EVENIMENT
VIDEO: Zece sirieni și un turc au încercat să treacă Dunărea în România cu barca
Zece sirieni și un turc au încercat să intre ilegal în România, după ce au traversat Dunărea cu barca. Grupul a fost sprijinit de alt cetățean turc, care a fost arestat pentru trafic de migranți.
Polițiștii de frontieră giurgiuveni au depistat zece cetățeni sirieni și un turc, care au încercat să intre ilegal în Romania, după ce au traversat Dunărea cu barca.
Grupul de migranţi a fost sprijinit de un alt cetăţean turc, care acum este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Giurgiu dispunând măsura arestării preventive a acestuia, pentru o perioadă de 30 de zile.
„Polițiștii de frontieră din cadrul SPF Giurgiu au observat, cu ajutorul autospecialei cu termoviziune, la o distanţă de aproximativ 3 km, un grup de persoane care se deplasa dinspre malul românesc al Dunării spre interiorul țării. Imediat a fost declanşată o acțiune specifică pentru prevenirea și combaterii migrației ilegale, fiind angrenaţi şi poliţişti de frontieră de la SPF Gostinu şi din cadrul STPF Giurgiu, alături de care au fost desfășurate activități specifice de cercetare a zonei. În urma acţiunilor derulate, a fost depistat pe comunicaţia Gostinu-Giurgiu grupul de persoane, format din unsprezece bărbați. Aceştia se urcau într-un autovehicul care staţiona pe drum, la volanul căruia se afla un alt bărbat, cetățean turc, în vârstă de 53 de ani”, spun polițiștii de frontieră.
Zece dintre cei care au vrut să intre ilegal în România sunt sirieni, iar unul este resortisant turc, au vârste cuprinse între 14 și 36 de ani și au declarat că traversat fluviul Dunărea, din localitatea Ruse-Bulgaria, folosindu-se de o barcă cu motor, tip lotcă.
Ajunși pe malul românesc, aceștia și-au continuat deplasarea către o locație GPS, care i-a condus la maşina în care îi aştepta cetăţeanul turc ce urma să îi preia și să îi transporte până la frontiera de vest a României.
Cei 11 cetățeni străini au fost preluați de către reprezentanții Poliţiei de Frontieră Bulgare, pentru a fi dispuse măsuri legale. MEDIAFAX
EVENIMENT
Gamingul în 2025: De ce laptopurile devin centrul experienței și cum ASUS setează standardul (P)
Industria globală a jocurilor video traversează o perioadă de consolidare, dar și de transformare. În 2025, piața globală de gaming este estimată la aproape 189 de miliarde de dolari, cu PC-ul și consolele reprezentând aproape jumătate din această valoare. Deși mobile-ul domină numeric, segmentul premium – format din PC-uri și console – continuă să atragă cei mai dedicați gameri și să genereze venituri consistente. În acest context, laptopurile de gaming au devenit un pilon…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. De la Cluj pe platourile de filmare din Spania. Povestea lui Robert, tânărul care transformă machiajul horror în artă
În industria dominată de glamour și ecrane strălucitoare, succesul se construiește adesea pe o fundație dură. La doar 20 de ani, Robert-Eduardo a reușit ceea ce pentru mulți tineri artiști pare un vis îndepărtat: să-și transforme pasiunea pentru machiaj într-o carieră internațională.
Născut în Fetești, crescut parțial în Cluj-Napoca și stabilit acum în Valencia, unde este student la Universal Arts,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un consilier local din Teiuș, prins la cules ilegal de vinete, iertat de magistrați. A spus că ”verifica sistemul de irigație”
Florea Dumitru, consilier local al orașului Teiuș, din partea partidului Forța Dreptei, a fost în urmă cu mai bine de un an protagonistul unei fapte pe alocuri amuzate, dar și cu iz penal.
Mai exact acesta a fost filmat de o cameră de supraveghere cum culegea vinete de pe terenul unei persoane, fără acordul proprietarilor. Femeia în cauză a postat video-ul în care apărea consilierul local la ”cules ilegal” de vinete.
În urma publicării video-ului, poliția s-a autosesizat…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Acord al coaliției de guvernare, pentru reforma lui Bolojan în administrația publică. Câte posturi ar urma să fie desființate
Liderii coaliției de guvernare pare că au ajuns la un acord în ceea ce privește reforma în administrația publică. Marți, 4 noiembrie, liderii din coaliția PNL-PSD-USR-UDMR s-au întâlnit, iar una dintre temele dezbătute a fost reforma în administrația publică, reformă propusă de Ilie Bolojan.
Potrivit reporterilor digi24.ro, în jurul orei 16.30 liderii coaliției au ajuns la un consens. Ar fi vorba despre un acord de principiu, privind tăierile de personal din administrația…
Citește mai mult pe Alba24.ro

