Connect with us

EVENIMENT

Vine, vine primăvara! Temperaturile cresc până la 18 grade. Prognoza meteo în săptămâna 21 – 27 martie

Publicat

În sfârșit vine primăvara! Temperaturile cresc până ating 17-18 grade. O veste mai puțin bună este că seceta se va accentua, din cauza lipsei precipitațiilor.

Echinocțiul de primăvară aduce și la nivelul țării noastre inclusiv primăvara meteorologică. Temperaturile cresc constant, ajungem chiar și la 17 – 18 grade. Din păcate, precipitațiile extrem de puține vor accentua seceta gravă care acoperă bună parte din teritoriul agricol din Oltenia, Muntenia, Moldova și Dobrogea.

Vă prezentăm prognoza meteo pentru săptămâna 21 – 27 martie:

Context sinoptic:
Ne așteaptă, în sfârșit, o săptămână care, din punct de vedere sinoptic, va aduce persistența unui câmp de presiune ridicată, asociat unui anticiclon est european, cu centrul baric Peter, care va domina vremea din toată Europa.

O masă de aer cald și foarte cald dinspre Polul Nord coboară spre țara noastră, pe o direcție de deplasare NE – SV, astfel că, la mijlocul săptămânii vorbim de abateri termice pozitive, la nivelul întregii țări, și cu +4, +6 grade peste normalul perioadei.

Weekendul vine cu o alternanță între mase de aer rece (vineri) și din nou calde (sâmbătă și duminică).

Temperaturi:

Începem săptămâna cu temperaturi minime negative la nivelul întregii țări (-1 spre –3 grade), valori mai scăzute (-5, –6 grade) urmând să avem prin Transilvania, zonele montane, Maramureș, nordul Crișanei, iar pe crestele montane coboară spre –8, –9 grade.

Maximele zilei vor ajunge la valori de 8 – 10, 11 grade în toată țara, iar la munte avem parte de valori în jurul a 2 – 4 grade, cu –2, –3 grade pe creste.

Noaptea de luni spre marți deja aduce temperaturi pozitive prin estul Olteniei, Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea, regiuni unde se vor atinge 1 – 3 grade, valori ușor pozitive, spre 1 grad, urmând să avem și prin restul Moldovei.

În restul zonelor țării minimele rămân la valori negative (-2, –4 grade, în timp ce pe creste coborâm spre –5, –6 grade).

Maximele, în creștere, ajung la temperaturi de 13 – 15 grade, iar prin estul Dobrogei și zonele montane nu trecem de 5 – 7 grade, cu 1 – 2 grade pe crestele montane.

Dimineața zilei de miercuri vine cu temperaturi pozitive prin Banat, Crișana, sudul extrem al Munteniei, zona de Curbură (1 – 3 grade), în timp ce în restul țării ne vom mulțumi cu –0 spre –2 grade, cu –3, –5 grade prin zonele montane.

Maximele zilei de miercuri ajung din nou la 13 – 15 grade, doar prin estul Dobrogei nu urcăm mai mult de 9 – 10 grade, iar la munte vom avea 7 –9 grade, cu 2 – 4 grade pe creste.

Minimele zilei de joi nu variază față de cele din ziua precedentă, tot cu valori ușor pozitive prin Moldova, Crișana, Banat, nordul Maramureșului (2 – 4 grade), iar în restul țării minimele variază de la –1 spre 1 grad, cu –4, –5 grade la munte (pe creste –6, –8 grade).

Maximele mai câștigă 2 – 3 grade și ajung acum la 17 – 18 grade prin mare parte din țară, excepție urmând să facă nordul Crișanei, Maramureș, Transilvania, nordul Moldovei și Dobrogea, unde ne oprim la 14 – 15 grade.

Dimineața zilei de vineri aduce valori pozitive în toată țara, de la 1 – 2 grade prin Moldova, nordul Dobrogei, Banat, Crișana, Oltenia, în timp ce prin Muntenia vor fi chiar 5 – 6 grade. Prin Transilvania, Maramureș, zonele montane vor fi minime negative, de la –0 spre –2, –3 grade, cu –5, –6 grade pe creste.

Prin Moldova, Muntenia, Dobrogea, temperaturile maxime coboară la valori de 9 – 11 grade, prin Transilvania și Maramureș vorbim de 11 – 13 grade, pentru ca în vestul Munteniei, Oltenia, Banat, Crișana urcăm din nou spre 15 – 17, 18 grade. La munte maximele nu mai trec de 3 – 5 grade, cu 0 – 2 grade pe creste.

Weekendul aduce un nou val de căldură, astfel că maximele urcă, în toată țara, la 17 – 19 grade.

Precipitații:

Marți avem parte de ceva ploi slabe prin sudul extrem al Munteniei și al Dobrogei iar vineri precipitații slabe (3 – 5, 7 l/mp) vom avea tot prin Muntenia, Moldova, Dobrogea și Orientali. Și vorbim de precipitații de tot felul, ploi, lapoviță, ninsori (ultimele mai ales în zonele montane).

O săptămână extrem de secetoasă, doar prin Muntenia și nordul Dobrogei să acumulăm un 3 – 4 l/mp.

Citește Romania24.ro pe Google News

Sursa: http://prognozemeteo.ro/2021/09/05/vremea-saptamanala-06-12-septembrie-2021/

Legături utile: Facebook.com/PrognozeMeteo Instagram.com/PrognozeMeteo https://t.me/PrognozeMeteo

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

A furat băuturi alcoolice în valoare de peste 900 de lei, dintr-un supermarket din Alba Iulia. Bărbat din municipiu, REȚINUT

Publicat

a furat băuturi alcoolice în valoare de peste 900 de

Un bărbat în vârstă de 39 de ani din Alba Iulia a fost reținut de polițiști după ce a furat mai multe sticle cu băuturi alcoolice, dintr-un supermarket din Alba Iulia. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 11 august 2025, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 39 de ani, Alba Iulia, cercetat pentru furt.

Din verificări a reieșit că, în cursul zilei de 11 august 2025,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Se reiau zborurile spre Tel Aviv de pe Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj, din octombrie

Publicat

aeroport.jpg






Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj anunță reluarea zborurilor directe către Tel Aviv, Israel, începând cu 27 octombrie 2025. Cursa va fi disponibilă de trei ori pe săptămână, în zilele de luni, miercuri și vineri.

Tel Aviv este un oraș cosmopolit recunoscut pentru atmosfera sa vibrantă și diversitatea culturală. Având statut de patrimoniu mondial UNESCO, îmbină modernitatea cu tradiția, oferind…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Se elimină statutul de coasigurat la sănătate de la 1 septembrie. Modificări și pentru concediile medicale plătite

Publicat

toți medicii de familie vor fi obligați să furnizeze servicii

Persoanele coasigurate la sănătate nu vor mai beneficia automat de calitatea de asigurat în baza contribuției plătite de un membru al familiei, începând cu 1 septembrie 2025.

Potrivit Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), la data de 1 august 2025 a intrat în vigoare Legea nr. 141/2025, care modifică sistemul de asigurări de sănătate (CASS) și regimul concediilor medicale, scrie Mediafax.

Una dintre cele mai importante schimbări este că, începând cu 1 septembrie…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Imaginea bisericii scufundate din Geamăna și cea a carierei de la Roșia Montană, integrate în pavilionul României de la Osaka

Publicat

imaginea bisericii scufundate din geamăna și cea a carierei de

Imaginea bisericii scufundate din Geamăna și cea a carierei de la Roșia Montană, au fost parte din pavilionul României la expoziția de la Osaka, grație unui concept realizat de două tinere arhitecte în vârstă de 24 de ani.

Este vorba despre Georgiana Muraru și Anca Bodoloacă, cele două autoare ale conceptului creativ al pavilionului României.

Cele două au povestit, la Hotnews, cum au decis să includă cele două imagini din Alba, în creația lor.

Anca și Georgiana s-au…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe