Connect with us

EVENIMENT

Vize în SUA: Programul „USA Visa Facilitation”, disponibil pentru cadrele didactice din învățământul superior. Condiții

Publicat

În câte țări pot merge românii fără viză și care

Vize în SUA: Programul „USA Visa Facilitation” este disponibil, timp de un an, pentru cadrele didactice din învăţământul superior din România în obţinerea vizelor B1/B2.

Este vorba despre un tip de vize pentru călătorii în scop de afaceri sau călătorii în scop turistic.

Iniţiativa aparţine Ambasadei Statelor Unite ale Americii la Bucureşti, în parteneriat cu Guvernul României, cu sprijinul Consiliului Naţional al Rectorilor (CNR), conform Agerpres.

„Programul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

22 octombrie: Filmul „Legenda ursului alb”, prezentat la Palatul Cultural din Blaj

Publicat

22 octombrie: filmul „legenda ursului alb”, prezentat la palatul cultural

Miercuri, 22 octombrie, la Palatul Cultural din Blaj va fi prezentat filmul ”Legenda ursului alb”. Este o poveste despre dragoste, lăcomie și curaj, plină de suspans, umor, muzică excepțională și peisaje uluitoare.

Filmul de Miercuri la Palatul Cultural din Blaj este animația norvegiană ”Legenda ursului alb”, regia Mikkel Brænne Sandemos. Proiecția va avea loc miercuri, 22 octombrie, ora 19.00.

Sinopsis:

Liv, o fată neînfricată, curioasă și aventuroasă, visează să…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Emil Boc în mjlocul pensionarilor clujeni, la petrecerea de Ziua Persoanelor Vârstnice

Publicat

whatsapp image 2025 10 19 at 15.38.35 e1760878084276.jpeg






Primarul Emil Boc se află, duminică, la Grand Hotel Napoca, unde participă în mijlocul pensionarilor clujeni la petrecerea organizată de Primărie cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice.

La eveniment sunt prezente peste 2.000 de persoane, cărora municipalitatea clujeană le-a pregătit un meniu pe cinste, dar și un program artistic.

Boc le-a transmis un mesaj în care le-a mulțumit seniorilor…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Arta care unește. Expoziție cu lucrări ale unor artiști din 30 de țări, prezentată în Cetatea Alba Carolina

Publicat

foto: arta care unește. expoziție cu lucrări ale unor artiști

La Alba Iulia a fost prezentată expoziția internațională ”Arta care unește”. Au fost expuse lucrări ale unor artiști din 30 de țări.

Expoziția a fost organizată în cadrul evenimentului ”Dialoguri – Festival Școala Ardeleană”, inițiat de Consiliul Județean Alba.

Sâmbătă, 18 octombrie, Depozitul de ceramică veche din Cetatea Alba Carolina a fost locul cultural nou unde arta s-a dovedit a fi limbajul universal care ne conectează dincolo de granițe și diferențe…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident pe autostrada A1 Sibiu-Sebeș. O mașină a intrat în parapet. Trafic rutier restricționat

Publicat

accident pe autostrada a1 sibiu sebeș. o mașină a intrat în

Un accident rutier s-a petrecut duminică după-amiaza pe autostrada A1 Sibiu-Sebeș. Din primele date, o mașină a intrat în parapet. Traficul rutier este restricționat, pe o bandă.

Potrivit IPJ Sibiu, în urma unui apel 112, polițiștii din cadrul Biroului Autostrăzi  A1 Sibiu (Râmnicu Vâlcea)- Deva intervin la un eveniment rutier, produs pe A1 km 268, pe sensul Sibiu-Sebeș.

Traficul pe sensul  de mers Sibiu-Deva este restricționat, se circulă pe o singură bandă de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe