Connect with us

EVENIMENT

VIDEO. Tișe: CJ Cluj, gata să ia credit BEI de 200 de milioane de euro pentru Spitalul Pediatric Monobloc

Publicat

Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Cluj, Alin Tişe, nu se lasă în ceea ce priveşte realizarea Spitalului Pediatric Monobloc şi spune că forul judeţean este gata să ia un împrumut de 200 de milioane de euro de la Banca Europeană de Investiţii (BEI).

 

Sper ca onor guvern să înţeleagă

“Suntem într-o așteptare cu privire la finanțarea în continuare a Spitalului de Copii. Există bani pentru anul acesta, 16 milioane de euro, pe care noi i-am prins în buget pentru a putea să realizăm acest spital. Însă, în situația în care, atât pe varianta PNRR, cât și pe cealaltă, de Programul Național de Sănătate, acest spital nu va fi finanțat din diverse motive, suntem hotărâți să apelăm fie la un credit de la Banca Europeană de Investiții, fie prin emisiunile obligațiunii care să completeze finanțarea.

Avem nevoie de aproximativ 200 de milioane de euro, bani pe care astăzi, evident, județul Cluj nu-i are în totalitate, dar eu sper, ca onor guvern să înțeleagă că, dincolo de județele și orașele unde se fac spitale, e important să și alegem spitale care pot să cheltuie acești bani. Județele care pot să ia banii, nu cum au făcut acum un an când au prins 8 spitale din țară, care ulterior au fost scoase de pe listă pentru că riscam să pierdem banii și au fost nevoiți să renegocieze pe PNRR-ul. Dacă acești bani veneau în urmă cu un an la Consiliul Județean, toți banii ar fi fost cheltuiți pentru cele două obiective, spital de copii și centru multiorgan de transplant”, a spus Alin Tişe.

 

Dacă guvernul nu înţelege, îşi va asuma responsabilitatea

Alin Tişe atenţionează guvernul că în cazul în care nu o să înţeleagă importanţa proiectului, va trebui să-şi assume responsabilitatea în faţa oamenilor.

“Cu alte cuvinte, odată început acest proiect nu va mai putea fi oprit. În cazul în care guvernul nu o să înțeleagă importanța, își va suma această responsabilitate uriașă în fața oamenilor, însă eu sunt hotărât și împreună cu colegii din consiliu să găsim aceste resurse alternative, fie emisiuni de obligațiuni, fie credit BEI, fie prin valorificarea unor proprietăți pe care Consiliul Județean le are astăzi și care sigur nu a aduc atât de mulți bani, cum ar fi restaurante, hoteluri, platformele betonate care au mai rămas doar din fabrica Clujana, anumite proprietăți prin centru orașului, hotelul Univers T, vă dau exemplu și multe asemenea entități care astăzi nu ar trebui să aibă treabă cu Consiliul Județean pentru că noi nu facem administrație și dezvoltare nici de cum, nu administrăm hoteluri și restaurante.

Deci am putea din toate aceste surse să mai reușim câteva zeci de milioane de euro, să le vindem sau să le valorifăm într-o formulă de privatizare, de orice formă, care să aducă încă câteva zeci de milioane în bugetul județului, ca să nu mai fim nevoiți să luăm atât de mult credit.

Deci am în vedere, în analiză, toate aceste variante. Și atât de important este acest spital monobloc de copii, atât de mult așteptat și atât de mult dorit de crujeni, să fie dus la capăt”, a mai spus Alin Tişe

Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News






Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Cluj, Alin Tişe, nu se lasă în ceea ce priveşte realizarea Spitalului Pediatric Monobloc şi spune că forul judeţean este gata să ia un împrumut de 200 de milioane de euro de la Banca Europeană de Investiţii (BEI).

 

Sper ca onor guvern să înţeleagă

“Suntem într-o așteptare cu privire la finanțarea în continuare a Spitalului de Copii. Există bani pentru anul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

”Alba-Neagra” între Alba și Cluj în procesul dintre cel mai temut interlop din Europa și un medic. Pentru ce se judecă Clămparu

Publicat

”alba neagra” între alba și cluj în procesul dintre cel mai

Un proces între cel mai temut interlop român din Europa și un medic se plimbă într-un veritabil joc de ”alba-neagra” între instanțele din Alba și Cluj. Ambele Tribunale și-au declinat competența de la o instanță la alta și s-a ajuns în situația în care ÎCCJ va fi nevoită să dea o decizie. 

Este vorba despre un proces în care de data aceasta victimă este cel supra numit ”Cap de Porc”, sau pe numele său real, Ioan Clămparu. Cel care a avut cea mai mare structură de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ce pedeapsă a primit un șofer care a provocat un accident mortal pe Autostrada A1, Sebeș-Deva. Cum s-a produs tragedia

Publicat

ce pedeapsă a primit un șofer care a provocat un

Un șofer care în urmă cu mai mulți ani a provocat un accident mortal pe Autostrada A1, Sebeș-Deva. Accidentul rutier s-a petrecut în data de 5 decembrie 2022, iar o decizie în primă instanță a fost dată de magistrații Judecătoriei Sebeș pe 29 ianuarie 2026. 

La mai bine de trei ani de la momentul accidentului rutier, magistrații au dat o decizie în acest caz. În urma accidentului un șofer a decedat, iar cel de al doilea s-a ales cu o condamnare pentru ucidere din culpă.

În...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Schioare din Cluj, de doar 17 ani, în echipa României la Jocurile Olimpice de la Milano Cortina. Va concura la slalom

Publicat

whatsapp image 2026 02 01 at 18.18.52.jpeg






O schioare din Cluj, în vârstă de doar 17 ani, Sofia Moldovan, face parte din echipa României care va participa în perioada 6-22 februarie la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano Cortina. Sofia, care este cea mai tânără sportivă din delegație, va concura la slalom. 

Aceasta este elevă în clasa a X-a la Liceul Waldorf din Cluj-Napoca.

”Schiul alpin va trimite la Milano Cortina 2026 cea mai tânără...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Scandal de hărțuire sexuală, judecat la Curtea de Apel Alba: Primar condamnat, după ce a solicitat favoruri sexuale unei angajate

Publicat

scandal de hărțuire sexuală, judecat la curtea de apel alba:

Cazul fostului primar din comuna Călinești, județul Argeș, Mihai Georgescu, se va judeca în apel la Curtea de Apel Alba Iulia. Este vorba despre un caz rar întâlnit în instanțele din România folosirea abuzivă a funcţiei în scop sexual.

Mai exact fostul primar a fost condamnat după ce a cerut favoruri sexuale din partea unei angajate pentru promovare. Angajata primăriei, nu a acceptat acest lucru, ba mai mult de atât a înregistrat conversațiile cu acesta.

Apoi a făcut o...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe