EVENIMENT
VIDEO viral din China: Asistenții medicali ai celui de-al doilea spital închis în Wuhan, fericiți că au învins coronavirusul
Un video postat pe Twitter a devenit viral în ultimele 24 de ore. În imagini se poate vedea fericirea de pe chipul asistenților medicali de la cel de-al doilea spital din Wuhan, închis după scăderea spectaculoasă a cazurilor de coronavirus.
Unul după altul, oamenii își dau jos măștile medicale și zâmbesc în timp ce părăsesc spitalul.
Chinese medical workers who have been fighting the #coronavirus day and night in Wuhan celebrated the closing of the last temporary hospital in Wuhan.
The reported #covid19 cases went from a surge in February of 15,000 in one day to only 15 this week. pic.twitter.com/xWuPd23EfY
— redfish (@redfishstream) March 13, 2020
Spitalul cu o capacitate de 2.000 de paturi a fost construit, în Wuhan, în doar 10 zile, la începutul anului și a fost închis recent.
Săptămîna aceasta, în China au fost raportate în medie 15 noi cazuri de coronavirus pe zi faţă de 15.000 într-o singură zi, la mijlocul lunii februarie.
EVENIMENT
FOTO Parcul de Nord din Alba Iulia: O nouă licitație pentru amenajarea acestuia, lansată de Primărie. Cum va arăta zona
Parcul de Nord din Alba Iulia. Primăria Alba Iulia a lansat luni, 9 februarie, în platforma SEAP, a doua licitație pentru execuția lucrărilor de amenajare a Parcului de Nord, în zona cartierelor Micești și Orizont.
Valoarea totală estimată a contractului este de 16.643.590,76 de lei, fără TVA. Investiția este finanțată prin Programul „Regiunea Centru” 2021 - 2027.
Potrivit documentației, termenul de execuție a lucrărilor este de 35 de luni.
Obiectivul general al...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Accident rutier pe autostrada A1, lângă Sebeș, sensul de mers spre Sibiu. Autoturism grav avariat
Un accident s-a petrecut luni seara pe autostrada A1 în zona bretelei de coborâre spre Sebeș. Evenimentul a fost semnalat pe sensul de mers Sebeș-Sibiu.
Din primele date, este implicat un singur autoturism, care a fost grav avariat în partea din față.

Potrivit unor surse de la fața locului, nu sunt persoane rănite.
Revenim cu amănunte
...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Angajații din cinci primării din județul Cluj intră, marți, timp de două ore, într-o grevă de avertisment, nemulțumiți de măsurile luate de Guvernul Boolojan în ceea ce privește administrația publică locală.
Liderul filialei Cluj a Sindicatului SCOR, Cornelia Delimoț, a declarat pentru Cluj24 că greva va afecta primăriile din comunele Luna, Negreni, Panticeu, Vad și Geaca, urmând ca marți dimineață...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbatul acuzat de DIICOT Alba Iulia că s-a dat drept agent SRI este căutat de autoritățile din Spania. Ce ar fi făcut ”domnul M”
Teodor Manuel Isfan, ”domnul M”, bărbatul care s-a dat drept ofițer de informații SRI, polițist rutier pe străzile din Alba Iulia, dar și detașat MAE la Bilbao, este căutat și de anchetatorii din Spania.
La finalul lunii octombrie 2025, tânărul era arestat preventiv după o anchetă a DIICOT Alba Iulia. Acesta ar fi recrutat foști combatanți din teatrele de operații și persoane pasionate de arme, pe care le-ar fi convins că vor face parte dintr-o structură secretă a SRI,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
