EVENIMENT
VIDEO: S-a întors iarna în Parâng. A nins viscolit și s-a așezat un nou strat consistent de zăpadă

Chiar dacă suntem în mijlocul primăverii, iarna nu se lasă dusă în zona de munte. Și, cum temperaturile au scăzut cu aproape 10 grade în ultimele zile, în Parâng a nins ca în povești.
Și pe Transalpina a nins serios, iar stratul de zăpadă s-a așezat din nou pe șosea.
În multe zone, stratul de zăpadă ajunge chiar la trei metri. Reprezentanţii Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Craiova au început deszăpezirea. Aceștia speră ca drumul să fie redeschis circulaţiei la finalul lunii mai, atunci când s-ar putea ridica şi restricţiile de circulaţie ale cetăţenilor.
sursa foto/ video: Facebook/ Meteoplus
EVENIMENT
VIDEO. Strângere de fonduri pentru un scanner de sol necesar găsirii martirilor neamului. Inițiator, Fundația ”Doina Cornea”

Fundația ”Doina Cornea” din Cluj-Napoca lansează o campanie publică pentru achiziția unui scanner de sol profesional. Acest dispozitiv este esențial pentru continuarea cercetărilor arheologice privind găsirea victimelor comunismului, îngropate fără cruce și fără nume — acum pe Insula Mare a Brăilei, dar și în alte locuri de exterminare din România.
De doi ani, fundația desfășoară, cu binecuvântarea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Concert de chitară în muzeul Principia din Alba Iulia: Maxim Belciug aduce un solo de chitară într-un spațiu încărcat de istorie

Cântărețul Maxim Belciug va susține un recital de chitară vineri, 22 august, în muzeul Principia din Alba Iulia. Este un recital solo, unde acordurile de chitară vor răsuna printre vestigiile romane din muzeul Principia.
Maxim Belciug activează de 30 de ani în slujba chitarei și a muzicii, iar traseul său solistic l-a purtat atât pe toate marile scene ale țării, cât și în străinătate (Serbia, Ungaria, Polonia, Austria, Franța, Belgia, Scandinavia, Italia, Spania etc.).
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Creșa din Parcul Arini din Sebeș a fost recepționată. Cum arată clădirea și cât a costat

Noua creșă din cartierul Aleea Parc din Sebeș a fost recepționată, a transmis primarul Dorin Nistor. Valoarea totală a investiției este de circa 5 milioane de lei, majoritatea fondurilor fiind dintr-o finanțare europeană.
Creșa a fost construită pe amplasamentul fostei centrale termice care se afla în ruină. Astfel, noua creșă are o suprafață desfășurată de circa 900 de metri pătrați și un regim de înălțime de parter și etaj.
În incinta acesteia vor putea fi…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Mitropolitul Andrei a condus procesiunea de la Gherla la Mănăstirea Nicula. Sute de pelerini l-au însoțit pe jos

Joi, 14 august, a avut loc tradiționala procesiune de la Biserica Sfântul Nicolae din parcul central al orașului Gherla la biserica de lemn din incinta Mănăstirii Nicula.
Aceasta a fost condusă de către IPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, însoțit de un sobor de arhierei, preoți și diaconi, din care au făcut parte și Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei.
Citește mai mult pe Cluj24.ro