EVENIMENT
VIDEO: Scandal cu focuri de armă și săbii, în plină stradă, în Chiajna. Doi bărbați au ajuns la spital
Doi bărbați de 35 de ani au ajuns la spital, după ce au fost implicați într-o încăierare în plină stradă, în orașul Chiajna din Ilfov. În timpul scandalului un autoturism a fost vandalizat, iar unii martori susţin că s-au tras focuri de armă.
Potrivit unui comunicat remis de IPJ Ilfov, se efectuează cercetări pentru depistarea acestor persoane.
”În această seară, în jurul orelor 19:10, Inspectoratul de Poliție al Județului Ilfov a fost sesizat prin apel 112, de către un bărbat, cu privire la izbucnirea unei altercații între mai multe persoane, pe o stradă din orașul Chiajna și ca o persoană este căzută la pământ.
La fața locului s-au deplasat imediat patru echipaje de poliție din Chiajna pentru efectuarea de activități specifice si luarea măsurilor legale.
De asemenea, la fața locului s-a deplasat un echipaj din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale Ilfov, precum și un echipaj de jandarmi.
Polițiștii au găsit la locul faptei doi bărbați, cu vârste de aproximativ 35 de ani, care ar fi fost agresați fizic și care au fost transportați cu ambulanță la o unitate medicala din București, pentru acordarea de îngrijiri de specialitate.
Persoanele bănuite de săvârșirea faptei nu au fost găsite, însă acestea au fost identificate de polițiștii din Chiajna.
Din relatările preliminare ale persoanelor transportate la spital, au reieșit anumite date privind o posibilă folosire de armă. În acest context, precizăm că din verificările specifice desfășurate până în prezent nu au rezultat elemente certe și concludente care să conducă la concluzia că au fost folosite arme.
De asemenea, din activitățile specifice desfășurate de polițiști, s-a stabilit faptul că autoturismul uneia dintre persoanele vătămate prezintă distrugeri la geamurile portierelor din față.
În continuare, polițiști Ilfoveni efectuează activități specifice pentru depistarea acestor persoane, cât și pentru stabilirea cu certitudine a situației de fapt și de drept, și în consecință, pentru luarea măsurilor legale care se impun”.
EVENIMENT
Cuplurile de aur ale comunității din Florești, premiate de primarul Bogdan Pivariu: Acești oameni sunt modele pentru comunitate
Cuplurile din Florești care au împlinit 50 de ani de căsnicie au fost premiate într-un cadru emoționant, dedicat iubirii care rezistă în timp și valorilor care țin o comunitate unită.
Primarul Bogdan Pivariu a transmis un mesaj de apreciere și recunoștință pentru cei care, timp de o jumătate de secol, au construit familii solide bazate pe iubire, răbdare, respect și încredere.
„Acești oameni sunt modele...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cât a costat modernizarea DJ 107V pe 11,5 km între Sânmiclăuș și Fărău. Consiliul Județean Alba a actualizat datele investiției
Consiliul Județean Alba a actualizat datele investiției pentru modernizarea DJ 107V între Sânmiclăuș, Alecuș și Fărău. Este vorba despre un tronson de 11,5 km de drum pietruit ce a fost amenajat și asfaltat.
Drumul face legătura între DJ 107 Blaj - Jidvei (din zona satului Sânmiclăuș) și DJ 107D Ocna Mureș - Fărău. Recepția lucrărilor a fost făcută de Consiliul Județean Alba în 4 decembrie.
Au fost realizate lucrări de turnare fundație balast, strat de bază din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Gala Colindului Tradițional din județul Alba, concert tradițional de colinde, la Alba Iulia
În seara de miercuri, 17 decembrie 2025, a avut loc o ediție cu miză culturală majoră a Concertului Tradițional de Colinde - Gala Colindului Tradițional din Județul Alba, un eveniment despre care se poate vorbi, după două decenii de continuitate, ca despre o instituție culturală în sine: reper artistic pentru comunitate, exercițiu de memorie colectivă și, în același timp, probă de maturitate artistică.
Faptul că proiectul este organizat de 20 de ani de Consiliul Județean...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Tramvaiul lui Moș Crăciun a pornit prin Cluj. Cadouri, colinde și o atmosferă de poveste pentru copii
Tramvaiul lui Moș Crăciun și-a început vineri traseele pe străzile Clujului, aducând spiritul sărbătorilor mai aproape de copii și părinți. Decorat festiv și animat de colinde, tramvaiul special al Companiei de Transport Public Cluj-Napoca oferă celor mici o experiență de neuitat, cu dulciuri și întâlnirea mult așteptată cu Moșul.
Inițiativa aduce din nou zâmbete pe fețele copiilor, printr-un tramvai...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


