EVENIMENT
VIDEO: Un autoturism a luat foc la Alba Iulia. Proprietarul a încercat să îl stingă, dar a fost nevoie de intervenția pompierilor
Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit în noaptea de sâmbătă spre duminică pentru localizarea și stingerea unui incendiu în municipiul Alba Iulia.
Este vorba despre un incendiu izbucnit la un autoturism, au transmis reprezentanții ISU Alba.
Incidentul s-a produs pe Strada Sliven, în jurul orei 01:30.
Proprietarul acesteia spune că a ieșit cu mașina pentru 15 minute, până la un prieten iar la întoarcere a observat că iese fum de sub capotă.
A deschis capota…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Polițiștii clujeni l-au găsit pe șoferul care a trecut calea ferată pe roșu și i-au săltat permisul pentru 150 de zile
Polițiștii clujeni au reușit să identifice un șofer care luna trecută a trecut peste calea ferată la Jucu deși era coborâtă bariera.
Mai mult, acesta a depășit o coloană de mașini care așteptau la barieră. Polițiștii îl căutau după ce imagini video au apărut în spațiul public.
Șoferul, depistat după mai bine de o lună
Polițiștii din cadrul Poliției Gherla au identificat persoana în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Creșterea impozitului pe dividende de la 1 ianuarie 2026: Ce fac companiile pentru a evita să plătească suma întreagă
Creșterea impozitului pe dividende de la 10% la 16% de la 1 ianuarie 2026, determină tot mai multe companii românești să distribuie acționarilor profiturile reportate, înainte de finalul anului.
Mișcarea era așteptată și a fost anticipată de un sondaj al Confederației patronale IMM România, potrivit informațiilor Termene Business Hub.
Conform acestui sondaj, 45,4% dintre antreprenori au declarat că vor retrage în 2025 toate dividendele neacordate în ultimii ani.
În luna…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO: TOPUL firmelor din Alba. Companiile cele mai puternice din județ, premiate de Camera de Comerț și Industrie. LISTA
Topul firmelor din Alba – 2025. Camera de Comerț si Industrie Alba premiază cele mai performante companii din județ, pe baza rezultatelor obținute în 2024. Evenimentul se desfășoară joi, 13 noiembrie, la Hotel Allegria.
Clasamentul județean din acest an cuprinde 2285 de agenți economici, respectiv: 62 Cercetare, Dezvoltare și HighTech; 443 Industrie, 161 Agricultură, Silvicultură, Pescuit, 186 Construcții, 722 Servicii, 601 Comerț și 110 Turism.
În Topul Național al…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A fost arestat clujeanul care a agresat sexual mai multe femei. Printre victime, o femeie de 74 de ani
Un bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind bănuit că ar fi comis mai multe infracțiuni de viol, agresiune sexuală și ultraj contra bunelor moravuri asupra unor femei cu vârste cuprinse între 25 și 74 de ani.
Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, instanța a admis propunerea procurorului de caz de luare a măsurii arestării preventive, după ce,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

