Connect with us

EVENIMENT

UPDATE VIDEO: Pasagerii unui avion WizzAir, plin cu români, au fost evacuați pe tobogane, în urma unei alerte de incendiu. Precizările companiei

Publicat

YouTube video

Incident pe aeroportul din Debrecen, Ungaria, sâmbătă seara. Pasagerii unui avion WizzAir, majoritatea români, au fost evacuați pe tobogane, după ce a fost alertă de incendiu. Cursa ar fi trebuit să ajungă la Paris.

UPDATE: Reprezentanții companiei WizzAir au precizat că, de fapt, nu a fost vorba despre un incendiu, fiind vorba de o alarmă falsă, din cauza unei false impresii de fum, generată de luminile din spate ale aeronavei și de vaporii lichidului de degivrare

Comunicatul companiei:

„Aeronava programată să efectueze zborul Wizz Air W6 7867 de la Debrecen la Paris Beauvais din 4 ianuarie 2020, a trebuit să fie evacuată în timpul operațiunii de degivrare obligatorie anterioară zborului de pe aeroportul din Debrecen. Serviciul de handling de la sol și pompierii locali au raportat un posibil început de incendiu în spatele aeronavei.

Echipajul a inițiat procedurile standard și a evacuat în siguranță aeronava prin intermediul toboganelor frontale.

Toți pasagerii au părăsit aeronava în siguranță.

Aeronava a fost inspectată de serviciul de pompieri al aeroportului și de echipele tehnice, care au confirmat că nu a existat un incendiu, dar luminile din partea din spate, din dreptul logoului, și vaporii lichidului de degivrare ar fi putut crea senzația de fum.

Pasagerilor zborului li se asigură cazare și mese, întrucât zborul respectiv și cel de întoarcere - Beauvais-Debrecen - vor fi reprogramate mâine dimineață (5 ianuarie).

Echipajul a îndeplinit toate operațiunile cu profesionalism și conform procedurilor, evacuând aeronava.

Wizz Air își cere scuze pentru orice incoveniente cauzate, însă siguranța pasagerilor, a echipajului și a aeronavelor rămâne prioritatea noastră principală”.

Potrivit baiamare24.ro, pasagerii au fost debarcați din avion după ce piloții au anulat decolarea. Printre pasageri se aflau zeci de oameni din Satu Mare și Maramureș.

YouTube video

Focul ar fi izbucnit în partea din spate a avionului (AIRBUS A320), la generatorul APU, pasagerii fiind evacuați pe ușa din față a aeronavei, mai precizează sursa citată.

 

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Europarlamentar de Cluj, Daniel Buda: Acordul UE–Mercosur nu este un miracol, dar nici catastrofa despre care se vorbește

Publicat

buda 1 e1760616920579.jpg






Eurodeputatul PNL de Cluj, Daniel Buda, susține că și-a dedicat întreaga activitate sectorului agricol și îi pare sincer rău că discursul extremist a ajuns să influențeze mii de fermieri de bună-credință din România, aoameni care muncesc cinstit, de dimineața până seara, și care merită respect, nu manipulare.

”Trăim într-un moment dificil. Europa riscă să rămână izolată într-un context geopolitic...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șofer de TIR, beat la volan în Vâlcele. Două containere s-au desprins de pe platformă și au acroșat trei stâlpi

Publicat

tureni e1768856442651.jpeg






Polițiștii au fost sesizați, luni seară, cu privire la producerea unui eveniment rutier în localitatea Vâlcele, pe sensul de mers Cluj-Napoca – Tureni.

”Din primele verificări a rezultat faptul că un ansamblu rutier, format din cap tractor și semiremorcă, care transporta două containere metalice, a fost implicat într-un incident, în urma căruia unul dintre containere s-ar fi desprins de pe platforma...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministerul Educației selectează profesori pentru ”Școala din spital”. Vor preda copiilor internați în unități sanitare

Publicat

ministerul educației selectează profesori pentru ”Școala din spital”. vor preda

Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, luni, începerea înscrierilor pentru selecția cadrelor didactice în programul ”Școala din spital”.

Este vorba despre profesori, educatori sau învățători care vor preda copiilor care suferă de diferite afecțiuni și sunt internați în spital.

”Apelul este deschis cadrelor didactice care predau sau doresc să predea în spital

  • în educația timpurie - educator/educatoare, profesor pentru educație timpurie
  • în învățământul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primărița din Apahida acuză o încercare de intimidare a sa și a Consiliului Local. Proces de 59 de milioane de lei

Publicat

belce 1.jpg






Primarul comunei Apahida, Cristina Belce, acuză o încercare de intimidare a sa și a Consiliului Local de către un dezvoltator imobiliar care a deschis un proces în care cere despăgubiri de 59 de milioane de lei.

”Un dezvoltator imobiliar, al cărui PUZ a fost respins de Consiliul Local Apahida, a inițiat o acțiune în instanță, însă demersurile juridice nu au un fundament solid și reprezintă, în esență, o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe