EVENIMENT
VIDEO: Sfârșit tragic: Doi morți într-un incendiu de locuință, în Arad, izbucnit din cauza unui frigider stricat
Un bărbat și o femeie au muri în noaptea de vineri spre sâmbătă după ce locuința le-a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a fost observat prea târziu.
Două echipaje ale Detașamentului de Pompieri Arad au intervenit în localitatea Andrei Șaguna pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință particulară.
Incendiul a fost observat foarte târziu, fiind anunțat la 112 de către vecini astfel că la sosirea echipajelor de intervenție acesta se manifesta generalizat la întreaga casă.
După pătrunderea în interior a echipelor de recunoaștere și căutare au fost găsite două victime, bărbat si femeie de aproximativ 75 ani, decedați.
Incendiul a fost stins după două ore de intervenție.
Conform pompierilor, cauza probabilă a fost un scurtcircuit electric provocat de un frigider stricat.
Peste 20 de asociaţii şi grupuri de iniţiativă civică solicită autorităţilor locale reglementarea grădinăritului comunitar, dar şi sprijin pentru lansarea unor proiecte-pilot. Astfel de petiţii au fost transmise primăriilor şi consiliilor locale din Bucureşti, Cluj, Timişoara sau Sibiu.
Identificarea de terenuri
Iniţiatorii propun identificarea a zece terenuri în fiecare localitate care să fie amenajate...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
INCENDIU puternic la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto. Pompierii intervin cu trei autospeciale și o autoscară
Un incendiu puternic a izbucnit în noptea de joi spre vineri la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto aflat pe strada Fabricilor.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în municipiu Alba Iulia, strada Fabricilor.
Este vorba despre un incendiu ce se manifestă la o construcție metalică (hală), cu destinație de service auto, pe o suprafață de aproximativ 300 mp.
Pompierii intervin cu trei autospeciale de stingere cu apă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lovitură pentru pensionarii speciali. Guvernul vrea să taie 85% din pensia celor care rămân în activitate
Românii care beneficiază de pensii de serviciu sau pensii militare ar putea rămâne în câmpul muncii doar dacă acceptă o reducere drastică a pensiei.
Un proiect de lege citit în primă lectură în Guvern prevede diminuarea cu 85% a pensiei pe perioada în care beneficiarii continuă să lucreze.
Ce prevede proiectul? Muncă da, dar cu pensie tăiată drastic
Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Ioana...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Kituri gratuite de testare pentru prevenirea cancerului de col uterin la Cluj. Program pilot lansat de Institutul Oncologic
Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” din Cluj-Napoca a lansat un program pilot care le oferă femeilor acces gratuit la o metodă modernă și simplă de testare pentru depistarea riscului de cancer de col uterin.
Inițiativa are ca scop creșterea gradului de prevenție și facilitarea accesului la investigații medicale medicale esențiale.
Kiturile gratuite de autoprelevare sunt disponibile într-o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
