Connect with us

ACTUALITATE

Vladimir Putin ordonă începerea, săptămâna viitoare, a vaccinării voluntare în masă

Publicat

sursa foto: Facebook

Preşedintele Vladimir Putin le-a ordonat autorităţilor ruse, miercuri, să înceapă săptămâna viitoare vaccinarea voluntară în masă împotriva COVID-19, în contextul în care Rusia a înregistrat 589 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus în ultimele 24 de ore, transmit Reuters şi EFE.

Şeful statului rus a anunţat că în termen de câteva zile Rusia va fi produs 2 milioane de doze de vaccin anti-COVID-19.

Săptămâna trecută, Rusia a declarat că vaccinul său Sputnik V are o eficienţă de 92% în a proteja oamenii de COVID-19, conform rezultatelor preliminare.

Vicepremierul rus Tatiana Golikova a precizat că vaccinarea pe scară largă în Rusia ar putea începe în decembrie.

Creşterea numărului de cazuri de COVID-19 a încetinit după 27 noiembrie, miercuri fiind raportate 25.345 de noi cazuri de COVID-19 în 24 de ore. De la începutul celui de-al doilea val al epidemiei, Rusia nu a reintrodus carantina la nivel naţional, preferând să impună restricţii punctuale în diverse regiuni.

Cu 2.347.401 de cazuri de COVID-19, Rusia se plasează pe poziţia a patra în lume, după SUA, India şi Brazilia. De la începutul pandemiei, în Rusia au fost consemnate 41.053 decese legate de COVID-19.

”Prioritatea absolută sunt ruşii”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Pe de altă parte, autorităţile din Sankt Petersburg au dispus închiderea barurilor şi a restaurantelor în perioada 30 decembrie – 3 ianuarie, pentru a limita răspândirea COVID-19. Metropola rusă a raportat miercuri 3.684 de noi cazuri.

Muzeele, teatrele şi sălile de concerte vor fi închise publicului între 30 decembrie şi 10 ianuarie. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Reguli și calendare la Evaluare Națională, Bacalaureat și Admitere liceu 2026-2027. Ordinele au fost lansate în consultare publi

Publicat

reguli și calendare la evaluare națională, bacalaureat și admitere liceu

Publicitate

Ministerul Educației a publicat, în consultare publică, calendarele și regulile pentru Evaluarea Națională 2026, Bacalaureatul 2026 și Admiterea în învățământul liceal 2026-2027, informează alba4.ro.

Documentele stabilesc datele probelor scrise și orale, perioadele simulărilor, procedurile de contestații și criteriile de repartizare computerizată, precum și noutăți importante privind vizualizarea lucrărilor și organizarea locurilor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Schemă complexă de înșelăciune pe WhatsApp și Telegram. Atenție la „mentori”, ”antrenori” și „crypto-consultanți”

Publicat

dnsc avertizează cu privire la înmulțirea tentativelor de fraudă prin

Publicitate

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) avertizează publicul cu privire la o schemă de înșelăciune complexă, desfășurată prin intermediul aplicațiilor de mesagerie WhatsApp și Telegram, precum și prin alte platforme sociale, care se prezintă sub forma unei comunități cu caracter educațional și investițional, scrie alba24.ro.

Această schemă frauduloasă se bazează pe crearea unor grupuri aparent active pe platforme precum WhatsApp sau…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru siguranța cetățenilor în minivacanță

Publicat

botoșani: peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru

Publicitate

În perioada 15 – 17 august 2025, la nivelul județului Botoșani, peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru siguranța cetățenilor, împreună cu celelalte instituţii ale statului cu atribuţii în asigurarea ordinii şi liniştii publice.

Astfel, vor fi asigurate măsuri pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii publice, în special în locurile aglomerate și zonele de agrement.

Pentru a ajunge în siguranță la destinație,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Evadare de scurtă durată: Deținutul care a sărit din ambulanță pe centura Bacăului, capturat la câteva ore după fuga din penitenciar

Publicat

evadare de scurtă durată: deținutul care a sărit din ambulanță

Publicitate

Deținutul care a evadat a fost capturat în jurul orei 00:45, după doar câteva ore de libertate. Potrivit legii, gestul său îi poate aduce o pedeapsă suplimentară de la șase luni la trei ani de închisoare.

Operațiunea de prindere a fost rezultatul unei acțiuni coordonate între mai multe structuri de ordine publică. Forțe din cadrul Poliției Române, Jandarmeriei Române, Poliției de Frontieră și Administrației Naționale a Penitenciarelor –…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe