ACTUALITATE
VIDEO: Se bucură de pui. Ursoiacă filmată în timp ce se juca cu puiul, în drum spre Lacul Sfânta Ana

O ursoaică a fost filmată în timp ce se juca cu puiul, în drum spre Lacul Sfânta Ana.
Ursoaica nu pare deloc deranjată de șoferii care opresc pe drum. Se joacă cu puiul în mijlocul drumului, apoi se retrage către margine, dar puiul nu-i dă pace și o atrage iar pe șosea, la joacă.
Imaginile au fost publicate pe pagina de Facebook a Transylvania Travel Agency.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:

ACTUALITATE
Aproape un milion de români își sărbătoresc ziua de Sfântul Gheorghe. Cui îi poți spune “LA Mulți Ani”

Aproximativ un milion de români, majoritatea bărbați, îşi sărbătoresc onomastica, în 23 aprilie, când Biserica Ortodoxă îl pomeneşte pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Este considerat a fi un zeu al vegetaţiei, protector al naturii înverzite.
În limba greacă, numele sfântului înseamnă „lucrător al pământului”, astfel că este considerat și patronul agriculturii, al turmelor şi al păstorilor.
Cele mai multe femei sărbătorite pe 23 aprilie se numesc Georgiana, Georgeta sau Gheorghița, Gina și Geta.
Dintre bărbați, majoritatea poartă numele de Gheorghe, George sau Gheorghiță.
Iată o listă cu nume care se sărbătoresc de Sfântul Gheorghe:
Gelu
Geluta
Gelutu
Geo
George
Georgel
Georgeta
Georgi
Georgiana
Geta
Gheorghies
Gheorghina
Gheorghita
Gherghina
Ghiorghe
Ghiorghita
Gica
Gina.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, vrea teste de salivă în școli, cel puțin pentru o anumită categorie de elevi și profesori. Până acum, testarea în școli a fost inexistentă, spune ministrul.
Sorin Cîmpeanu a fost întrebat, joi seară, la Digi24, despre testele de salivă folosite în Italia la copiii care revin la școală de luni și dacă, după blocajul avut la Ministerul Sănătății, „reia șantierul”.
„L-am reluat deja astăzi. Am avut o propunere în comitetul interministerial, urmează să formalizăm această solicitare și să se discute la nivelul Guvernului”, spune ministrul.
Întrebat dacă testarea ar putea să înceapă până săptămâna viitoare, Cîmpeanu spune: „ar trebui să se întâmple, pentru că nivelul de testare în școli a fost inexistent”.
Ministrul ar dori testarea cel puțin a elevilor cu simptome și a celor care au în jur cazuri confirmate, dar și a angajaților din educație care au suspiciuni că ar putea fi infectați.
„Oricum aceste teste trebuie să fi validate printre teste Real Time PCR, dar sunt un semnal de atrage atenția că există o problemă”, spune Cîmpeanu.
Italia redeschide şcolile din 26 aprilie, iar reprezentanții statului au anunțat că vor să introducă teste de salivă pentru elevi. MEDIAFAX
ACTUALITATE
A fost actualizată LISTA țărilor din zona galbenă. EXCEPȚII la carantina obligatorie pentru cei care vin din 60 de state

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a actualizat joi, 22 aprilie 2021, lista țărilor/zonelor de risc epidemiologic ridicat pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România din aceste țări.
Pe listă se află 60 de state, iar pentru cetățenii care vin din aceste țări aflate în ”zona galbenă” se impune carantina la domiciliu pentru 14 zile.
De la măsura de carantinare pentru persoanele care sosesc din aceste state sunt prevăzute mai multe excepții.
Nu va fi instituită carantina pentru persoanele care sosesc în România din aceste zone dacă:
– au efectuat vaccinul împotriva virusului SARS-CoV-2, inclusiv cea de a 2-a doza și au trecut cel puțin 10 zile de la data acesteia până la data intrării în Români
– au fost confirmate pozitiv pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 în ultimele 90 de zile anterioare intrării în țară, fapt dovedit prin documente medicale (ex: test RT-PCR pozitiv la data diagnosticului, bilet de externare din spital sau test care să dovedească prezența de anticorpi de tip IgG efectuat cu maxim 14 zile anterior intrării în țară) și au trecut cel puțin 14 zile de la data confirmării până la data intrării în țară
– rămân pe teritoriul național pentru o perioadă mai mică de 3 zile (72 de ore) și prezintă un test negativ pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea intrării pe teritoriul național.
Lista cuprinde următoarele țări și zone:
Stat/Zona/Teritoriu Rata de incidenta cumulata la 100.000 locuitori*
Uruguay 1355.2
Bermuda 1307.1
Curaçao 1119.4
Cipru 962.4
Turcia 939.7
Bahrain 898.8
Suedia 796.5
Puerto Rico 786.4
Andorra 753.5
San Marino 728.5
Franța 693.8
Croatia 690.9
Argentina 679.9
Polonia 650.4
Ungaria 648.3
Serbia 645.3
Macedonia de Nord 624.2
Aruba 621.9
Estonia 602.0
Olanda 593.8
Slovenia 567.2
Seychelles 553.2
Bosnia si Herțegovina 538.8
Chile 516.5
Lituania 501.8
Iordania 490.4
Muntenegru 487.6
Bulgaria 480.2
Capul Verde 466.7
Kuweit 463.5
Cehia 457.2
Qatar 456.6
Liban 452.7
Brazilia 451.7
Ucraina 450.7
Kosovo 437.8
Belgia 419.5
Paraguay 417.5Luxemburg 414.1
Columbia 414.1
Armenia 395.0
Austria 391.5
Letonia 378.9
Grecia 371.9
Mongolia 368.0
Iran 363.1
Liechtenstein 358.7
Peru 356.6
Italia 338.5
Oman 330.4
Maldive 313.9
Germania 312.4
Canada 311.1
Elveția 306.0
Insulele Bonaire, Saint Eustatius si Saba 305.1
Georgia 297.7
Azerbaidjan 294.2
Statele Unite ale Americii 291.5
Costa Rica 276.3
Africa de Sud * 25.0
Datele au fost publicate de ECDC joi, 22 aprilie 2021, pentru perioada 4 – 18 aprilie 2021.

Coordonatorul campaniei de vaccinare împotriva COVID-19, col. dr. Valeriu Gheorghiță, a declarat, joi seara, că minorii de peste 16 ani trebuie să vină la vaccinare însoțiți de un adult, aceasta fiind condiție esențială pentru actul medical.
Întrebat despre cazurile în care nu au fost primiți adolescenți de peste 16 ani la vaccinare, deși erau programați în platformă, col. dr. Valeriu Gheorghiță a spus, la Digi 24, că minorii trebuie să fie însoțiți de un adult.
„În primul rând minorii trebuie să fie însoțiți de aparținători, de rude de gradul 1, de părinți sau rude care pot să își exprime acest consimțământ informat, pentru că, până una-alta, vaccinarea este un act medical pentru care trebuie să ne oferim un consimțământ informat, iar în cazul minorilor acest consimțământ se oferă de către aparținători, rudele de gradul 1, 2 sau 3 sau de către cei care au în grijă minorul respectiv”, a spus Valeriu Gheorghiță.
Acesta a explicat că un adolescent de peste 16 ani nu poate să meargă singur la centrul de vaccinare.
Singurul vaccin care poate fi administrat copiilor de peste 16 ani este cel produs de Pfizer/BioNTech. MEDIAFAX