu, efectuează cercetări pentru uz de fals şi deţinere în afara antrepozitului fiscal de produse accizabile supuse marcării, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător.

Totodată, faţă de persoana în cauză a fost dispusă măsura reţinerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentată în faţa instanţei cu propunere de arestare preventivă.

Agerpres

* Sursa foto: www.politiadefrontiera.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Sistemul e-SIGUR monitorizează drumurile din Alba, sâmbătă. Șoferii care încalcă regulile, detectați automat

Publicat

sistemul e sigur monitorizează drumurile din alba, sâmbătă. Șoferii care încalcă

Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 16 august 2025, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județ, au transmis reprezentanții IPJ Alba.

Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile.

Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care încalcă alte reguli…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Trei bărbați reținuți după o bătaie la Gârbova. Alți doi bărbați au ajuns la spital

Publicat

trei bărbați reținuți după o bătaie la gârbova. alți doi

Trei bărbați reținuți pentru lovire și tulburarea ordinii publice, în județul Alba. Polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a trei bărbați din localitatea Gârbova, județul Alba, cu vârste cuprinse între 22 și 41 de ani.

Aceștia sunt cercetați pentru comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 14 spre 15 august, cei trei ar fi agresat fizic…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fitch menține ratingul României la BBB-, cu perspectivă negativă. Alexandru Nazare: „Pericolul nu a fost depășit”

Publicat

alexandru nazare finante.jpg






Agenția de evaluare financiară Fitch a reconfirmat ratingul suveran al României la nivelul BBB-/F3 pentru datoria pe termen lung și scurt în valută, dar a păstrat perspectiva negativă, invocând deteriorarea finanțelor publice și creșterea accelerată a datoriei.

Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a salutat decizia agenției de ratig și spune că este o încurajare înportantă, dar că pericolul nu a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Nicolae Stanciu a debutat cu un gol superb, la Genoa. Publicație italiană: A fost cel mai bun om al partidei

Publicat

nicolae stanciu a debutat cu un gol superb, la genoa.

Nicolae Stanciu și-a făcut debutul oficial la Genoa, cu un gol superb, înscris de la 14 metri. Titularizat în primul meci oficial al sezonului, cu Vicenza, echipă de Serie C, în Cupa Italiei, fotbalistul originar din Alba a reușit să marcheze în minutul 55, când Genoa avea 2-0.

Execuția sa a fost perfectă, chiar sub bară. Golul lui Nicolae Stanciu a stabilit scorul final, Genoa – Vicenza 3-0.

Genoa a dominat partida, dar golul a venit târziu, în minutul 40, de la Carboni. Chiar…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe