EVENIMENT
VIDEO. TIR de 250.000 de euro, folosit la transport FICTIV de lemne, confiscat la Cluj. Doi bărbați puși sub control judiciar
Polițiștii din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Huedin au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a doi bărbați din județul Bihor, cercetați pentru infracțiuni la regimul silvic.
De asemenea, aceștia au confiscat un ansamblu auto în valoare de 250.000 de euro și au dispus măsuri preventive în cadrul unui dosar de infracțiuni silvice
Transporturi fictive de lemn
Din cercetările polițiștilor clujeni a reieșit că, în data de 15 februarie, un bărbat de 37 de ani, administrator al unei societăți comerciale, ar fi introdus în sistemul informatic SUMAL date nereale privind proveniența unui volum de aproximativ 29 metri cubi de material lemnos, pe care ulterior l-ar fi transportat pe ruta Săcuieu – Mihai Viteazu județul Cluj.
Totodată, un bărbat de 28 de ani, angajat al aceleiași societăți, este bănuit că, în perioada 7-27 februarie, ar fi emis avize de însoțire pentru trei transporturi fictive de material lemnos, introducând date nereale în sistemul informatic, în scopul creșterii artificiale a stocului scriptic al depozitului societății.
TIR de 250.000 de euro confiscat
În urma probatoriului administrat, a fost dispusă confiscarea ansamblului de vehicule format din cap tractor și semiremorcă, în valoare totală de 250.000 de euro, utilizat pentru declararea transporturilor fictive de material lemnos.
De asemenea, la data de 14 martie , pe numele celor doi bărbați a fost dispusă măsura controlului judiciar pentru 60 de zile, fiindu-le interzisă, printre altele, utilizarea aplicației destinată monitorizării transporturilor de material lemnos.
Introducerea de date în sistem este infracțiune
Conform legislației în vigoare, introducerea de date nereale în sistemul informatic SUMAL privind proveniența, transportul sau depozitarea materialelor lemnoase constituie infracțiune, la fel ca și transportul cu orice mijloace de transport al materialelor lemnoase neînsoțite de aviz de însoțire sau fără proveniență legală, dacă volumul transportat fără documente justificative este de cel puțin 20,01 metri cubi.
Cercetările sunt continuate de polițiști sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Huedin, în vederea stabilirii întregii activități infracționale și luării măsurilor legale care se impun.
Polițiștii din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Huedin au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a doi bărbați din județul Bihor, cercetați pentru infracțiuni la regimul silvic.
De asemenea, aceștia au confiscat un ansamblu auto în valoare de 250.000 de euro și au dispus măsuri preventive în cadrul unui dosar de infracțiuni silvice
Transporturi fictive de lemn
Din cercetările polițiștilor clujeni a reieșit că, în data de 15 februarie, un bărbat de 37 de ani,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pentru fermierii clujeni: Ajutor financiar de urgență de la APIA pentru oi și capre. Ce sumă se alocă pe cap de animal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari din județul Cluj că până la data de 21 martie 2025 inclusiv, primește cereri de acordare a unui sprijin financiar de urgență în agricultură pentru sectorul de creștere a ovinelor/caprinelor, afectat de fenomene climatice nefavorabile.
Această schemă de sprijin financiar are în vedere compensarea producătorilor agricoli din sectorul creșterii ovinelor/ caprinelor pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Simularea Evaluării Naționale 2025 începe luni, 17 martie, cu proba de Limba și literatura română. Modele de subiecte pentru elevi

Simularea Evaluării Naționale 2025 începe luni, 17 martie. Elevii de clasa a VIII-a vor începe luni, 17 martie, simularea Evaluării Naționale 2025 cu proba la Limba și literatura română. Potrivit calendarului stabilit de Ministerul Educației, testările vor continua până miercuri, 19 martie, rezultatele urmând să fie comunicate elevilor pe 31 martie.
Simularea Evaluării Naționale 2025 se va desfășura conform unor programe specifice, publicete de Ministerul Educației pe 4…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Supraînălțarea digului pe râul Mureș, în zona Cisteiu de Mureș. Proiectul a primit undă verde de la APM Alba

Supraînălțarea digului pe râul Mureș, în zona Cisteiu de Mureș. O porțiune de 3,2 kilometri de dig, aflată în zona satului Cisteiu de Mureș – localitate aparținătoare de orașul Ocna Mureș, urmează să fie reabilitată și supraînălțată. Proiectul prevede amplasarea unui sistem de monitorizare cu fibră optică, care va putea detecta și monitoriza mișcările și deformările digului.
Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Alba a anunțat pe 12 martie luarea…
Citește mai mult pe Alba24.ro

O persoană s-a electrocutat sâmbătă dimineața, în jurul orei 09:00, în zona gării din Războieni. Salvatorii intervin cu două ambulanțe și o autospecială de stingere.
Potrivit ISU Alba, Secția de pompieri Aiud intervine pentru salvarea unei persoane în localitatea Războieni, zona gării.
Din informațiile primite prin 112, persoana s-ar fi electrocutat.
Salvatorii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o ambulanță SMURD – Terapie Intensivă…
Citește mai mult pe Alba24.ro