Valeriu Iftime, finanțatorul FC Botoșani, nu crede în capacitatea Primăriei Botoșani de a reabilita și moderniza Stadionul Municipal, arenă pe care joacă meciurile de acasă echipa botoșăneană.
Într-o conferință de presă, Valeriu Iftime a explicat astăzi că este extrem de îngrijorat de suma mult prea mică alocată pentru documentația tehnică.
Primaria Municipiului Botosani a semnat contractul cu S.C. FILIPS ART DESIGN SRL pentru realizarea Documentației Tehnice (D.A.L.I.) reabilitare, modernizare, dotare și extindere a Stadionului Municipal.
„Pot spune de pe acum că va fi un eșec. Vreau să-i spun domnului primar că pățim același mod de tratament ca anul trecut, o să ne trezim în noiembrie că nu a putut să-l facă. Să nu mai ratăm un an! Dacă nu se face documentația tehnică anul acesta suntem de tot râsul! De patru ani de zile nu suntem în stare să depunem o documentație la C.N.I”, a explicat Valeriu Iftime.
S.C. MODERN CALOR S.A. Botoşani cu sediul în str. Pacea nr.43, organizează la sediul societăţii, procedura de LICITAŢIE CU STRIGARE, pentru închirierea spaţiului din punctul termic PALAT, – Stada Teatrului – lângă sediul ACR, suprafaţă de închiriat – 179,93 mp.
Spaţiul este racordat la următoarele utilităţi: apa rece/canalizare, energie electrică.
Preţul minimal de pornire este de 3,1 euro/mp/lună, fără TVA, pasul de strigare este de…
Patru dintre trenurile care vor circula pe 1 decembrie, de Ziua Națională a României, vor purta nume simbolice inspirate de personalități marcante ale vremii, contribuind astfel la evocarea spiritului din 1918, a anunțat joi CFR Călători.
Operatorul național de transport feroviar de călători va asigura 36 trenuri care deservesc Alba Iulia pe 1 decembrie 2025.
Trenurile care vor purta simbolic, pentru o zi, un nume special de Ziua Marii Uniri sunt: IR…
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului anunță prelungirea termenului de înscriere în cadrul programului pentru stimularea întreprinderilor mici și mijlocii „Start-Up Nation – România”, scrie alba24.ro.
Modificarea a fost aprobată prin Ordinul ministrului nr. 2338 din 21 noiembrie 2025, publicat în Monitorul Oficial nr. 1091/26.11.2025.
”Cursurile de formare antreprenorială, finanțate prin Programul Educație și…
La sfârșitul lunii octombrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Botoșani erau înregistrați 3.949 șomeri (din care 1.754 femei), rata șomajului fiind de 3,59% în creștere ușoară față de luna septembrie cu 0,05 pp.
Din totalul de 3.949 persoane înregistrate în evidențele AJOFM Botoșani, 750 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 3.199 erau șomeri neindemnizați. În ceea ce privește mediul de…