EVENIMENT
Volanul e acolo, trebuie doar să vrei să pui mâna pe el și să-ți pese de pasageri. Cătălin Drulă și-a lansat candidatura pentru președinția USR

Cătălin Drulă a anunțat că sâmbătă și-a lansat oficial candidatura pentru președinția USR. „Livrez rezultate concrete, nu bla-bla steril”, a declarat Drulă.
Președintele interimar al USR susține că este omul potrivit pentru a ocupa această funcție.
„Am demonstrat că sunt omul faptelor. Livrez rezultate concrete, nu bla-bla steril. Vorbesc deschis, critic des și laud la fel. Și mereu o fac sincer și fără ocolișuri. Cred că USR are nevoie de organizare, energie și o mână hotărâtă pe volan. Și că sunt persoana potrivită pentru asta”, a spus Cătălin Drulă.
Cătălin Drulă și-a lansat candidatura pentru președinția USR: am învățat că politica este un joc de echipă
Potrivit lui Drulă, USR este cel mai mare partid de opoziție care trebuie să se lupte cu colosul PSD-PNL. El i-a anunțat pe membrii USR în ce mod va conduce partidul.
„În acești ani am învățat că politica este un joc de echipă. Vedetismul și politica pe persoană fizică nu produc rezultate durabile. Puterea unui partid de a schimba societatea vine din organizare. Iar democrația nu poate funcționa fără încredere, respect și delegare. Le-am cerut colegilor mei să-mi acorde încrederea de fi liderul acestei construcții frumoase, ce poartă numele USR. Și vreau să explic ce înseamnă pentru mine leadership: înseamnă să-ți pese. Să crezi în ce faci. Să fii sincer cu tine și cu cei care ți-au dat încrederea. Să nu te ferești de responsabilitate și să nu abdici. Să conduci. Volanul e acolo, trebuie doar să vrei să pui mâna pe el și să-ți pese de pasageri”, a precizat Cătălin Drulă. Mediafax
EVENIMENT
Vreme schimbătoare cu ploi abundente și temperaturi scăzute. Cum va fi prognoza pe următoarele patru săptămâni

Luna octombrie începe cu temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei și cu ploi abundente. Ulterior, vremea se va stabiliza, iar valorile termice vor reveni la niveluri apropiate de cele obișnuite pentru această perioadă, arată prognoza pe patru săptămâni publicată de Administrația Națională de Meteorologie.
Între 29 septembrie – 6 octombrie 2025, temperaturile vor fi mai coborâte decât cele specifice…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
INCENDIU la Cugir. Focul a cuprins o locuință din oraș. Pompierii din Sebeș intervin cu două autospeciale

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 20:40, în orașul Cugir. Din primele informații, focul a cuprins o locuință.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în orașul Cugir.
Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință.
Pompierii intervin cu autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor. De asemenea, pentru stingerea incendiului intervine și SVSU Cugir.
EVENIMENT
Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Cât vor costa lucrările la monumentul istoric

Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Episcopia Unitariană a lansat pe 16 septembrie, în platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), o licitație pentru execuția lucrărilor de construcții în cadrul proiectului „Conservare – restaurare Casa Cantorului, Parohia Unitariană Roșia Montană, Nr. 390”.
Valoarea totală a lucrărilor este estimată la 2.489.246,72 lei, fără TVA.
Proiectul urmărește restaurarea, consolidarea și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Jurnalista Mihaela Gherghișan Naum, despre UE: Regret starea de lucruri actuală. Văd cum toate se duc de râpă și îmi pasă

Citește mai mult pe Cluj24.ro