EVENIMENT
VIDEO: Zeci de migranți arabi înghesuiți ca ”sardelele” într-o ascunzătoare dintr-o camionetă cu struguri. Au fost prinși la frontieră
Doi cetățeni sirieni și 24 de cetățeni irakieni au fost descoperiți ascunși într-un compartiment special amenajat, dintr-un camion care transporta struguri, în timp ce încercau să intre ilegal în România prin vama Giurgiu.
„ În data de 26.09.2019, în jurul orei 07.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu s-a prezentat pentru a intra în ţară, la volanul unei autoutilitare marca Mercedes, înmatriculată în România, cetăţeanul român T.S. în vârstă de 62 de ani, care transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, struguri din Grecia pentru România”, se menționează într-un comunicat al Poliției de Frontieră.
Polițiștii de frontieră au descoperit în camion, într-un loc special amenajat în partea din față, 26 de persoane care nu dețineau documente de identitate, printre care și un copil.
„Procedând la verificarea mijlocului de transport, polițiștii de frontieră au observat că peretele lateral al autoutilitarei este modificat și prins în șuruburi vopsite recent, fapt pentru care s-a procedat la deschiderea compartimentului marfă”.
„Cei în cauză au declarat că au fost urcați în compartimentul special amenajat al autoutilitarei de doi cetățeni bulgari și pentru tot traseul, rudele lor urmau să plătească, în momentul în care ajungeau în România, suma de 5.000 de euro pentru fiecare persoană, unui bărbat care a organizat transportul”, conform comunicatului.
Cetățenii străini doreau să ajungă într-un stat din vestul Europei.
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Giurgiu au descoperit, ascunși într-o autoutilitară încărcată cu struguri, douăzeci si patru de cetățeni irakieni și doi cetățeni sirieni care intenţionau să intre ilegal în România. Şoferul mijlocului de transport a fost reținut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat Judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Giurgiu, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Procedând la verificarea mijlocului de transport, polițiștii de frontieră au observat că peretele lateral al autoutilitarei este modificat și prins în șuruburi vopsite recent, fapt pentru care s-a procedat la deschiderea compartimentului marfă.
În urma controlului amănunţit, în compartimentul marfă, într-un loc special amenajat, în partea din faţă a autoutilitarei, au fost descoperite ascunse 26 persoane, 25 adulţi şi un copil, care nu deţineau documente de identitate.
La cercetări, poliţiştii de frontieră au stabilit că persoanele în cauză sunt douăzeci si patru de cetățeni irakieni și doi cetățeni sirieni, cu vârste cuprinse între 2 și 49 de ani. Cei în cauză au declarat că au fost urcați în compartimentul special amenajat al autoutilitarei de doi cetățeni bulgari și pentru tot traseul, rudele lor urmau să plătească, în momentul în care ajungeau în România, suma de 5.000 de euro pentru fiecare persoană, unui bărbat care a organizat transportul.
Totodată, cei în cauză au mai menționat faptul că au recurs la această metodă deoarece intenționau să ajungă într-un stat din vestul Europei.
Poliţiştii de frontieră au procedat la întreruperea călătoriei persoanelor, iar conform protocolului româno-bulgar aceştia au fost preluaţi de Poliţia de Frontieră Bulgară în vederea continuării cercetărilor şi dispunerii măsurilor legale ce se impun.
De asemenea, pe numele şoferului mijlocului de transport a fost emisă ordonanță de reținere pentru 24 de ore, urmând sa fie prezentat Judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Giurgiu, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
sursa: Poliția de Frontieră/ Video: facebook/Gabriel Olaru
EVENIMENT
Când este cel mai bine să îți faci vaccinul antigripal: Sunt deja cazuri de gripă în România

Când este cel mai bine să îți faci vaccinul antigripal: Sezonul rece aduce cu el nu doar temperaturi scăzute și ploi reci, ci și un risc crescut de îmbolnăvire. de altfel, primele cazuri de gripă au fost deja confirmate la nivel național.
Gripa, o infecție virală respiratorie care poate provoca complicații severe, rămâne o amenințare reală, mai ales pentru categoriile vulnerabile.
Vezi și: Cum să eviți gripa și răceala. Olimpia Roșca, medic de familie din Alba Iulia:…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Clujean de 39 de ani, căutat pentru tentativă de omor în Belgia, prins de polițiști în Mintiu Gherlii

Un bărbat de 39 de ani din județul Cluj, urmărit internațional, a fost depistat de polițiștii clujeni pe DN1C, în zona localității Bunești, comuna Mintiu-Gherlii.
Pe numele acestuia fusese emis un mandat european de arestare de către autoritățile judiciare din Belgia.
Potrivit IPJ Cluj, acțiunea de prindere a fost realizată la data de 3 octombrie de polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Gherla, cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Mariya Gabriel, distinsă cu titlul de Doctor Honoris Causa al Universității Tehnice din Cluj-Napoca

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN) va acorda miercuri, 8 octombrie, titlul onorific de Doctor Honoris Causa Mariyei Gabriel, Președinta Institutului European Robert Schuman și fost Comisar European pentru Inovare, Cercetare, Cultură, Educație și Tineret.
Ceremonia de decernare va avea loc începând cu ora 11:00, în Aula HUB UTCN, situată pe strada George Barițiu nr. 4-8, în prezența comunității…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Intervenție în condiții de iarnă la limita județelor Alba – Hunedoara – Vâlcea, pentru salvarea unor turiști polonezi

Turiști de naționalitate poloneză salvați de jandarmii montani, la limita județelor Alba – Hunedoara – Vâlcea. Turiștii au fost salvați, după 5 ore de misiune, în condiții de iarna, cu sprijinul salvamontiștilor.
În noaptea de vineri spre sâmbătă, 4 octombrie, a.c. 4 cetățeni de naționalitate poloneză au rămas blocați în zona montană la limita județelor Alba – Hunedoara – Vâlcea, au precizat jandarmii.
Un apel 112, ora 00.10, anunța faptul că 4…
Citește mai mult pe Alba24.ro