Connect with us

EVENIMENT

Vladimir Putin a decis recunoaşterea independenţei regiunilor separatiste Lugansk şi Doneţk

Publicat

Preşedintele rus, Vladimir Putin, a decis recunoaşterea independenţei regiunilor separatiste ucrainene Lugansk şi Doneţk, invocând faptul că Ucraina nu a avut niciodată o „statalitate autentică”, ci a fost creată de Rusia bolşevică, iar acum se confruntă cu probleme politice sistemice.

La finalul unui discurs televizat, Vladimir Putin a declarat că este necesară recunoaşterea autoproclamatei „Republici Populare Donetsk” şi a autoproclamatei „Republici Populare Lugansk”. Vladimir Putin a semnat „acorduri de prietenie şi într-ajutorare” cu cele două republici şi a cerut Parlamentului rus să aprobe definitiv decizia. Duma de Stat a propus recunoaşterea celor două regiuni separatiste din estul Ucrainei, iar acum urmează ca hotărârea să fie aprobată de Consiliul Federaţiei, Camera superioară a Parlamentului de la Moscova.

„Ucraina modernă a fost creată în totalitate de Rusia, mai exact de Rusia bolşevică şi comunistă. Acest proces a început imediat după Revoluţia din 1917. Ucraina nu este doar un stat vecin, ci este o parte a istoriei şi culturii noastre, sunt prietenii noştri, membri ai familiilor noastre. Membrii acestor teritorii erau numiţi în trecut ruşi. Este un fapt istoric că Ucraina modernă este rezultatul politicilor sovietice al căror autor şi arhitect a fost Lenin. Aceste lucruri pot fi verificate în arhive. Ulterior, înaintea celui de-al II-lea Război Mondial, Stalin a anexat-o la URSS şi a transferat Ucrainei unele teritorii care anterior aparţinuseră Poloniei, României şi Ungariei. Iar, în 1954, din anumite motive, Hruşciov a preluat Crimeea de la Rusia şi a dat-o Ucrainei. În acest fel s-a format Ucraina sovietică”, a afirmat Vladimir Putin, conform CNN şi agenţiei RIA Novosti.

„Ucraina nu a avut niciodată o statalitate autentică, ci a copiat un model. Au copiat modele străine care nu corespund intereselor ucrainenilor”, a subliniat Vladimir Putin, conform cotidianului Le Figaro.

„Rusia a recunoscut independenţa fostelor republici sovietice pentru a le ajuta. În momentul de faţă, Ucraina este divizată şi se confruntă cu o criză economică acută. Radicalii care au preluat puterea în Ucraina au generat teroare, iar criza economică este dublată de jefuirea ţării. În plus, în Ucraina nu există nicio instanţă judiciară independentă”, a acuzat Vladimir Putin.

„Ucraina deţine cunoştinţe tehnice nucleare de pe vremea URSS. Dacă Ucraina va primi arme de distrugere în masă, situaţia mondială se va schimba drastic, iar noi nu putem ignora acest lucru. Iar eventuala admitere a Ucrainei în NATO ar fi o ameninţare directă pentru Rusia. De altfel, Statele Unite au folosit Ucraina şi Georgia pentru promovarea de politici antiruse”, a continuat preşedintele Rusiei.

Vladimir Putin a dezvăluit că, în anul 2000, a evocat, în discuţia cu preşedintele american din acel moment, Bill Clinton, posibilitatea aderării Rusiei la NATO. „Mi-a răspuns cu o altă întrebare. Realitatea este că ei nu au nevoie de o ţară atât de mare ca Rusia în NATO. Ne-au minţit, ne-au promis că NATO nu se va extinde spre est, dar au fost cinci valuri de extindere”, a afirmat Putin.

(sursa: Mediafax)

 

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Întreruperi în furnizarea apei potabile la Alba Iulia. Străzile vizate și perioada pentru lucrări la rețea

Publicat

se ia apa pe mai multe străzi din alba iulia,

Întreruperi de furnizarea apei potabile la Alba Iulia. Apa CTTA SA Alba Iulia anunță întreruperea furnizării apei potabile, marți, 8 aprilie 2025, începând cu ora 05.00. Se fac lucrări de cuplare a rețelei de apă potabilă pe strada Emil Racoviță, din municipiul Alba Iulia. Este vorba despre lucrări amânate de săptămâna trecută.

Furnizarea apei potabile va fi întreruptă pe următoarele străzi:

  • Emil Racoviță,
  • Alexandru Odobescu,
  • Petre Ispirescu,
  • Grigore…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Clujul, Capitala medicinei școlare. Emil Boc: Primăria investește constant în cabinete școlare și servicii medicale de calitate

Publicat

sanatate boc 5.jpg

Cluj-Napoca este gazda Congresului Național de Medicină Școlară și Universitară, în acest sfârșit de săptămână. Primarul Emil Boc a adresat medicilor un mesaj de bun venit, reiterând angajamentul ferm al administrației locale pentru investițiile în sănătate.

Societatea Medicilor din Colectivitățile de Copii și Tineri organizează ediția a XIV-a a Congresului Național de Medicină Școlară și Universitară, la Cluj-Napoca, în perioada 4-6 aprilie 2025, la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Opt medalii pentru elevii Liceului cu Program Sportiv din Alba Iulia, la etapa regională a Campionatului Național de Înot

Publicat

foto: opt medalii pentru elevii liceului cu program sportiv din

Etapa regională a Campionatului Național Înot – Cadeți, concurs de calificare pentru etapa finală, a avut loc în perioada 29-30 martie, la Oradea. De la Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia au participat 13 înotători. Aceștia au reușit să obțină 8 medalii (3 aur, 3 argint, 2 bronz), iar 11 dintre sportivi s-au calificat la etapa finală. 

Potrivit reprezentanților instituției de învățământ, au obținut medalii:

  • Matei Turuș – două medalii de aur la 100m spate și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Forțe noi la Poliția Alba. 14 polițiști, angajați din sursă externă, au depus jurământul de credință. Mesajul IPJ

Publicat

foto: forțe noi la poliția alba. 14 polițiști, angajați din

Forțe noi la Poliția Alba. 14 polițiști, angajați din sursă externă, au depus, vineri, jurământul de credință. Festivitatea s-a desfășurat în prezența conducerii Inspectoratului de Poliție Județean Alba.

Cei 14 polițiști vor activa la serviciile/birourile ordine publică, cercetare și prevenirea criminalității, logistică și cazier.

Aceștia au câștigat concursurile organizate de IPJ Alba cu încadrare din sursă externă.

”Ne bucurăm că v-ați alăturat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe