EVENIMENT
VIDEO. Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox vine la Jazz in the Park 2024, în Cluj-Napoca


Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox (PMJ), colectivul fenomen care a cucerit inimile a milioane de fani la nivel mondial, va cânta, pentru prima oară în Cluj, la Jazz in the Park Festival. Cluj-Napoca a fost astfel inclus în noul turneu mondial anunțat de PMJ – Turneul „10”- organizat pentru a celebra o dublă aniversare: 10 ani de turnee și spectacolul cu numărul 1000.
„Cunoscut pentru spectacolele sale care transformă hiturile moderne în melodii clasice…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Acțiuni ale polițiștilor în mai multe comune din Cluj pentru combaterea migrației ilegale și creșterea siguranței rutiere

În cursul zilei de 26 iunie, polițiștii clujueni au desfășurat acțiuni integrate în mai multe localități rurale pentru combaterea migrației ilegale, prevenirea faptelor antisociale și asigurarea unui climat de siguranță rutieră. În urma verificărilor, au fost aplicate zeci de sancțiuni, reținute permise și certificate de înmatriculare.
În data de 26 iunie, polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Gherla, alături de efectivele Serviciului de Ordine…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un copac a căzut pe calea ferată, între Războieni și Unirea. Ce întârzieri au înregistrat trenurile care tranzitau zona

Un copac a căzut pe calea ferată vineri, între Războieni și Unirea. Patru trenuri care au tranzitat zona au avut întârzieri de până la trei ore și jumătate, a transmis CFR Călători.
Potrivit CFR Călători, vineri, 27 iunie 2025, circulația feroviară a fost întreruptă temporar pe ruta Războieni – Unirea (parte a secției Războieni – Teiuș), din cauza căderii unui copac în gabaritul liniei de cale ferată.
În urma acestui incident, trenurile CFR Călători care…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un incendiu a fost semnalat vineri seara în șanțurile Cetății din Alba Iulia, pe strada Gemina.
Din primele date, un copac a fost cuprins de flăcări.
Au fost solicitați să intervină pompierii din municipiu, care au acționat cu o autospecială.
UPDATE: Potrivit ISU Alba, incendiul se manifestă în interiorul copacului.
sursă imagini: ISU Alba
…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Drumul Câțcău – Vad, transformat în drum județean. Va scurta distanța cu 25 de kilometri și va aerisi traficul din Dej

Consiliul Județean Cluj a demarat procedurile în vederea creării unui nou drum județean, prin preluarea și integrarea în rețeaua de drumuri aflată în administrarea sa a drumului comunal DC 177 Câțcău – Vad.
CJ Cluj va mai face un drum județean nou, de 9 kimometri, între comunele Bobâlna și Cornești.
Distanța între comune se va scurta cu 25 de kilometri
Potrivit proiectului de hotărâre inițiat de președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro