Connect with us

ACTUALITATE

Video. TRAFIC clujean văzut din DRONĂ. Peste 200.000 de maşini pe străzile oraşului. Zona stadionului

Publicat

trafic rutier stadion polivalenta masini.jpg

Traficul rutier al Clujului devine tot mai sufocant, pe zi ce trece. Înmulţirea numărului de maşini din oraş, dar şi „îngheţarea” tramei stradale face ca oraşul să devină un adevărat furnicar de maşini. Cauzele sunt mai multe şi nu ne vom opri acum asupra tuturor.

Peste 200.000 de maşini în oraş

Vă prezentăm, filmat din dronă, o mostră de trafic clujean, din zona stadionului central, Cluj Arena. E doar un exemplu, destul de „digerabil”. Cu siguranţă, fiecare aţi putea să prezentaţi multe alte exemple de trfic, mult mai aglomerat.

VEZI ŞI:

VIDEO. Traficul RUTIER văzut de SUS. Clujeni REVOLTAŢI. Cu DRONA pe varianta Zorilor-Mănăştur

În Cluj-Napoca, potrivit estimărilor municipalităţii, sunt peste 200.000 de autovehicule.

„Pe lângă cele 170.000 de autovehicule înmatriculate efectiv în municipiu, în oraș circulă numeroase autoturisme în leasing, înmatriculate în București, Ilfov, sau în alte județe, mașinile studenților, care în mod obișnuit, ajung începând din toamnă la aproximativ 20.000, plus mașinile care tranzitează orașul”, a spus viceprimarul Dan Tarcea.

În acest fel, numărul total al maşinilor existente, la un moment dat, în Cluj-Napoca, depășește cu mult cifra de 200.000, dublu față de acum 10 ani.

(MaAv)

*Materialul video a fost realizat de Sergiu Răzvan.

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Atenție la vinul aflat în proces de fermentare! Recomandările ISU Botoșani

Publicat

atenție la vinul aflat în proces de fermentare! recomandările isu

Publicitate

Odată cu venirea toamnei și după culegerea viilor, mulți dintre cetățeni pregătesc vinul în gospodării. În condițiile în care acesta nu este depozitat în spații corespunzătoare, care să poată fi aerisite, pe timpul procesului de fermentare pot apărea incidente sau chiar tragedii.

Pentru a evita cazurile de intoxicaţie cu dioxid de carbon, acumulat în spații închise, pe timpul fermentării mustului, ISU Botoșani vă recomandă să:

– nu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

315 locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

315 locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată de

Publicitate

Nu mai puțin de 315 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR. NAŢIONALĂ, Nr. 99, MUN….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Modern Calor începe furnizarea agentului termic pentru încălzire în municipiul Botoșani

Publicat

modern calor începe furnizarea agentului termic pentru încălzire în municipiul

Publicitate

În contextul temperaturilor tot mai scăzute anunțate pentru zilele următoare, în special pe timpul nopții, S.C. MODERN CALOR S.A. informează abonații că va începe, de miercuri, 1 octombrie 2025, furnizarea energiei termice pentru încălzire în locuințele din municipiul Botoșani.

Furnizarea agentului termic pentru încălzire se va realiza etapizat, pe puncte termice, pentru a evita supraîncărcarea rețelei și pentru a asigura atât eficiența, cât…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani, pe primul loc în țară la valoarea medie a alocațiilor pentru copii

Publicat

botoșani, pe primul loc în țară la valoarea medie a

Publicitate

În luna august 2025, Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) a raportat o valoare totală de 1,15 miliarde de lei pentru plata alocațiilor de stat destinate copiilor. De acest sprijin au beneficiat peste 3,44 milioane de copii din întreaga țară, suma medie înregistrată la nivel național fiind de 336,56 lei.

Datele oficiale arată însă că județul Botoșani se află în fruntea clasamentului național, cu cea mai ridicată…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe